Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
27.07.2012, 09:42

Груевски без коментари за името, го кани Самарас на средба

Од кабинетот на Груевски соопштија дека во следните месеци премиерот ќе се воздржува од какви било коментари кои се однесуваат на спорот за името

Канцеларијата на претседателот на Владата на Република Македонија објавува дека премиерот Груевски во наредните месеци ќе се воздржува од какви било коментари кои се однесуваат на спорот за името или се од суштинско значење на односите помеѓу двете земји и нема да одговара на прашањата на новинарите на овие теми. Целта е да не се остави простор, изјави на премиерот Груевски да бидат користени како алиби за дефокусирање од билатералниот спор, но и да не бидат злоупотребувани од страна на поединци и политичари кај јужниот сосед.

Со еден ваков гест, се наведува во соопштението од канцеларијата на македонскиот премиер, „би сакале да ставиме крај на играта на обвинувања која што нашиот јужен сосед упорно ни ја наметнува“.

- Сведоци сме на прилично остри и неконструктивни реакции од грчка страна поврзани со содржината на разговорите помеѓу премиерот Никола Груевски и генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки-мун, со што очигледно се покажува една нервоза и непријатност од вистината којашто е втемелена не во позициите изнесени од страна на премиерот Груевски, туку од Извештајот на специјалниот пратеник за човекови права на Генералниот секретар на Обединетите нации, г-ѓата Геј Мекдугал, за чии забелешки во врска со македонското малцинство во Грција, и раселените лица од Граѓанската војна во Грција, впрочем, меѓу другото на средбата и се разговараше. Вистината којашто е забележана во Извештајот на специјалниот пратеник за човекови права на Генералниот секретар на Обединетите нации, г-ѓата Геј Мекдугал, е навистина непријатна, и од еден таков агол ние разбираме дека е погодена целта, стои во соопштението.

Во интерес на засилување на дијалогот помеѓу двете земји и создавање позитивен импулс и амбиент, премиерот Груевски му нуди на грчкиот премиер Андонис Самарас повеќе термини за меѓусебни средби, и тоа: 2 август, 15 август, 2 септември, 15 септември, но и кој било друг термин или локација кои што би биле определени од грчка страна. Премиерот Груевски заради давањето висок приоритет на ова прашање изразува подготвеност да откаже какви било претходно закажани активности, патувања или посети, доколку тие се поклопуваат со евентуално предложен термин од грчка страна.


Статијата е прочитана 1259 пати.

Испрати коментарНАТО останува во Авганистан и по 2014 година
Конгресмен од Њу Џерси се приклучи на македонската група во Конгресот
Активни пожари на Кожуф и во Конче
Намален бројот на работниците во индустријата
Кичевчанка си ја убила двомесечната ќерка
ВМРО-ДПМНЕ со повисок рејтинг од СДСМ
Грција банкротира уште во март годинава
Грција останува на ставот за сложено име со географска одредница
Половина Индија остана без струја
Грчките коалициски партнери никако да се договорат за мерките за штедење
Помошта на Франција за домашната автоиндустрија е легална
Ограничено движење низ Националниот парк „Маврово“
Во Македонија, генерално, се почитуваат верските слободи
Пожарите во Македонија ставени под контрола
Сончево со слаб до умерен ветер
Нема опасност пожарот да ги зафати куќите во село Долно Дупени
Жежок септември за името
Од идната година помала основицата за пензија
Обид за убиство во Сенокос
Зајакната безбедноста во бугарската нуклеарка „Козлодуј“
„Галуп интернешенел“ - Македонците најрелигиозни во Европа
За мнозинството македонски граѓани интеграцијата во ЕУ и НАТО нема алтернатива
Бензините поскапуваат за два, а дизелот за три денари по литар
Кривична пријава против едно лице за предизвикување шумски пожар во Струмичко
Едно лице загина во сообраќајна несреќа во Тетовско
Тројца загинати во две сообраќајни несреќи
Двајца турски војници загинаа во судир со курдските бунтовници
Брејвик порано или подоцна ќе биде ослободен
Прием на Македонија во НАТО како дел од поширок план за регионот
Басеску останува претседател
ОН бараат безбеден пристап до Алепо
(ОБНОВЕНО) Активни пожарите во Струмичко и во Василево, локализиран во Ресенско
Сончево и многу топло
Железничкиот сообраќај со Грција прекинат поради превртени вагони
На 1 август почнува полнењето на ХЕЦ „Св. Петка“
Сирија нема да употреби хемиско оружје против бунтовниците
Комплетна климатизација на Детската клиника во Скопје
Повторно активен пожарот кај Струмица, гори и во Василево
Почина уште едно лице повредено во пожарот кај Струмица
Две лица тешко повредени во сообраќајна несреќа кај Охрид
Прва Црвена листа на габите во Македонија
Над два тони марихуана пронајдени на гробишта во Мексико
Митинг на СДСМ во Охрид
Србија во ЕУ само ако го признае Косово
Велосипедист загина во Тетово
Сервер го поздрави македонскиот предлог за соработка со Грција
ММФ и предвидува на Шпанија уште подлабока рецесија
Меркел и Оланд „ќе направат се за да ја заштитат еврозоната“
СДСМ на средби со граѓаните на Охрид и Дебрца
Седум нови индустриски зони во следните месеци
Полицијата откри 46 илегални танчерки
Обезбедени 144 милиони денари за учениците од ранливи семејства
Tоплотен бран од жолта фаза
Локализиран пожарот на патот Струмица-Валандово
Реактивиран пожарот кај Струмица
Сончево со умерен ветер
Црвенковски - Што разговараше државниот врв со Бан Ки-мун?
(ФОТО) Отворање на Олимписките игри во Лондон
(OБНОВЕНО) Убиен 53-годишен маж во охридското село Орман
Аврамопулос „разочаран од провокативните изјави на Груевски“
Он-лајн нарачки на услугите на „Македонски телеком“
Вашингтон повика на директни разговори меѓу Атина и Скопје
Исполнувањето на ветувањата оста��ува приоритет на Владата
(ФОТО) Свечен пречек за контингентот на АРМ од мисијата ИСАФ од Авганистан
СМК со резерви дека Грција ќе ги штити човековите права во ЕУ
Вељаноски задоволен од работењето на Парламентот
Активен, но под контрола пожарот кај Два Пата, Струмица
Јанкулоска - Многукратно расте ефикасноста на МВР
Еквадор бара гаранции од Британија за Џулијан Асанж
Избрана новата српска Влада
Арачиновец ветувал и наплатувал за лажни вработувања во МВР
Самарас се сретнa со претставниците на „тројката"
Пожарот кај Богданци активен, но под контрола
Пентагон ja минимизира улогата на Ал Каеда во Сирија
Пожарот кај Свети Николе ставен под контрола
Херитиџ предвидува македонско членство во НАТО на следниот самит
Cончево со умерена облачност
Македонец од Австралија е менаџер на фабриката Дрекслмаер
Иран го обвини Израел за атентатот во Бургас
(ФОТО) Бан Ки-мун во посета на Собранието
Убиецот од Колорадо „вложил“ илјадници долари за крвавиот напад
Брејвик праќа писма на екстремистиpile, 27.07.2012 11:14:18
..Извештајот на специјалниот пратеник за човекови права на Генералниот секретар на Обединетите нации, г-ѓата Геј Мекдугал, е навистина непријатна, и од еден таков агол ние разбираме дека е погодена целта, стои во соопштението.(Vlada na R.M.).Poentiranje za dnevno politicki celi na golgotata prezjiveana od strana od decata begalci od gragjanskata vojna vo Grcija, koga problemot e opsto poznat i izdignat na megjunarodno nivo, pretstavuva uste eden obid za odlaganje i neresavanje na problemite vo nadvoresnata politika sto gi ima Republika Makedonija kako sto e sporot za razlikite za imeto so sosedna Grcija.Go citav denesnoto intervju vo ugledniot nedelnik Fokus, so eks Premierot Ljubco G. se gleda skromno otvaranje, i pak nemozje da ne go stiti sledbenikot.ALOO Ljupco FAKT E DEKA TVOJOT PATRIOT GRUEVSKI, DADE SOGLASNOST ZA IME REPUBLIKA MAKEDONIJA (SKOPJE) pred Samitot na NATO vo 2008 godina,no sosedot stavi veto,podrzjan od strana na prijatelska Francija.Koe akterstvo demonstrirate.
Ivan, 27.07.2012 12:33:46
Дојде времето кога можеме со чисто лице и многу факти околу нас и пред се голема подршка од големите европски земји . Можеме да ја имаме играта во наши раце поради тоа што знаеме во каква ситуација се наоѓа грција во моментов . А во никој случај да бараме компромис за името . Ние сме македонци тоа цел свет го знае .
lepotan, 27.07.2012 12:58:05
na majka toj. lepotan. vidi go. milina. samaras da dojde da pijat edno kafeeee vo KRANI.
Весна.С. од Прилеп, 27.07.2012 14:41:35
Во овој период додека Грујо се воздржува да го коментира однесувањето на Грција кон Македонија тие-Грците слободно можат да се изживуваат кон Македонските граѓани кои одат во Грција -Грујо ќе се воздржува(исто како што молчеше кога Грците на македонските возила им ставаја налепници со БЈРМ или на др. начин ги малтретираа само што сега новинарите нема да се прашувааат зошто Владата молчи -сега пред време знаат дека Владата ќе молчи во олимписката традиција и ннема да се кара со никого и по цена на достоинството на граѓаните и земјата со која управува и секои четири години или две моли повторно да биде избран.П.С. Се надевам и др. соседни земји нема да го следат грчкото однесување додека Грујо решил да молчи.
marika, 27.07.2012 14:47:46
grcite bile nekonstruktivni a grujo med i mleko so provokocijata na gradenje spomenici na grcki junaci i kradenje istorija se oddaleci od vleguvanje vo eu i nato nema teorija za vr na grujo bilo sto da se resi za imeto ..ce pricekame na nova vlada vo koja nema da e grujo se drugo e prazna slama.
Tanev, 27.07.2012 19:52:11
Neznam kolku pati treba da povtoram, ako Makedonskata vlada ne go smeni ustavnoto ime, jazikot, identitetot, nema Grtsija da se soglasi za sporot so imeto drugi 5 milioni godini. Vo Grtsija ne postojat drugi maltsinstva site tamu se Grtsi. Grtsija e gazdata na NATO, Evropskiot Sojuz, Obedinetite natsii. Grtsite pravat shto ke im tekni na negovata shupliva glava.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 28°C

Делумно облачно

Вторник
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 18°C

Среда
Локални грмотевици
Макс: 33°C, Мин: 21°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Цонга и Раониќ го одиграа најдолгиот сет на Олимпијадите
Пласман во третото коло на турнирот во Лондон обезбеди Французинот, откако го доби третиот и одлучувачки сет со невероја...
Преглед на освојувачи на медали - 3.ден
По третиот натпреварувачки ден 37 држави имаат освоени медали...
Литванка Меилутите стана олимписка шампионка
Рута Меилутите стана олимписка шампионка, откако патеката на 100 метри градно ја исплива – 1:05.47...
Светски рекорди во пливање за Волмер и Ван дер Бург

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |