Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
28.07.2012, 16:24

Полицијата откри 46 илегални танчерки

Полицијата во заедничка акција со Управата за јавни приходи и Пазарната инспекција во четири угостителски објекти затекна 46 женски лица кои незаконски работеле како танчерки и придружнички на гостите. Контролата е направена вчера во локалите „Енерџи“ во Тетово, „Ориентал ас“ во Жеровјане, „Европа“ во Ваксинце и „Амстердам“ во Гостивар.

Девојките се префрлени во Транзитниот центар за странци, што денеска го посети министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска.

Таа информира дека од девојките 39 се странски државјанки и тоа девет се бугарски, 22 се српски, една е од Црна Гора, една е од Косово, четири се албански државјанки и една е италијанска државјанка. На возраст се меѓу 18 и 24 години. Кај некои од нив е утврдено дека имаат забрана за влез во Македонија што значи дека не е се првпат тука. Кај нив се пронајдени и поголем износ на пари, кој зависно од лицето се движел и по неколку илјади евра.

Министерката посочи дека карактеристично за овој случај е што овие лица имале целосна слобода на движење, бидејќи ги поседувале сопствените пасоши, редовно излегувале на подрачјето каде што работеле или биле ангажирани.

Досегашната анализа, како што рече министерката, покажала дека тие примале одреден паушал во текот на нивниот ангажман кој изнесувал околу 40 евра од вечер, а на тоа зависно од тоа во колкав износ ќе бидат напојниците кои би ги добиле во текот на вечерта сумата се делела рамноправно со сопствениците. Добивале и дополнителна надокнада за секој испиен коктел во износ од 30 проценти од цената на коктелот, кој чинел околу 1000 денари. - Тоа е шемата по која функционирал начинот на заработување за која до овој момент имаме потврдено докази и имаме целосна документирана слика како се одвивала. Ќе продолжиме со истрага во насока на откривање и на евентуални други аспкети на незаконско однесување односно на нивниот ангажман, изјави министерката за внатрешни работи.

Бидејќи лицата се затекнати да работат без работна дозвола, четирите угостителски објекти се затворени од соодветните инспекциски служби, информираше министерката.

Во текот на оваа година вкупниот број на лица кои се згрижени во Транзитниот центар е 266 лица, а во моментов има 41 од кои 39 се жени и двајца мажи.

Според министерката таа бројка не е постојана, односно не е идентична во секој период, бидејќи лицата доаѓаат и заминуваат од овде. Таа појасни дека доколку се спореди со изминатите години евидентен е зголемениот тренд на бројот на лица бидејќи во 2011 година, во текот на целата година имало вкупно 211 лица, а во годините пред 2011 ��ројката била просечно околу 150, 160 лица на годишно ниво.


Статијата е прочитана 779 пати.

Испрати коментарНАТО останува во Авганистан и по 2014 година
Конгресмен од Њу Џерси се приклучи на македонската група во Конгресот
Активни пожари на Кожуф и во Конче
Намален бројот на работниците во индустријата
Кичевчанка си ја убила двомесечната ќерка
ВМРО-ДПМНЕ со повисок рејтинг од СДСМ
Грција банкротира уште во март годинава
Грција останува на ставот за сложено име со географска одредница
Половина Индија остана без струја
Грчките коалициски партнери никако да се договорат за мерките за штедење
Помошта на Франција за домашната автоиндустрија е легална
Ограничено движење низ Националниот парк „Маврово“
Во Македонија, генерално, се почитуваат верските слободи
Пожарите во Македонија ставени под контрола
Сончево со слаб до умерен ветер
Нема опасност пожарот да ги зафати куќите во село Долно Дупени
Жежок септември за името
Од идната година помала основицата за пензија
Обид за убиство во Сенокос
Зајакната безбедноста во бугарската нуклеарка „Козлодуј“
„Галуп интернешенел“ - Македонците најрелигиозни во Европа
За мнозинството македонски граѓани интеграцијата во ЕУ и НАТО нема алтернатива
Бензините поскапуваат за два, а дизелот за три денари по литар
Кривична пријава против едно лице за предизвикување шумски пожар во Струмичко
Едно лице загина во сообраќајна несреќа во Тетовско
Тројца загинати во две сообраќајни несреќи
Двајца турски војници загинаа во судир со курдските бунтовници
Брејвик порано или подоцна ќе биде ослободен
Прием на Македонија во НАТО како дел од поширок план за регионот
Басеску останува претседател
ОН бараат безбеден пристап до Алепо
(ОБНОВЕНО) Активни пожарите во Струмичко и во Василево, локализиран во Ресенско
Сончево и многу топло
Железничкиот сообраќај со Грција прекинат поради превртени вагони
На 1 август почнува полнењето на ХЕЦ „Св. Петка“
Сирија нема да употреби хемиско оружје против бунтовниците
Комплетна климатизација на Детската клиника во Скопје
Повторно активен пожарот кај Струмица, гори и во Василево
Почина уште едно лице повредено во пожарот кај Струмица
Две лица тешко повредени во сообраќајна несреќа кај Охрид
Прва Црвена листа на габите во Македонија
Над два тони марихуана пронајдени на гробишта во Мексико
Митинг на СДСМ во Охрид
Србија во ЕУ само ако го признае Косово
Велосипедист загина во Тетово
Сервер го поздрави македонскиот предлог за соработка со Грција
ММФ и предвидува на Шпанија уште подлабока рецесија
Меркел и Оланд „ќе направат се за да ја заштитат еврозоната“
СДСМ на средби со граѓаните на Охрид и Дебрца
Седум нови индустриски зони во следните месеци
Обезбедени 144 милиони денари за учениците од ранливи семејства
Tоплотен бран од жолта фаза
Локализиран пожарот на патот Струмица-Валандово
Реактивиран пожарот кај Струмица
Сончево со умерен ветер
Црвенковски - Што разговараше државниот врв со Бан Ки-мун?
(ФОТО) Отворање на Олимписките игри во Лондон
(OБНОВЕНО) Убиен 53-годишен маж во охридското село Орман
Аврамопулос „разочаран од провокативните изјави на Груевски“
Он-лајн нарачки на услугите на „Македонски телеком“
Вашингтон повика на директни разговори меѓу Атина и Скопје
Исполнувањето на ветувањата останува приоритет на Владата
(ФОТО) Свечен пречек за контингентот на АРМ од мисијата ИСАФ од Авганистан
СМК со резерви дека Грција ќе ги штити човековите права во ЕУ
Вељаноски задоволен од работењето на Парламентот
Активен, но под контрола пожарот кај Два Пата, Струмица
Јанкулоска - Многукратно расте ефикасноста на МВР
Еквадор бара гаранции од Британија за Џулијан Асанж
Избрана новата српска Влада
Арачиновец ветувал и наплатувал за лажни вработувања во МВР
Самарас се сретнa со претставниците на „тројката"
Пожарот кај Богданци активен, но под контрола
Пентагон ja минимизира улогата на Ал Каеда во Сирија
Груевски без коментари за името, го кани Самарас на средба
Пожарот кај Свети Николе ставен под контрола
Херитиџ предвидува македонско членство во НАТО на следниот самит
Cончево со умерена облачност
Македонец од Австралија е менаџер на фабриката Дрекслмаер
Иран го обвини Израел за атентатот во Бургас
(ФОТО) Бан Ки-мун во посета на Собранието
Убиецот од Колорадо „вложил“ илјадници долари за крвавиот напад
Брејвик праќа писма на екстремисти„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 25°C

Делумно облачно

Среда
Локални грмотевици
Макс: 33°C, Мин: 21°C

Четврток
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Цонга и Раониќ го одиграа најдолгиот сет на Олимпијадите
Пласман во третото коло на турнирот во Лондон обезбеди Французинот, откако го доби третиот и одлучувачки сет со невероја...
Преглед на освојувачи на медали - 3.ден
По третиот натпреварувачки ден 37 држави имаат освоени медали...
Литванка Меилутите стана олимписка шампионка
Рута Меилутите стана олимписка шампионка, откако патеката на 100 метри градно ја исплива – 1:05.47...
Светски рекорди во пливање за Волмер и Ван дер Бург

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |