Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
27.07.2012, 14:33

СМК со резерви дека Грција ќе ги штити човековите права во ЕУ

Oд оваа организација ќе побараат од Ламбринидис на Парламентот на Грција да му препорача да ја ратификува Kонвенцијата за заштита на националните малцинства од СЕ

Светскиот македонски конгрес (СМК) го поздравува назначувањето на Специјален претставник на Европската унија за човекови права, но изразува резерви за именувањето на Ставрос Ламбринидис, поранешен шеф на грчката дипломатија и европратеник за прв функционер на таа позиција, затоа што потекнува од земја во која, според СМК, човековите и малцинските права не се признаваат туку се дискриминираат.

- СМК ќе ги користи механизмите на Специјалниот претставник на ЕУ за човекови права, а од Ставрос Ламбринидис ќе побара да ја принуди Република Грција на почитување на препораките и заложбата за почитување на правата на Македонците по потекло во Грција, како и правата на насилно прогонетите Македонци од Балканските војни 1912-1913 година и од Граѓанската војна во Грција 1946-1949 година во согласност со Извештајот на Геј Мекдугал, специјален претставник на Генералниот секретар на ОН за човекови права, кој се однесува на состојбата на Македонците по потекло во Грција, направен по нарачка на Генералниот секретар на ОН во 2008 година, се вели во реакцијата од СМК.

Воедно, од оваа организација ќе побараат од Ламбринидис на Парламентот на Република Грција да му препорача да ја ратификува Рамковната конвенција за заштита на националните малцинства од Советот на Европа, потпишана на 22 септември 1997 година, да и препорача на Владата во Атина да ги поништи дискриминаторските закони кон насилно прогонетите Македонци од Република Грција од Балканските војни и од Граѓанската војна во Грција, посебно министерската одлука од 1982 година со којашто се одредува дека слободни се да се вратат во Грција само “Грците по род“ и дискриминаторскиот Закон од 1985 кој дозволува враќање на конфискуваниот имот само на “Грците по род“.

Меѓу барањата на СМК до специјалниот претставник на ЕУ за човековите права, се и да ја натера Владата на Грција да ги испочитува пресудите на Европскиот суд за човекови права на здруженијата на Македонците по потекло да им дозволи да го користат зборот „македонски” во своите имиња и слободно да ја изразуваат својата етничка припадност и нивна официјална регистрација, како и да ја принуди Атина да ги почитува правата и слободите на Македонците по потекло според Декларацијата за малцинствата, Универзалната декларација за човекови права и основните меѓународни договори за човекови прав��.


Статијата е прочитана 499 пати.

Испрати коментарНАТО останува во Авганистан и по 2014 година
Конгресмен од Њу Џерси се приклучи на македонската група во Конгресот
Активни пожари на Кожуф и во Конче
Намален бројот на работниците во индустријата
Кичевчанка си ја убила двомесечната ќерка
ВМРО-ДПМНЕ со повисок рејтинг од СДСМ
Грција банкротира уште во март годинава
Грција останува на ставот за сложено име со географска одредница
Половина Индија остана без струја
Грчките коалициски партнери никако да се договорат за мерките за штедење
Помошта на Франција за домашната автоиндустрија е легална
Ограничено движење низ Националниот парк „Маврово“
Во Македонија, генерално, се почитуваат верските слободи
Пожарите во Македонија ставени под контрола
Сончево со слаб до умерен ветер
Нема опасност пожарот да ги зафати куќите во село Долно Дупени
Жежок септември за името
Од идната година помала основицата за пензија
Обид за убиство во Сенокос
Зајакната безбедноста во бугарската нуклеарка „Козлодуј“
„Галуп интернешенел“ - Македонците најрелигиозни во Европа
За мнозинството македонски граѓани интеграцијата во ЕУ и НАТО нема алтернатива
Бензините поскапуваат за два, а дизелот за три денари по литар
Кривична пријава против едно лице за предизвикување шумски пожар во Струмичко
Едно лице загина во сообраќајна несреќа во Тетовско
Тројца загинати во две сообраќајни несреќи
Двајца турски војници загинаа во судир со курдските бунтовници
Брејвик порано или подоцна ќе биде ослободен
Прием на Македонија во НАТО како дел од поширок план за регионот
Басеску останува претседател
ОН бараат безбеден пристап до Алепо
(ОБНОВЕНО) Активни пожарите во Струмичко и во Василево, локализиран во Ресенско
Сончево и многу топло
Железничкиот сообраќај со Грција прекинат поради превртени вагони
На 1 август почнува полнењето на ХЕЦ „Св. Петка“
Сирија нема да употреби хемиско оружје против бунтовниците
Комплетна климатизација на Детската клиника во Скопје
Повторно активен пожарот кај Струмица, гори и во Василево
Почина уште едно лице повредено во пожарот кај Струмица
Две лица тешко повредени во сообраќајна несреќа кај Охрид
Прва Црвена листа на габите во Македонија
Над два тони марихуана пронајдени на гробишта во Мексико
Митинг на СДСМ во Охрид
Србија во ЕУ само ако го признае Косово
Велосипедист загина во Тетово
Сервер го поздрави македонскиот предлог за соработка со Грција
ММФ и предвидува на Шпанија уште подлабока рецесија
Меркел и Оланд „ќе направат се за да ја заштитат еврозоната“
СДСМ на средби со граѓаните на Охрид и Дебрца
Седум нови индустриски зони во следните месеци
Полицијата откри 46 илегални танчерки
Обезбедени 144 милиони денари за учениците од ранливи семејства
Tоплотен бран од жолта фаза
Локализиран пожарот на патот Струмица-Валандово
Реактивиран пожарот кај Струмица
Сончево со умерен ветер
Црвенковски - Што разговараше државниот врв со Бан Ки-мун?
(ФОТО) Отворање на Олимписките игри во Лондон
(OБНОВЕНО) Убиен 53-годишен маж во охридското село Орман
Аврамопулос „разочаран од провокативните изјави на Груевски“
Он-лајн нарачки на услугите на „Македонски телеком“
Вашингтон повика на директни разговори меѓу Атина и Скопје
Исполнувањето на ветувањата останува приоритет на Владата
(ФОТО) Свечен пречек за контингентот на АРМ од мисијата ИСАФ од Авганистан
Вељаноски задоволен од работењето на Парламентот
Активен, но под контрола пожарот кај Два Пата, Струмица
Јанкулоска - Многукратно расте ефикасноста на МВР
Еквадор бара гаранции од Британија за Џулијан Асанж
Избрана новата српска Влада
Арачиновец ветувал и наплатувал за лажни вработувања во МВР
Самарас се сретнa со претставниците на „тројката"
Пожарот кај Богданци активен, но под контрола
Пентагон ja минимизира улогата на Ал Каеда во Сирија
Груевски без коментари за името, го кани Самарас на средба
Пожарот кај Свети Николе ставен под контрола
Херитиџ предвидува македонско членство во НАТО на следниот самит
Cончево со умерена облачност
Македонец од Австралија е менаџер на фабриката Дрекслмаер
Иран го обвини Израел за атентатот во Бургас
(ФОТО) Бан Ки-мун во посета на Собранието
Убиецот од Колорадо „вложил“ илјадници долари за крвавиот напад
Брејвик праќа писма на екстремистиTina, 27.07.2012 14:51:04
Da, Grcite imat rezervi za chovekovite prava, narocito za Makedonskiot chovek. Rezervisano osekanje?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 26°C

Делумно облачно

Вторник
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 18°C

Среда
Локални грмотевици
Макс: 33°C, Мин: 21°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Цонга и Раониќ го одиграа најдолгиот сет на Олимпијадите
Пласман во третото коло на турнирот во Лондон обезбеди Французинот, откако го доби третиот и одлучувачки сет со невероја...
Преглед на освојувачи на медали - 3.ден
По третиот натпреварувачки ден 37 држави имаат освоени медали...
Литванка Меилутите стана олимписка шампионка
Рута Меилутите стана олимписка шампионка, откако патеката на 100 метри градно ја исплива – 1:05.47...
Светски рекорди во пливање за Волмер и Ван дер Бург

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |