Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
28.07.2012, 00:52

Заедништвото е најважниот олимписки идеал

Кралица Елизабета им посака на спортистите од сите земји-учеснички на Олимписките Игри да имаат успешни и радосни Игри

Британската кралица Елизабета Втора го истакна синоќа во Лондон заедништвото како најважното од олимписките идеали и им посака на спортистите од сите земји-учеснички на Олимписките Игри да имаат успешни и радосни Игри, кои засекогаш ќе им останат во паметење.

Во своето кусо обраќање до шефовите на држави и влади, монарси и членови на кралски семејства од сите страни на светот кралицата рече дека и претставува задоволство што вечерва ќе ги отвори годинешниве Игри, кои по трет пат се одржуваат во Лондон.

Таа потсети дека првата лондонска Олимпијада во 1908 година, ја отворил нејзиниот дедо кралот Џорџ Петти, а втората во 1948 година, нејзиниот татко кралот Џорџ Шести.

На приемот во Бакингамската Палата присуствуваа лидерите и највисоки функционери на 95 странски земји-членки на Меѓународниот олимписки комитет на чело со претседателот Жак Рог, како и највисоките политички функционери од Велика Британија.

Меѓу почесните гости кај кралицата Елизабета беше и претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов. Сите гости по приемот заминаа во Олимпискиот Парк, каде на главниот олимписки стадион го следеа церемонијалот на свеченото отворање.

Ова е втората Олимпијада, која кралицата Елизабета свечено ја отвора. Првата беше во 1976 година, во Монтреал која кралицата ја отвори како суверен и на Канада.


Статијата е прочитана 360 пати.

Испрати коментарЦонга и Раониќ го одиграа најдолгиот сет на Олимпијадите
Ле Клос од Ј. Африка го победи Фелпс на 200 метри градно
Најмладите освојувачи на олимписки медал
Кинската пливачка Је Шивен не земала допинг
Преглед на освојувачи на медали - 3.ден
Шивен Је - кинеско пливачко чудо или допинг скандал?
Литванка Меилутите стана олимписка шампионка
Домаќинот гневен – ВИП-местата на ОИ останаа празни
Ѓоковиќ и Ферер победија пред дождот
Шпанците ги спакуваа куферите
Милевски на клупата, Гешоски во нападот
Светски рекорди во пливање за Волмер и Ван дер Бург
Хамилтон најбрз на трката за ГН на Унгарија
(ФОТО) Илчо Ѓорѓиоски избран за претседател на ФФМ
Одиграни натпреварите од 1.коло на женскиот одбојкарски турнир
Светски рекорд во пливање за Шивен Је од Кина
Винокуров олимписки шампион во велосипедизам
Македонско олимписко досие - од блесок до депресија
Шевченко го напушта фудбалот
Првиот златен медал за Силинг Ли од Кина
Блажевски поспор три секунди од личниот рекорд
Олимпискиот дух е ослободен
Чавиќ - Олимпиското село е како Ибица
Федерер го заобиколи олимпиското село
Европскиот шампион се откажа од трката на 100 метри
Пирова победа за Ренова во Белорусија
Усеин Болт посакува четири олимписки злата
Денот на отворањето почна со ѕвонење на илјадници ѕвона
(ФОТО) Македонското знаме подигнато во Олимпиското село во Лондон
Почнуваат 30. Олимписки Игри во Лондон
Металург убедливо поразен и во реваншот
Грчка олимпијка расно навредувала на „Твитер“
Прв скандал на Олимпијадата, Севернокореанките го напуштија теренот

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 25°C

Делумно облачно

Среда
Локални грмотевици
Макс: 33°C, Мин: 21°C

Четврток
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Цонга и Раониќ го одиграа најдолгиот сет на Олимпијадите
Пласман во третото коло на турнирот во Лондон обезбеди Французинот, откако го доби третиот и одлучувачки сет со невероја...
Преглед на освојувачи на медали - 3.ден
По третиот натпреварувачки ден 37 држави имаат освоени медали...
Литванка Меилутите стана олимписка шампионка
Рута Меилутите стана олимписка шампионка, откако патеката на 100 метри градно ја исплива – 1:05.47...
Светски рекорди во пливање за Волмер и Ван дер Бург

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |