Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
28.07.2012, 07:07

Олимпискиот дух е ослободен

Почетокот на 30. Олимписки игри беше означен точно во 20:12 часот по локално време, како симбол на годината

Во Лондон свечено беа отворено 30.Олимписки игри. Почеток на Игрите беше означен точно во 20:12 часот по локално време, како симбол на годината. Биг Бен, во таа чест чукаше три минути непрестајно.

Педесетина минути подоцна, на „Олимпискиот стадион“ во Стратфорд, почна церемонијата на свеченото отворање. Програмата, наречена „Островите на чудата“, во режија на оскаровецот Дени Бојл, им понуди на човечките сетила една нова димензија. Сосема различна од грандиозното, галактичко отворање во Пекинг, со многу едноставност, а истовремено полно со традиција, стил, префинетост...
Сценографија на отворањето беше англиска ливата, со селски колиби, со стада од животни и фармери кои го симболизираа англиското сточарство и мирниот селски живот. Но потоа се појавија оџаци и рударски тркала, кои ја симболизираа индрустиската револуција. Од војници, преку ликовите од англиските приказни, до Џејмс Бонд и Мистер Бин, отворањето на Олимписките игри го воодушевуваше и го засмејуваше светото истовермено.После дефилето на 10 500 спортисти, кралицата Елизабета ги прогласи Игрите за отворени, а потоа се случи и долгоочекуваното палење на огнот. Како што тврдеа организаторите, не беше важно кој го запали туку како. Седум млади спортисти од Британија запалија стотина мали факели кои потоа, високо над сцената се споија во еден голем оган.Олимпијадата почна, светот е подготвен за нови моменти за паметење, моменти што ќе ја сменат историјата. (В.А.)


Статијата е прочитана 494 пати.

Испрати коментарПо 33-ти пат Илинденски пливачки маратон на Охридското Езеро
Фелпс најуспешен спортист на Олимписките игри
Тошак го соопшти списокот со фудбалери за дуелот со Литванија
Игра пинг-понг без една рака!
Цонга и Раониќ го одиграа најдолгиот сет на Олимпијадите
Ле Клос од Ј. Африка го победи Фелпс на 200 метри градно
Најмладите освојувачи на олимписки медал
Кинската пливачка Је Шивен не земала допинг
Преглед на освојувачи на медали - 4.ден
Шивен Је - кинеско пливачко чудо или допинг скандал?
Литванка Меилутите стана олимписка шампионка
Домаќинот гневен – ВИП-местата на ОИ останаа празни
Ѓоковиќ и Ферер победија пред дождот
Шпанците ги спакуваа куферите
Милевски на клупата, Гешоски во нападот
Светски рекорди во пливање за Волмер и Ван дер Бург
Хамилтон најбрз на трката за ГН на Унгарија
(ФОТО) Илчо Ѓорѓиоски избран за претседател на ФФМ
Одиграни натпреварите од 1.коло на женскиот одбојкарски турнир
Светски рекорд во пливање за Шивен Је од Кина
Винокуров олимписки шампион во велосипедизам
Македонско олимписко досие - од блесок до депресија
Шевченко го напушта фудбалот
Првиот златен медал за Силинг Ли од Кина
Блажевски поспор три секунди од личниот рекорд
Заедништвото е најважниот олимписки идеал
Почнуваат 30. Олимписки Игри во Лондон
Металург убедливо поразен и во реваншотdona, 28.07.2012 10:25:17
Kako moze nasata sovremena i mirolubiva drzava vo 21 vek da tolerira, vakvi Grcki pritisoci. Fyrom veke ne postoi za 21 godina We are The Republic of Macedonia, We always will be Macedonianes.Im posakuvame golem uspeh na nasiot natpreveruvacki tim. Bidejde Gordi Makedonci:)

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 20°C

Ведро

Четврток
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 18°C

Петок
Сончево
Макс: 36°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Преглед на освојувачи на медали - 4.ден
По четвртиот натпреварувачки ден 43 држави имаат освоено медали...
Цонга и Раониќ го одиграа најдолгиот сет на Олимпијадите
Пласман во третото коло на турнирот во Лондон обезбеди Французинот, откако го доби третиот и одлучувачки сет со невероја...
Литванка Меилутите стана олимписка шампионка
Рута Меилутите стана олимписка шампионка, откако патеката на 100 метри градно ја исплива – 1:05.47...
Светски рекорди во пливање за Волмер и Ван дер Бург

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |