Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
25.06.2012, 14:29
Груевски: Делата говорат за нашата почит кон борците од НОВНашата политичка гарнитура прави чекори и гестови со кои се одбележува антифашистичката борба. Со промените на имињата на улиците не е деградирано името на Стив Наумов, ниту пак  имаме негативен однос кон нашите борци против фашизмот затоа што делата го покажуваат токму спротивното, наведе премиерот Никола Груевски, во одговор на прашање од пратеникот од СДСМ Андреј Петров на денешната седница на Собранието.

Пратеникот праша дали се планира промена на одлуката за менување на имињата на улиците и обвини дека името на Стив Наумов  е ставено на споредна улица и заменето со име од античката историја. Со тоа, оцени Петров, се деградира улогата на борците од НОВ, и се бришат нивните историски постигнувања.

- Обидот,  тврдењето дека улицата Стив Наумов  беше замената со друга исто така во центарот на градот да се прикаже како некаков политички став на ВМРО-ДПМНЕ  против луѓето кои ги дадоа животите  борејќи се против  фашизмот е прилично ваша невешта акција затоа што делата го покажуваат спротивно. Тие покажуваат дека токму сега се даде улица на Киро Глигоров, на Михајло Апостолски, на Павел Шатев... Сите се учесници  во  борбата против фашизмот. Се ставија споменици на АСНОМ, Цел Президум на АСНОМ е ставен на споменик.  Се направи  споменик на Ченто, а се прави споменик на Кузман Јосифовски Питу, се даде друга улица во центарот на градот за Стив Наумов, рече во  одговорот Груевски.

Според него, не случајно  токму во времето на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје е изграден споменик на Президиумот на АСНОМ  каде се ставени сите ликови кои биле во Президумот.

- Политичка гарнтиура која нема почит кон луѓето кои се бореле против фашизмот сигурно не би изградила споменик на Президиумот на АСНОМ, каде биле предводниците на антифашистичката  борба каде меѓу другите е и Киро Глигоров, Ченто. Во тек е изработка на  споменик на Кузман Јосифовски Питу еден од најистакнатите  борци на антифашистичката борба, наведе Груевски.

Тој нагласи дека за името на Стив Наумов  не е дадена сервисна улица, туку улица во центарот на градот. Односно, воопшто нема деградација на неговото име, ниту пак има негативен однос кон македонските броци од фашизмот.

- Претерувате во вашите кажувања. Тоа што е ставена улица на Филип 2 Македонски на тоа место можеби ве загрижува, вие си знаете зошто  имате  против баш  на местото каде ќе биде новото Министерство за надворешни работи да биде Филип 2 Македонски, наведе Груевски и истакна дека не станува збор за деградација на името на Стив Наумов, ниту пак за негативен однос кон  македонските борци од фашизмот. 

Премиерот оцени дека опозициската партија неосновано сака да предизвика гнев кај граѓаните, но оти самата ќе се заплетка во таквите приказни.

- Делата го кажуваат спротивното. Зошто на пример вие во минатото не направивте некоја промена во таков правец и на некоја заслужна личност да се изградеше споменик. Нема таков симбол на почитување од ваша страна. Сега има таков симбол на почитување, жалам што не сте нашле нешто попаметно за дискусија, наведе Груевски.
Статијата е прочитана 412 пати.

Испрати коментар„Скопје Сити Мол“ ќе биде отворен наесен
Пад на индустриското производство за 5,4 отсто
Употребата на синтетички дроги го надмина користењето на хероин и кокаин
Бесплатни прегледи за дијабетичари во Систина Офталмологија
„Национал“ заминува во стечај
Листа на најпродавани автомобили во светот
Презентирани можностите за инвестирање на Македонија во Будимпешта
Почна уривањето на објектот „Ив-Ире“ во Трпејца
Карл Билд побара почеток на преговори за Македонија
Тројца турски војници загинаа во напад на ПКК
Баросо повика на солидарност кон Грција
Асад - Сирија е во состојба на војна
Умерено облачно со северен ветер
Изгореа магацини на „Вардар Комерц“ кај мостот „Близнак“
Пеце Наумовски имаше сообраќајка
Нова оставка во владата на Самарас
Протестна нота за Грција поради налепниците
Избеган затвореник пронајден мртов
Груевски - Граѓаните ќе ја поразат опозиција на купче
Eкономистот Јанис Стурнарас е нов министер за финансии на Грција
Радикален Норвежанец се заканува на Европа
Грција ги правда налепниците со знакот ФИРОМ
Попоски - На Македонија и треба сериозен партнер во Атина
Весли Кларк ќе инвестира 5,6 милијарди долари на Косово
Косовари се обиделе да го хакираат сајтот на МВР
Економската криза во Европа закана за Обама
Планетариумот со нов покрив
Договор за изработка на е-продавници
Црна Гора доби зелено светло за преговори со ЕУ
Ловет - ЕУ има пари за шпанските банки, но не и за гладните во Африка
Регистарските таблички со ознака МК се нова провокација од Скопје
(ФОТО) Тодор Александров поставен во Кисела Вода
Евгенија Нацулиду именувана за прв претставник на ОМД во Грција
Посвежо со умерена облачност
Папуљас ќе ја предводи грчата делегација на самитот на ЕУ
Веста за навредливите грчки налепници во американските медиуми
Рапанос се откажа од функцијата министер за финансии на Грција
Груевски - Субвенциите се исплаќаат според планираното
„Смарт СМС“ нова услуга на „Т-мобиле“
Почина в.д. претседателот на Кривичен суд, Марјан Колишевски
Велимир Стојковски реизбран за ректор на УКИМ
Економист - Македонија во групата на ниско задолжени земји
(ФОТО) Пеколни горештини во Скопје
„Епидемија“ на продажба на вили во Грција, купувачи нема
Попоски - Од Грција очекуваме соработка, а не провокации
Мустафа - Македонија со исклучителни резултати во Декадата на Ромите
Нов напад на сириските сили врз турски воен авион
Одобрени нови договори за користење на средства од ИПАРД
Попоски-Хоџај - Земјите од регионот да бидат дел од обединета Европа
Италијански карабинер загина во авганистански камп за обука
Шумски пожар во Колорадо, евакуирани 11.000 луѓе
Митинг на СДСМ во Куманово, Дамјановски пак за градоначалник
Сончево со умерена облачност, попладне врнежи и грмежи
Мохамед Морси е новиот претседател на Египет
СДСМ во Куманово
Груевски - Очекуваме убедлива победа на локалните избори
Самарас не оди на ЕУ самитот
Турција и се скара на Сирија
Петнесетгодишник нападна жена на кејот на Вардар
Орав - На крајот на јуни ќе видиме што е сработено
Поради Самарас, тројката ја одложи посетата на Атина
Сервер - Налепница „Јужна Македонија“ за грчките таблички
Груевски очекува грчката влада да биде посветена на решавање на името
Имигранти од Авганистан пронајдени во камион
Грчкиот премиер Самарас опериран, Рапанос стабилен
Осуммина Чеси загинаа во сообраќајка во Хрватска
Вицепремиерот на Косово, Хајредин Кучи поднесе оставка
Истрагата за Смилковци тапка во место
(ФОТО) Младите скопјани се разладуваат во реката Треска
Македонија се приклучува на проектот „Јужен поток“
(ФОТО) Со нова опрема до поефикасна истрага на местото на злосторството
Шест години затвор за обвинет во случајот „Монструм“
(ФОТО) Одбележан денот на основачот на СОС Детското село
Поевтини слободните карти
Еден загинат при експлозија на автомобил во Белград
Асанж тврди дека е жртва на американски заговор
Пет месеци затвор за стружанец за палење на знамето
Директорот на „Епл“ најплатен менаџер
Жителите на Велешта изборија со сила правдина!?
Завршува судењето на Брејвик, пресудата во август
Европскиот парламент ја отфрли АКТА
Жртви при напад врз хотел крај Кабул
Мудис го намали рејтингот на 15 големи банки
Тачи блиску до пакт со Црвенковски и Георгиевски„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


 
Време
Скопје, 28°C

Ведро

Среда
Ведро
Макс: 28°C, Мин: 11°C

Четврток
Сончево
Макс: 31°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

(ИНТЕРВЈУ) Владата моментно нема пристап до парите од ММФ
Александар Тиеман, претставник на ММФ во Македонија...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |