Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
27.06.2012, 13:00
Алонсо блиску до рекордот на ШумахерШпанецот го делат три победи од рекордните 22 триумфа на Германецот на различни патеки

Фернандо Алонсо во Валенсија ја забележа својата 19. победа на различна патека во Формула 1 и сега го делат три триумфа од рекордот во оваа категорија на Михаел Шумахер, кој 22 од своите 91 гран-при победа има остварено на различни писти. Ако Шпанецот до крајот на годинашната сезона победи на патеките на кои допрва треба да го стори тоа, тој може да го победи Германецот во оваа статистика, која е доказ за способноста на возачот да се приспособи на различни видови патеки.

Куриозитет е дека возачот на Ферари нема славено во Белгија и во Бразил, две од неговите омилени патеки. Податокот уште повеќе изненадува бидејќи тој во 2000 година победи во Формула 3000 токму во Спа, непосредно пред да премине во Минарди. На Интерлагос, пак, Астуриецот ги прослави двете свои титули, но никогаш не поминал посебно добро во една трка на оваа патека. Никогаш досега не изборил пол-позиција за Големата награда на Бразил и повеќе бил преокупиран со собирањето поени потребни за освојување на шампионатот отколку со други остварувања. Интерлагос, како и Унгарија, е местото на кое тој стана славен со пласманот на подиумот во 2003 година - денот на бруталната незгода што го одведе в болница - но и каде што среќата повеќе не го придружуваше.

Индија, Абу Даби и новата патека во Остин, која дебитира во Ф1-циркусот сезонава, заедно со Интерлагос и Спа, се местата на кои Алонсо допрва треба да победи и кои можат уште годинава да му одземат еден од мноштвото рекорди на Шумахер. (Марка)

Статијата е прочитана 480 пати.

Испрати коментар(ЕП ВЕСТИ) Бејл во Тотенхем до 2016 година
Тричковски претставен во Бриж
Првите два пика на драфтот од Кентаки
Филип Ивановски две години во Астана
Иво Карловиќ ги обвини судиите на Вимблдон за „грабеж“
Македонија поразена и на втората контролка со Порторико
Надал елиминиран уште во второто коло на Вимблдон
(ЕП 2012) Италија финалист, Балотели и пресуди на Германија
Половина фаворитки на Вимблдон во аут
(ЕП ВЕСТИ) Оставка на холандскиот селектор Ван Марвајк
Лондон „печен“ за трка во Формула 1
(ЕП 2012) Германија - Италија, судир на две големи фудбалски династии
Македонските кошаркари поразени од Порторико
Шпанија прв финалист на ЕП 2012
Милошевиќ нов тренер на Силекс
„Фед-екс“ не запира на Вимблдон
Лери Бирд се повлече од Индијана
(ЕП ВЕСТИ) Балотели како Кинг Конг
(ЕП 2012) Ибериски двобој за финалето
МЗТ Скопје станува акционерско друштво
Крај уште на почетокот за Бердих
Шевченко избира меѓу пензија и САД
(ЕП ВЕСТИ) Две години суспензија за Самир Насри?
Шундовски ја презеде Констанца
Дрогба доаѓа во Барселона?!
(ЕП 2012) Илиевски - Најдобрите се во полуфиналето
Илчо Ѓорѓиевски најсериозен кандидат за претседател на ФФМ
Серафимоски нов претседател на АФМ
Ѓоковиќ лесно со Фереро, Венус во аут
Почина 23-годишен поранешен член на Ливерпул и Бетис
Поволна ждрепка за нашите претставници во Лига Европа
Вардар го доби БАТЕ Борисов во квалификациите за ЛШ
Кошаркарите успешни на вториот тест во САД
Гетлин побрз од Геј на 100 м
Вимблдон шлаг на сезоната
(ЕП 2012) Пеналите кобни за Англија
Алонсо ја разби низата со различни победници
(ЕП 2012) Борбеноста против тактиката
(ЕП 2012) Французите немаа клуч за шпанската тика-така
Македонија домаќин на ЕП за ракометарки до 17 години
Иницијативниот одбор постигна договор со ФФМ околу одржување на Собранието
Германската и грчката амбасадорка заедно гледаа фудбал
(ЕП 2012) Грчкиот бункер распарчен, Германија во полуфинале
Ракометарките добија тешка група на ЕП 2012
Управниот Одбор на ФФМ поднесе оставка
Мајами со шампионски прстен!
(ЕП 2012) Германија ќе им наплаќа на Грците во Гдањск

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 21°C

Ведро

Сабота
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 17°C

Недела
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

(ИНТЕРВЈУ) Најприроден е патот во кој нема калкулација
„Состојбата во нашата кинематографија е таква што ги насочува младите автори да бидат конформисти“, вели режисерот и сце...
(ИНТЕРВЈУ) По Хрватска, ЕУ ќе се занимава со својот опстанок
„Македонија има проблем со економската стратегија“, оценува Алберт Маес, претседател на Европскиот центар за мир и разво...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |