Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
28.06.2012, 19:46

Слободата во културата треба да се освојува секојдневноТрибината се одржа во киното „Фросина" во МКЦ и беше рганизирана од Младинскиот образовен форум, ПМГ Рекордингс и „Скопје Ремиксд"

Значајноста и потребата од дијалог во јавниот, пред се уметнички дискурс, употребата на јавниот културен простор, потребата од културни и субверзивни јадра, нивната улога во една метропола каква што претендира да биде Скопје, беа неколку од темите за кои се дискутираше синоќа на дебатата "Има ли место за културна слобода во оваа "метропола"?. Организирана од страна на Младинскиот образовен форум, ПМГ Рекордингс и "Скопје Ремиксд" истата се одржа во киното "Фросина" во МКЦ, а говорници беа Златко Стевковски, директор на МКЦ, Мирко Попов како дел од ПМГ, Џабир Дерала, поет, извршен директор на "Цивил" и уметницата, Слободанка Стевчевска една од двајцата членови на уметничката група ОПА и дел од иницијативата "Кооперација". Тие одговараа и на поставените прашања од присутните за културната слобода во градот Скопје и колку таа е потребна за извршување на културната дејност, кој ја ограничува и кој ја пружа слободата во уметноста и културата воопшто. .

Главните аргументи изнесени од страна на говорниците се однесуваа на културниот простор и неговото завземање од страна на државата наспроти активностите на независните уметници за завземање на истиот, на поларизацијата на политички ангажираната уметност, наспроти субверзивната. Во час и половина колку што траеше дебатата, спонтано беа наметнати и теми за конформизмот во уметноста, колку неподобните општествено - политички состојби можат, и до која граница треба да влијаат врз уметноста, дали цензурата во културата треба да влијае апатично или напротив стимулативно, но и дали напливот на кич и турбо фолк културата придонесува за апатичноста и претставува себеоправдување за недоволната иницијативност и креативна потенција.

"Културниот и јавниот простор се под опсада. Културните политики водат кон зачмаеност, не даваат просторот во културата да живее. Секако дека сум за тоа слободата да се освојува, но противник сум институциите да им ја земат слободата на граѓаните. И да ни ја дадат слободата, таа нема да биде онаа вистинската, тоа ќе биде златен кафез", рече Џабир Дерала.

Златко Стевковски посочи дека МКЦ е едно од местата каде што се "одгледува" независната културна сцена. "Кому му треба културна слобода?, запраша тој.

"По 20 години од осамостојувањето на Македонија, ниедна власт не била попопустлива или понепопустлива во овие години. МКЦ е отворен за сите, секој може да дојде и да ги користи неговите реквизити".

"Не е важно што ќе изгр��дат тие, важно е што ќе изградиме ние" - рече Мирко Попов од ПМГ, а Слободанка Стевческа, како дел од "Кооперација", актуелното културно јадро кое реагираше на провокациите што ги предизвика симнувањето на делото - билборд за време на уметничкиот фестивал "Скопје креатива", потенцираше дека уметноста треба да покрене провокативни/табу прашања и да критикува да твори без компромиси.

И покрај тенките разлики во одредени пристапи кон разгледуваната тема, сите четворица говорници едногласно се согласија слободата во културата не е нешто што треба да му биде подарено на општеството и дека таа треба да се освојува во секое време и секој ден одново. (Д.Л.)

Статијата е прочитана 316 пати.

Испрати коментарАдел очекува бебе
Се разведоа Том Круз и Кејти Холмс
Карла Бруни повторно бремена!
Гостиварката Анета Стојковска - Мис на Македонија 2012
Кинеската астронаутка се врати на Земјата
„Самсон и Далила“ и изложби на Богдан Богдановиќ на „Скопско лето“
Нино Величковски дипломираше соло пеење
„pH неутрална за животот и смртта“ од Лидија Димковска објавена на словенечки
Мјузиклот „Ева Перон“ го отвори седмиот „Битфест“
„Гугл“ го претстави таблетот Nexus Seven
Претставата „Госпоѓица Јулија“ од Стриндберг премиерно во МНТ
(ФОТО) Подводен моден свет на врела чаршиска калдрма
Почина режисерката и сценаристка Нора Ефрон
(ФОТО) Возбудлива компилација на артисти на „Скопје Гори“
„Глас на светлината“ - втор регионален концерт на слепите лица
Промовиран порталот КупиКнига.мк
Со мјузиклот „Ева Перон“ започнува „Бит фест“
Стартот на „Охридско лето“ со над 150 уметници на сцена
Џеј Ло не оди никаде без лична WC даска
(ВИДЕО) „Орбитал“ и „Паблик енеми“ вечерва на „Скопје гори“
Никола Маџиров учествува на Поетската олимпијада во Лондон
Македонскиот јазик го бранат светски лингвисти
Краткиот филм „Бардо“ награден во Романија
Промоција на Македонија во Полска
До септември ќе заврши изградбата на Спомен куќата на Ататурк
Се ожени ракометарот Филип Миркуловски
Мадона ја стерилизира облеката за да не и украдат ДНК примерок
Промовирани нови 24 наслови од проектот „Превод на 1.000 стручни книги“
Промоција на 24 наслови од проектот „Превод на 1.000 стручни книги“
Kомедија, рок-класика и хорска музика на „Скопско лето“
„Аргентинска лекција“ - најдобар филм во главната селекција на „МакеДокс“
(ФОТО) Јубилејот на Елизабета Втора одбележен и во Скопје
Принцот Вилијам наполни 30 години и доби 10 милиони фунти
„Њуз нет“ со свое „глобално издание“
Џони Деп ќе и остави 155 милиони долари на Ванеса Паради
(ВИДЕО) Нов гаф на „Мајкрософт“„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


 
Време
Скопје, 31°C

Ведро

Сабота
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 17°C

Недела
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Полемика-Новинарството се дави во контејнер со смрдливо ѓубре
Новинарките Мирка Велиновска и Билјана Секуловска по повод последните бранувања во медиумскиот простор предизвикани од потпишувањето на Договорот за декриминализација на клеветата, за „Утрински весник“ одговараат на шест прашања за состојбите во медиумите

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |