Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
28.06.2012, 14:11
Мјузиклот „Ева Перон“ го отвори седмиот „Битфест“Мјузиклот е во копродукција на НВО „Импресарио“, Центарот за култура од Битола и Државното музичко училиште во градот

Седмото културно лето во Битола „Битфест“ синоќа беше отворено со мјузиклот „Ева Перон“, дел од проектот „Битолска опера“, работен според композиција на Ендрју Лојд Вебер, во режија на Цветан Стојановски и сценографија на Зоран Николовски.

Мјузиклот е во копродукција на НВО „Импресарио“, Центарот за култура од Битола и Државното музичко училиште во градот.

Седумдесетте учесници во мјузиклот беа наградени со силни аплаузи од над 800 гости пред Домот на АРМ во Битола, кои со голем интерес ја очекуваа премиерата. Насловната улога ја играше Маја Митровска, во улогата на Че настапи Нико Ѓоргиевски. Во екипата беа и Игор Илиевски, Мартина Аврамоска и Лилјана Трајковска. Музичката подлога е дело на Миодраг Наќак, а кореографка на претставата е Олга Панго.

Учествуваа и хорот на Државното музичко училиште од Битола под диригентство на Лилјана Трајковска, ученици од Гимназијата Јосип Броз Тито од Битола и ТСК „Степ“ – Битола.

Фестивалот го отвори покровителот - битолскиот градоначалник Владимир Талески, кој на посетителите им посака исполнет културен живот во текот „Битфест“.Статијата е прочитана 346 пати.

Испрати коментарАдел очекува бебе
Се разведоа Том Круз и Кејти Холмс
Карла Бруни повторно бремена!
Гостиварката Анета Стојковска - Мис на Македонија 2012
Кинеската астронаутка се врати на Земјата
„Самсон и Далила“ и изложби на Богдан Богдановиќ на „Скопско лето“
Нино Величковски дипломираше соло пеење
„pH неутрална за животот и смртта“ од Лидија Димковска објавена на словенечки
Слободата во културата треба да се освојува секојдневно
„Гугл“ го претстави таблетот Nexus Seven
Претставата „Госпоѓица Јулија“ од Стриндберг премиерно во МНТ
(ФОТО) Подводен моден свет на врела чаршиска калдрма
Почина режисерката и сценаристка Нора Ефрон
(ФОТО) Возбудлива компилација на артисти на „Скопје Гори“
„Глас на светлината“ - втор регионален концерт на слепите лица
Промовиран порталот КупиКнига.мк
Со мјузиклот „Ева Перон“ започнува „Бит фест“
Стартот на „Охридско лето“ со над 150 уметници на сцена
Џеј Ло не оди никаде без лична WC даска
(ВИДЕО) „Орбитал“ и „Паблик енеми“ вечерва на „Скопје гори“
Никола Маџиров учествува на Поетската олимпијада во Лондон
Македонскиот јазик го бранат светски лингвисти
Краткиот филм „Бардо“ награден во Романија
Промоција на Македонија во Полска
До септември ќе заврши изградбата на Спомен куќата на Ататурк
Се ожени ракометарот Филип Миркуловски
Мадона ја стерилизира облеката за да не и украдат ДНК примерок
Промовирани нови 24 наслови од проектот „Превод на 1.000 стручни книги“
Промоција на 24 наслови од проектот „Превод на 1.000 стручни книги“
Kомедија, рок-класика и хорска музика на „Скопско лето“
„Аргентинска лекција“ - најдобар филм во главната селекција на „МакеДокс“
(ФОТО) Јубилејот на Елизабета Втора одбележен и во Скопје
Принцот Вилијам наполни 30 години и доби 10 милиони фунти
„Њуз нет“ со свое „глобално издание“
Џони Деп ќе и остави 155 милиони долари на Ванеса Паради
(ВИДЕО) Нов гаф на „Мајкрософт“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


 
Време
Скопје, 31°C

Ведро

Сабота
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 17°C

Недела
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Полемика-Новинарството се дави во контејнер со смрдливо ѓубре
Новинарките Мирка Велиновска и Билјана Секуловска по повод последните бранувања во медиумскиот простор предизвикани од потпишувањето на Договорот за декриминализација на клеветата, за „Утрински весник“ одговараат на шест прашања за состојбите во медиумите

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |