Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
29.06.2012, 13:44
Кинеската астронаутка се врати на ЗемјатаЛиу (33) е мајор во кинеските воздухопловни сили од централната провинција Хенан. На кинескиот Тенцент КК сервис ја претставуваат како „Малиот летечки витез“.

Астронаутите, вклучувајќи ја и првата Кинеска во вселената, изведоа успешно рачно спојување со лабораторискиот модул „Тијангонг-1“. Мисијата е клучен чекор кон целта на Кина да изгради вселенска станица до 2020 година. Премиерот Вен Џијабао ја пофали мисијата како „комплетен успех“. „Ова е уште еден извонреден придонес од кинескиот народ за напорите на човештвото во истражување и користење на вселената“, изјави Џијабао во Пекинг.

„Извонредно е чувството да се стои на Земјата, а уште поубаво е да си дома“, изјави астронаутот Лиу Ванг, кој беше цитиран од националниот медиумски сервис ЦЦТВ. „’Тијангонг-1‘, нашиот дом во вселената, беше удобен и пријатен. Ние сме многу горди на нашата нација“, изјави астронаутката Лиу Јанг.

Екипажот на леталото „Шенжу-9“ минатата недела го изведе успешно маневарот за рачно спојување. Деликатната процедура, која вклучува спојување на две вселенски летала кои патуваат со брзина од неколку илјадници милји на час, беше усовршена од вселенските тимови на СССР и САД во 1960-тите.

Екипажот, исто така, изведе автоматско спојување на двете летала за време на нивната мисија. Тројцата астронаути се вратија на вселенското летало „Шенжу-9“ во четвртокот и изведоа рачно одвојување од вселенската лабораторија. Тие слетаа во областа Сизиванг, во Внатрешна Монголија, со капсула од која се отвори падобран за да се забави приближувањето.

Сите астронаути се во добра здравствена состојба, објави државната новинска агенција Ксинхуа. Тие беа прикажани на ЦЦТВ како ја напуштаат капсулата носени на столови, насмеани додека им одмавнуваат на поддржувачите.

Во екипажот беа Џинг Хаипенг (45), командант на мисијата и астронаут ветеран, Лиу Јанг (33) и Лиу Ванг (43) кои го изведоа рачното спојување. Лиу (33) е мајор во кинеските воздухопловни сили од централната провинција Хенан. На кинескиот Тенцент КК сервис ја претставија како „Малиот летечки витез“. Таа пред само две години беше регрутирана во кинеската вселенска програма, но се истакнуваше, објави државната новинска агенција Ксинхуа. Вселенското летало „Шенжу-9“ беше лансирано на 16 јуни. (Би-Би-Си)Статијата е прочитана 928 пати.

Испрати коментарИзложба на ликовни автори од Македонија во Софија
Отворен петтиот Фестивал на француски филм во Охрид
Адел очекува бебе
Се разведоа Том Круз и Кејти Холмс
Карла Бруни повторно бремена!
Гостиварката Анета Стојковска - Мис на Македонија 2012
„Самсон и Далила“ и изложби на Богдан Богдановиќ на „Скопско лето“
Нино Величковски дипломираше соло пеење
„pH неутрална за животот и смртта“ од Лидија Димковска објавена на словенечки
Слободата во културата треба да се освојува секојдневно
Мјузиклот „Ева Перон“ го отвори седмиот „Битфест“
„Гугл“ го претстави таблетот Nexus Seven
Претставата „Госпоѓица Јулија“ од Стриндберг премиерно во МНТ
(ФОТО) Подводен моден свет на врела чаршиска калдрма
Почина режисерката и сценаристка Нора Ефрон
(ФОТО) Возбудлива компилација на артисти на „Скопје Гори“
„Глас на светлината“ - втор регионален концерт на слепите лица
Промовиран порталот КупиКнига.мк
Со мјузиклот „Ева Перон“ започнува „Бит фест“
Стартот на „Охридско лето“ со над 150 уметници на сцена
Џеј Ло не оди никаде без лична WC даска
(ВИДЕО) „Орбитал“ и „Паблик енеми“ вечерва на „Скопје гори“
Никола Маџиров учествува на Поетската олимпијада во Лондон
Македонскиот јазик го бранат светски лингвисти
Краткиот филм „Бардо“ награден во Романија
Промоција на Македонија во Полска
До септември ќе заврши изградбата на Спомен куќата на Ататурк
Се ожени ракометарот Филип Миркуловски
Мадона ја стерилизира облеката за да не и украдат ДНК примерок
Промовирани нови 24 наслови од проектот „Превод на 1.000 стручни книги“
Промоција на 24 наслови од проектот „Превод на 1.000 стручни книги“
Kомедија, рок-класика и хорска музика на „Скопско лето“
„Аргентинска лекција“ - најдобар филм во главната селекција на „МакеДокс“
(ФОТО) Јубилејот на Елизабета Втора одбележен и во Скопје
Принцот Вилијам наполни 30 години и доби 10 милиони фунти
„Њуз нет“ со свое „глобално издание“
Џони Деп ќе и остави 155 милиони долари на Ванеса Паради
(ВИДЕО) Нов гаф на „Мајкрософт“„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


 
Време
Скопје, 28°C

Ведро

Понеделник
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 16°C

Вторник
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

(ИНТЕРВЈУ) Најприроден е патот во кој нема калкулација
„Состојбата во нашата кинематографија е таква што ги насочува младите автори да бидат конформисти“, вели режисерот и сце...
(ИНТЕРВЈУ) По Хрватска, ЕУ ќе се занимава со својот опстанок
„Македонија има проблем со економската стратегија“, оценува Алберт Маес, претседател на Европскиот центар за мир и разво...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |