Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
29.06.2012, 13:59
Иванов: Сите членки на ЕУ се одговорни за МакедонијаПретседателот нагласи дека сите треба да се замислат зошто државата се уште не добива датум за преговори за членство во ЕУ

Членка на Европската унија не може да биде држава која не ги почитува европските стандарди, критериуми и принципи, а Македонија досега покажа дека се однесува европски, порача македонскиот претседател Ѓорге Иванов пред учесниците на официјалното отворање на 23. годишна сесија на Форумот Кран Монтана, што почна денеска во Баку.

Иванов одговарајќи на прашање за тоа каде ја гледа иднината на Македонија во однос на Европа, нагласи дека сите треба да се замислат зошто државата се' уште не добива датум за преговори за членство во ЕУ.

Тој на претседателот на Црна Гора Филип Вујановиќ, кој исто така присуствува на Форумот, му го честиташе добивањето на датумот за преговори, напоменувајќи оти Македонија го заслужува истото.

„Секој секого може да блокира на Балканот. Ние никого не сме блокирале и секој пат Македонија покажувала како треба да се однесува кон другите религии, кон другите етнички и јазички групи и како во услови на блокада да се обезбеди просперитет“, истакна Иванов.

Тој посочи дека Македонија изградила модерна интеграција без асимилација и инклузивен модел на демократија.

„По конфликтот, изработивме Рамковен договор што треба да претставува пример и за самата Европа како треба да се однесува кон различностите. Меѓутоа, нашата иднина е блокирана од еден ирационален спор. Како да докажам сега дека јас зборувам македонски јазик, како да докажам дека доаѓам од земја што се вика Македонија, што била, останала и ќе биде Македонија, не можеме да бидеме друго“, им порача Иванов на присутните сегашни и поранешни претседатели, премиери и претставници на меѓународни организации.

Тој истакна дека Европа наместо да поддржува просперитет и развој, е солидарна со една нејзина членка, која, како што рече „ни прави проблеми нам и на целиот регион“.
Тој уште додаде дека сите земји-членки на ЕУ се одговорни за тоа што и' се случува на Македонија во однос на нејзиното членство во Унијата.Статијата е прочитана 1081 пати.

Испрати коментарМаж во полициска униформа уби тројца војници на НАТО во Авганистан
Најмалку 17 лица загинаа во напад врз цркви во Кенија
Пожарите во близина на Валенсија излегоа од контрола
Сончево и топло
Кривични за пратениците кои гласаа за Законот за лустрацијата
Трифун Костовски размислува да формира партија
Времена забрана за тешки товарни возила на патот Гостивар - Охрид
СДСМ во Прилеп - Власта го направи народот сиромашен
Стартува владината мерка за бесплатен одмор на 3.000 деца
Претседателот Иванов во посета на Казахстан
Кипар го презема претседавањето со ЕУ
Груевски - Четирите нови инвестиции значат четири илјади нови работни места
СДСМ вечерва со митинг во Прилеп
Поранешен руски полицаец силувал и убил 23 жени
Силен земјотрес ја погоди Кина, 17 лица повредени
Германскиот парламент го одобри фискалниот пакт
Селмани - Декриминализацијата на клеветата ќе донесе поголема слобода
Црна Гора ги започна преговорите за членство во ЕУ
„Хеленик петролеум“ тврди дека има нафтени резерви
Се шири пожарот на Кајмакчалан
Завршува кампањата за плаќање на долговите за струја
Џулијан Асанж нема да им се предаде на британските власти
Евангелос Мимаракис избран за спикер на грчкиот Парламент
Европскиот совет ги потврди преговорите за Црна Гора
Баросо - Членките на еврозоната посветени на иднината на еврото
Ставрески - Компаниите што поскоро да ги искористат 111-те милиони евра
Попоски - Немаме територијални претензии кон соседите
Иванов - Македонија има за цел да биде ставена на мапата на енергетски коридори
Пронајдено телото на момчето кое се удави во Мавровско Езеро
Прва жртва во пожарите во Колорадо
Средба на организациите на архитекти од Југоисточна Европа и Азија
Сончево со умерена облачност
Почнува ноќното обележување на градските улици
Покренато обвинение за „Детонатор"
Петнаесетгодишник изчезнал во Мавровско Езеро
Груевски - Спасот на еврото е централна тема во Брисел
Бистра Ангеловска - нов претседател на Фармацевтската комора
МПЦ се засили со двајца епископи
Мајка Тереза ќе го надвиши Александар
(ФОТО) Средба за помирување меѓу Црвенковски и Георгиевски
Самоубиство од Акропол
Почна исплатата на субвенциите за тутунарите
Тројца велешани демонтирале 746 метри шини
Најлоша туристичка година за Грција
Жена се самозапали во Арачиново
Азербејџан заинтересиран за инвестирање во Македонија
Дачиќ нов мандатар на српската влада
Тројца повредени во пад на воен хеликоптер во БиХ
Напад врз полициски пункт кај Бујановац
Шешељ доби уште две години затвор за непочитување на судот
ЕК се произнесе за налепниците БЈРМ
Монти - На ЕУ и се заканува сиромаштија
„Њуз корпорејшн“ ќе се подели во две компании
Немири во Стокхолм, демолирани полициски возила
Премиерот Груевски на Самитот на Европската народна партија во Брисел
Пан-европска конференција за зелениот појас
Папуљас со писмо од Самарас на самитот на ЕУ во Брисел
Анан со повик за влада на национално единство во Сирија
Cончево и малку потопло
Груевски - Македонија има најниски трошоци за водење бизнис во Европа
Грција бара да престанат нападите од македонските политичари
Нови 54 лека без доплата
ФБИ откри уште двајца хакери од Македонија
Јанкулоска
(ФОТО) Прв пат во Македонија 40 бренда во „Скопје сити мол“
Горан Бошевски - в.д претседател на Кривичен суд
Пад на индустриското производство за 5,4 отсто
Употребата на синтетички дроги го надмина користењето на хероин и кокаин
Бесплатни прегледи за дијабетичари во Систина Офталмологија
„Национал“ заминува во стечај
Листа на најпродавани автомобили во светот
Презентирани можностите за инвестирање на Македонија во Будимпешта
Почна уривањето на објектот „Ив-Ире“ во Трпејца
Карл Билд побара почеток на преговори за Македонија
Тројца турски војници загинаа во напад на ПКК
Баросо повика на солидарност кон Грција
Асад - Сирија е во состојба на војнаveles, 29.06.2012 15:48:20
Hahaha site clenki se odgovorni za nepocnuvanje pregovori Mkd da se prikluci kon EU.G-dinov Ivanov dali se zaprasal zosto site clenki mislat deka Mkd nema da dobie datum za pregovori iako Crna Gora toa go napravi a nie pocnavme pregovori koga Crna Gora se uste bese del od Yu unija ,bese pod embargo i megunarodno nepriznaena.Od prosta pricina sto se odelija od golemiot severen brat(Srbija) po koi Mkd tolku mnogu kopnee i sto ne si gi bara svoite predci vo antikata iako kako drzava oficijalno postoi od 1945g.
politicarot, 29.06.2012 16:36:14
Претседателот на државата се труди и укажува на пропустите на ЕУ и мислам дека ваквиот напор ќе донесе побрзо решение за овој проблем. Затоа што е логично да се замисли Еу што прави во врска со нас.
Se ista pesna, 29.06.2012 17:16:51
Dobro bre, edno neshto popametno da kazheshe osven kako tetkica da odi i na site da se zhali kako vidish li ti komshivkata Mitra se lisjata vo nejziniot dvor gi frla. Dosaden e i nema nikakva ideja vo toj bezkrven chovek. Da ne misli sluchajno deka ne gi nauchija nego i Gruevski na svetskata politichka scena, gi znaeja kakvi izmamnici i raskazhuvachi na prazni prikazni se ushte prviot meces na vladdenjeto na VMRO-DPMNE sekcija Vranje-Jug

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


 
Време
Скопје, 28°C

Ведро

Понеделник
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 16°C

Вторник
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

(ИНТЕРВЈУ) Најприроден е патот во кој нема калкулација
„Состојбата во нашата кинематографија е таква што ги насочува младите автори да бидат конформисти“, вели режисерот и сце...
(ИНТЕРВЈУ) По Хрватска, ЕУ ќе се занимава со својот опстанок
„Македонија има проблем со економската стратегија“, оценува Алберт Маес, претседател на Европскиот центар за мир и разво...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |