Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
29.06.2012, 13:44

„Самсон и Далила“ и изложби на Богдан Богдановиќ на „Скопско лето“Балетската претстава „Самсон и Далила“, по музика на Камиј Сен-Санс, ќе биде изведена вечерва во Македонската опера и балет во 20 часот, во рамките на „Скопско лето“

Познатата љубовна приказна за библиските ликови Самсон и Далила како балет првпат беше претставена на македонската сцена пред неколку месеци. Кореографијата е на Роналд Савковиќ од Хрватска. Во претставата учествува музичарот Џенгиз Ибрахим, кој на канон ќе изведува амбиентална музика, а ќе настапат и џез-вокалистката Вероника Ронда и пијанистот Пабло Салинас од Шпанија.

Главните улоги им се доделени на Александра Мијалкова како Далила и на Јован Веселиновиќ од Србија како Самсон. Во преостанатите улоги ќе настапат Мими Поп Алексова (Крв), Бобан Ковачевски (Месо) и Горан Божинов (церемонијал-мајстор).

„Самсон и Далила“ е најпознатата од 12 опери на Камиј Сен-Санс, која е изведена на сите големи оперски сцени во светот. Ова е приказна за страста, заведувањето, предавството и смртта. Средиштето на операта е прекрасниот љубовен дует во вториот чин - љубовна сцена со музика полна со страст, една од најпознатите во историјата на француската и светската опера.

Кореографот Савковиќ (37) повеќе од десет години работи во познатата берлинска опера „Штац“ и се смета за еден од водечките кореографи во Европа.

Во Музејот на современата уметност во 20,30 часот, пак, на Меѓународниот ден на архитектурата, ќе бидат поставени изложби на Богдан Богдановиќ под наслов „Портрети на белградски архитекти“ и „Проколнатиот архитект“. Куратор е Викторија Васев-Димеска. Проектот на Богдановиќ претставува ретроспективен приказ на творештвото на овој прочуен архитект, педагог, проучувач на градот, скулптор. Делата ја изразуваат неговата повеќеслојна уметничка дејност: скици, идејни решенија за проекти, објекти, скулптури, пишани трудови... (Т.И.)
Статијата е прочитана 171 пати.

Испрати коментарИзложба на ликовни автори од Македонија во Софија
Отворен петтиот Фестивал на француски филм во Охрид
Адел очекува бебе
Се разведоа Том Круз и Кејти Холмс
Карла Бруни повторно бремена!
Гостиварката Анета Стојковска - Мис на Македонија 2012
Кинеската астронаутка се врати на Земјата
Нино Величковски дипломираше соло пеење
„pH неутрална за животот и смртта“ од Лидија Димковска објавена на словенечки
Слободата во културата треба да се освојува секојдневно
Мјузиклот „Ева Перон“ го отвори седмиот „Битфест“
„Гугл“ го претстави таблетот Nexus Seven
Претставата „Госпоѓица Јулија“ од Стриндберг премиерно во МНТ
(ФОТО) Подводен моден свет на врела чаршиска калдрма
Почина режисерката и сценаристка Нора Ефрон
(ФОТО) Возбудлива компилација на артисти на „Скопје Гори“
„Глас на светлината“ - втор регионален концерт на слепите лица
Промовиран порталот КупиКнига.мк
Со мјузиклот „Ева Перон“ започнува „Бит фест“
Стартот на „Охридско лето“ со над 150 уметници на сцена
Џеј Ло не оди никаде без лична WC даска
(ВИДЕО) „Орбитал“ и „Паблик енеми“ вечерва на „Скопје гори“
Никола Маџиров учествува на Поетската олимпијада во Лондон
Македонскиот јазик го бранат светски лингвисти
Краткиот филм „Бардо“ награден во Романија
Промоција на Македонија во Полска
До септември ќе заврши изградбата на Спомен куќата на Ататурк
Се ожени ракометарот Филип Миркуловски
Мадона ја стерилизира облеката за да не и украдат ДНК примерок
Промовирани нови 24 наслови од проектот „Превод на 1.000 стручни книги“
Промоција на 24 наслови од проектот „Превод на 1.000 стручни книги“
Kомедија, рок-класика и хорска музика на „Скопско лето“
„Аргентинска лекција“ - најдобар филм во главната селекција на „МакеДокс“
(ФОТО) Јубилејот на Елизабета Втора одбележен и во Скопје
Принцот Вилијам наполни 30 години и доби 10 милиони фунти
„Њуз нет“ со свое „глобално издание“
Џони Деп ќе и остави 155 милиони долари на Ванеса Паради
(ВИДЕО) Нов гаф на „Мајкрософт“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


 
Време
Скопје, 28°C

Ведро

Понеделник
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 16°C

Вторник
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

(ИНТЕРВЈУ) Најприроден е патот во кој нема калкулација
„Состојбата во нашата кинематографија е таква што ги насочува младите автори да бидат конформисти“, вели режисерот и сце...
(ИНТЕРВЈУ) По Хрватска, ЕУ ќе се занимава со својот опстанок
„Македонија има проблем со економската стратегија“, оценува Алберт Маес, претседател на Европскиот центар за мир и разво...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |