Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
29.06.2012, 21:14
Црна Гора ги започна преговорите за членство во ЕУЕвропската унија попладнево ги отвори преговорите со Црна Гора за нејзин прием во Унијата.

Првиот состанок на конференцијата за пристапување на министерско ниво меѓу ЕУ и Црногорците следува по одлуката на Советот за општи прашања на 26 јуни да побара отворање на разговорите, што на денешниот Самит на Европскиот совет беше одобрено.

Делегацијата на ЕУ на почетокот на преговорите денеска беше предводена од Николај Вамен, министер за европски прашања на Данска, кој до утре вечер е преседавач со Советот, додека Европската комисија беше претставена од Штефан Филе, еврокомесар за проширување и соседска политика.

Црногорската делегација, пак, беше предводена од Милан Рочен, министер за надворешни работи и европски интеграции на ова земја.

Црна Гора е веќе близок партнер на ЕУ во процесот на стабилизација и асоцијација, процес за земјите од Западен Балкан и, како што е наведено од страна на Советот на 26 јуни, ЕУ-делегацијата нотирала дека Црна Гора го има постигнато потребниот степен на усогласеност со критериумите на Унијата за членство, особено политичките критериуми и дека е подготвена да ги почне пристапните преговори.

Покрај тоа, ЕУ ја претстави својата преговарачка рамка, што исто така беше усогласена со Советот на 26 јуни. Преговарачката рамка го зема предвид искуството на ЕУ со петто проширување и развојот на европското законодавство, а соодветно ги одразува сопствените заслуги и специфични карактеристики на Црна Гора. Тоа ги поставува принципите со кои се регулираат преговорите и новиот пристап е усогласен за разговори за пристапување во врска со поглавјата за судството и основните права и правдата, слободата и безбедноста, како и за преговорачките процедури.

Делегацијата на ЕУ на почетокот на преговорите истакнала дека на патот кон пристапување Црна Гора ќе треба да продолжи со напорите да го усогласи своето законодавство со она на ЕУ и ќе мора да обезбеди негова примена и спроведување. ЕУ ја истакна важноста што се дава на владеењето на правото и почитувањето на основните човекови права, и ја повика Црна Гора да се справи со прашањата од интерес идентификувани од страна на Европската комисија во нејзиниот последен извештај за напредокот на земјата.

Се работи пред се за независноста на судството, борбата против корупцијата и организираниот криминал, како и потребата Црна Гора да ги зајакне своите напори со цел да се воспостави солиден учинок во текот на преговорите.

Во текот на отворањата на поглавјата е најавено дека Еуропол ќе презентира извештај за организираниот криминал во Црна Гора, а Комисијата ќе се осигура дека тоа се зема предвид во нејзините скрининг-извештаи. Контактите на ЕУ со Црна Гора сега ќе бидат изведени со цел да се одреди датум и агендата за Првиот состанок на конференцијата за пристапување на заменичко нивоСтатијата е прочитана 1315 пати.

Испрати коментарМаж во полициска униформа уби тројца војници на НАТО во Авганистан
Најмалку 17 лица загинаа во напад врз цркви во Кенија
Пожарите во близина на Валенсија излегоа од контрола
Сончево и топло
Кривични за пратениците кои гласаа за Законот за лустрацијата
Трифун Костовски размислува да формира партија
Времена забрана за тешки товарни возила на патот Гостивар - Охрид
СДСМ во Прилеп - Власта го направи народот сиромашен
Стартува владината мерка за бесплатен одмор на 3.000 деца
Претседателот Иванов во посета на Казахстан
Кипар го презема претседавањето со ЕУ
Груевски - Четирите нови инвестиции значат четири илјади нови работни места
СДСМ вечерва со митинг во Прилеп
Поранешен руски полицаец силувал и убил 23 жени
Силен земјотрес ја погоди Кина, 17 лица повредени
Германскиот парламент го одобри фискалниот пакт
Селмани - Декриминализацијата на клеветата ќе донесе поголема слобода
„Хеленик петролеум“ тврди дека има нафтени резерви
Се шири пожарот на Кајмакчалан
Завршува кампањата за плаќање на долговите за струја
Иванов - Сите членки на ЕУ се одговорни за Македонија
Џулијан Асанж нема да им се предаде на британските власти
Евангелос Мимаракис избран за спикер на грчкиот Парламент
Европскиот совет ги потврди преговорите за Црна Гора
Баросо - Членките на еврозоната посветени на иднината на еврото
Ставрески - Компаниите што поскоро да ги искористат 111-те милиони евра
Попоски - Немаме територијални претензии кон соседите
Иванов - Македонија има за цел да биде ставена на мапата на енергетски коридори
Пронајдено телото на момчето кое се удави во Мавровско Езеро
Прва жртва во пожарите во Колорадо
Средба на организациите на архитекти од Југоисточна Европа и Азија
Сончево со умерена облачност
Почнува ноќното обележување на градските улици
Покренато обвинение за „Детонатор"
Петнаесетгодишник изчезнал во Мавровско Езеро
Груевски - Спасот на еврото е централна тема во Брисел
Бистра Ангеловска - нов претседател на Фармацевтската комора
МПЦ се засили со двајца епископи
Мајка Тереза ќе го надвиши Александар
(ФОТО) Средба за помирување меѓу Црвенковски и Георгиевски
Самоубиство од Акропол
Почна исплатата на субвенциите за тутунарите
Тројца велешани демонтирале 746 метри шини
Најлоша туристичка година за Грција
Жена се самозапали во Арачиново
Азербејџан заинтересиран за инвестирање во Македонија
Дачиќ нов мандатар на српската влада
Тројца повредени во пад на воен хеликоптер во БиХ
Напад врз полициски пункт кај Бујановац
Шешељ доби уште две години затвор за непочитување на судот
ЕК се произнесе за налепниците БЈРМ
Монти - На ЕУ и се заканува сир��маштија
„Њуз корпорејшн“ ќе се подели во две компании
Немири во Стокхолм, демолирани полициски возила
Премиерот Груевски на Самитот на Европската народна партија во Брисел
Пан-европска конференција за зелениот појас
Папуљас со писмо од Самарас на самитот на ЕУ во Брисел
Анан со повик за влада на национално единство во Сирија
Cончево и малку потопло
Груевски - Македонија има најниски трошоци за водење бизнис во Европа
Грција бара да престанат нападите од македонските политичари
Нови 54 лека без доплата
ФБИ откри уште двајца хакери од Македонија
Јанкулоска
(ФОТО) Прв пат во Македонија 40 бренда во „Скопје сити мол“
Горан Бошевски - в.д претседател на Кривичен суд
Пад на индустриското производство за 5,4 отсто
Употребата на синтетички дроги го надмина користењето на хероин и кокаин
Бесплатни прегледи за дијабетичари во Систина Офталмологија
„Национал“ заминува во стечај
Листа на најпродавани автомобили во светот
Презентирани можностите за инвестирање на Македонија во Будимпешта
Почна уривањето на објектот „Ив-Ире“ во Трпејца
Карл Билд побара почеток на преговори за Македонија
Тројца турски војници загинаа во напад на ПКК
Баросо повика на солидарност кон Грција
Асад - Сирија е во состојба на војнаBranko, 29.06.2012 22:33:16
I makedonija KE KE KE KE KE ........gi zapocne pregovorite. KE a koga? KE....

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


 
Време
Скопје, 28°C

Ведро

Понеделник
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 16°C

Вторник
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

(ИНТЕРВЈУ) Најприроден е патот во кој нема калкулација
„Состојбата во нашата кинематографија е таква што ги насочува младите автори да бидат конформисти“, вели режисерот и сце...
(ИНТЕРВЈУ) По Хрватска, ЕУ ќе се занимава со својот опстанок
„Македонија има проблем со економската стратегија“, оценува Алберт Маес, претседател на Европскиот центар за мир и разво...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |