Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
29.06.2012, 14:11
Иво Карловиќ ги обвини судиите на Вимблдон за „грабеж“Хрватот смета дека линиските судии со своите одлуки му помагале на Мареј да го добие мечот пред домашната публика

Хрватскиот тенисер Иво Карловиќ ги обвини линиските судии во неговиот меч со британскиот тенисер Енди Мареј за грабеж, затоа што му досудија дури 11 грешки за газење на линијата при сервис, што инаку се случува ретко во тенисот.

Карловиќ кој важи за тенисер со „атомски сервис“, смета дека линиските судии со своите одлуки му помагале на Мареј да го добие овој за него мошне важен меч, во вториот дел од дуелот, кога резултатот беше 1:1 во сетови. Тој обвинува дека судиите навивале за британскиот тенисер, кој уште игра и пред домашна публика.

- Разликата меѓу мене и Мареј беше во фут-фаулите, изјави гневно хрватскиот тенисер. Тој рече дека никогаш досега, уште од времето кога бил дете и имал само осум години нема направено дури 11 такви грешки во текот на еден тениски меч. - Вакви работи се случуваат обично на мечевите од Дејвис купот, но не може да се случуваат и на еден турнир од Гранд Слем серијата, а посебно не на турнир, каков што е Вимблдон, рече Карловиќ.

Засега не е познато дали тој ќе поднесе и формлана жалба на одлуките на судиите, но претставник на Вимблдонскиот тирнир во Лондон изјави денеска дека доколку хрватскиот играч се жали, ќе бидат прегледани телевизиските снимки.

Енди Мареј, кој секоја година настојува да победи на овој престижен тениски турнир на кој Британците немаат победа во машка конкуренција уште од триесетите години на минатиот век, стравуваше од дуелот со Карловиќ, поради лошото искуство што го има од игрите со него.

Првите два сета минаа во рамноправна игра, но во следните два, Мареј се стекна со потребната предност, што неговиот противник сега ја оспорува.

Ова е прв пат еден тенисер на турнирот, да ги обвини судиите за навивање за домашен играч и за „грабеж“ во текот на мечот.

Статијата е прочитана 781 пати.

Испрати коментарШпанија освои историска титула!
(ЕП 2012) Европското фудбалско првенство во 2020 низ цела Европа
(ЕП ВЕСТИ) Бејл во Тотенхем до 2016 година
Тричковски претставен во Бриж
Првите два пика на драфтот од Кентаки
Филип Ивановски две години во Астана
Македонија поразена и на втората контролка со Порторико
Надал елиминиран уште во второто коло на Вимблдон
(ЕП 2012) Италија финалист, Балотели и пресуди на Германија
Половина фаворитки на Вимблдон во аут
(ЕП ВЕСТИ) Оставка на холандскиот селектор Ван Марвајк
Лондон „печен“ за трка во Формула 1
(ЕП 2012) Германија - Италија, судир на две големи фудбалски династии
Македонските кошаркари поразени од Порторико
Шпанија прв финалист на ЕП 2012
Милошевиќ нов тренер на Силекс
„Фед-екс“ не запира на Вимблдон
Лери Бирд се повлече од Индијана
(ЕП ВЕСТИ) Балотели како Кинг Конг
Алонсо блиску до рекордот на Шумахер
(ЕП 2012) Ибериски двобој за финалето
МЗТ Скопје станува акционерско друштво
Крај уште на почетокот за Бердих
Шевченко избира меѓу пензија и САД
(ЕП ВЕСТИ) Две години суспензија за Самир Насри?
Шундовски ја презеде Констанца
Дрогба доаѓа во Барселона?!
(ЕП 2012) Илиевски - Најдобрите се во полуфиналето
Илчо Ѓорѓиевски најсериозен кандидат за претседател на ФФМ
Серафимоски нов претседател на АФМ
Ѓоковиќ лесно со Фереро, Венус во аут
Почина 23-годишен поранешен член на Ливерпул и Бетис
Поволна ждрепка за нашите претставници во Лига Европа
Вардар го доби БАТЕ Борисов во квалификациите за ЛШ
Кошаркарите успешни на вториот тест во САД
Гетлин побрз од Геј на 100 м
Вимблдон шлаг на сезоната
(ЕП 2012) Пеналите кобни за Англија
Алонсо ја разби низата со различни победници
(ЕП 2012) Борбеноста против тактиката
(ЕП 2012) Французите немаа клуч за шпанската тика-така
Македонија домаќин на ЕП за ракометарки до 17 години
Иницијативниот одбор постигна договор со ФФМ околу одржување на Собранието
Германската и грчката амбасадорка заедно гледаа фудбал
(ЕП 2012) Грчкиот бункер распарчен, Германија во полуфинале
Ракометарките добија тешка група на ЕП 2012
Управниот Одбор на ФФМ поднесе оставка
Мајами со шампионски прстен!
(ЕП 2012) Германија ќе им наплаќа на Грците во Гдањск

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 24°C

Ведро

Понеделник
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 16°C

Вторник
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

(ИНТЕРВЈУ) Најприроден е патот во кој нема калкулација
„Состојбата во нашата кинематографија е таква што ги насочува младите автори да бидат конформисти“, вели режисерот и сце...
(ИНТЕРВЈУ) По Хрватска, ЕУ ќе се занимава со својот опстанок
„Македонија има проблем со економската стратегија“, оценува Алберт Маес, претседател на Европскиот центар за мир и разво...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |