Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
23.06.2012, 22:53
(ЕП 2012) Французите немаа клуч за шпанската тика-така„Фуријата" славеше со 2:0 со головите на Чаби Алонсо во 19 минута и во 90 минута од пенал и обезбеди дуел со Португалија во полуфиналето на ЕП

Шпанија ја совлада Франција со 2:0 во еден од двата четвртфиналните дерби дуели на Европското фудбалско првенство. Потписник на третиот пласман на "фуријата" во полуфинале на ЕП беше Чаби Алонсо. Погоди во 19 минута со глава и во првата минута од судиското продолжение од белата точка за уривање на "триколорите" и обезбедување на дуел со Португалија на патот кон одбрана на тронот. Шпанците урнаа и една непријатна традиција во дусирите со вечерашниот ривал. Ја остварија премиерната победа во седмото соочување од натпреварувачки карактер на завршните турнири (ЕП, СП и квалификации) по петте порази и реми во шесте досегашни пресметки.

Шпанците во мечот влегоа како благи фаворити, низ него покажаа и зошто и на крајот заслужено го прославија пласманот во големата четворка на ЕП во Полска и Украина.

Пресметката меѓу репрезентацијата што му дава посебен белег на денешниот фудбал и онаа што беше страв и трепет за противниците во почетокот на овој век се развиваше полека. Во преден план во воведните 15 минути на "Донбас арената" во Доњецк беше претпазливоста, особено од Французите кои отворија "четири очи" кон префинетите техничари што ги имаа спроти себе, а тогаш почна да функционира шпанскиот тика-така начин на игра. А, таквиот фудбалски стил, пресликан од Барселона, даде резултат во 19 минута. Жорди Алба одлично се проби по левата страна, нафрли пред голот на Лори, на топката натрча Чаби Алонсо кој во движење, со глава, ја погоди целта како најава за отворен и интересен тек на продолжението. Оттогаш доминацијата на "фуријата" стана апсолутна, Шпанците имаа беспрекорна контрола врз топката и играта. До одморот се заканија уште и Чави и Пике, но нивните удари завршија над голот или крај него. На фрлената ракавица "триколорите" одговорија со идентична игра како и до примениот гол, а нивниот резервиран однос не ги доведе во гол позиција. Се заканија само еднаш во рамки на целта што ја бранеше Касилјас и тоа од прекин. Во главна улога беше Кабај кому му беше доверен слободниот удар во 32 минута, ситуација што, сепак, ја исконтролира "единицата" на мадридски Реал.

Французите живнаа во вториот дел кога веќе немаа што да бранат и за што калкулираат. Времето работеше против нив, а како тоа одминуваше така и притисокот врз момчињата на Лоран Блан растеше. Затоа францускиот селектор беше принуден да внесе поддршка за Бензема и Рибери, па во мечот ги испрати Менез и Насри. Благата живост во неговиот тим на теренот беше евидентна меѓутоа без премногу ефект од замените. Фрли се на една карта во 79 минута кога на тревникот го исптари и Жиру на местото на М'Вила, но тој потег не смени ништо во натпреварот. Шпанците, може да се каже, рутински го одработија предизвикот и сосема заслужено се радуваа на крајот. (С.Д.)
Статијата е прочитана 986 пати.

Испрати коментарПоловина фаворитки на Вимблдон во аут
(ЕП ВЕСТИ) Оставка на холандскиот селектор Ван Марвајк
Лондон „печен“ за трка во Формула 1
(ЕП 2012) Германија - Италија, судир на две големи фудбалски династии
Македонските кошаркари поразени од Порторико
Шпанија прв финалист на ЕП 2012
Милошевиќ нов тренер на Силекс
„Фед-екс“ не запира на Вимблдон
Лери Бирд се повлече од Индијана
(ЕП ВЕСТИ) Балотели како Кинг Конг
Алонсо блиску до рекордот на Шумахер
(ЕП 2012) Ибериски двобој за финалето
МЗТ Скопје станува акционерско друштво
Крај уште на почетокот за Бердих
Шевченко избира меѓу пензија и САД
(ЕП ВЕСТИ) Две години суспензија за Самир Насри?
Шундовски ја презеде Констанца
Дрогба доаѓа во Барселона?!
(ЕП 2012) Илиевски - Најдобрите се во полуфиналето
Илчо Ѓорѓиевски најсериозен кандидат за претседател на ФФМ
Серафимоски нов претседател на АФМ
Ѓоковиќ лесно со Фереро, Венус во аут
Почина 23-годишен поранешен член на Ливерпул и Бетис
Поволна ждрепка за нашите претставници во Лига Европа
Вардар го доби БАТЕ Борисов во квалификациите за ЛШ
Кошаркарите успешни на вториот тест во САД
Гетлин побрз од Геј на 100 м
Вимблдон шлаг на сезоната
(ЕП 2012) Пеналите кобни за Англија
Алонсо ја разби низата со различни победници
(ЕП 2012) Борбеноста против тактиката
Македонија домаќин на ЕП за ракометарки до 17 години
Иницијативниот одбор постигна договор со ФФМ околу одржување на Собранието
Германската и грчката амбасадорка заедно гледаа фудбал
(ЕП 2012) Грчкиот бункер распарчен, Германија во полуфинале
Ракометарките добија тешка група на ЕП 2012
Управниот Одбор на ФФМ поднесе оставка
Мајами со шампионски прстен!
(ЕП 2012) Германија ќе им наплаќа на Грците во Гдањск

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 21°C

Ведро

Четврток
Ведро
Макс: 30°C, Мин: 13°C

Петок
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 15°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Полемика-Новинарството се дави во контејнер со смрдливо ѓубре
Новинарките Мирка Велиновска и Билјана Секуловска по повод последните бранувања во медиумскиот простор предизвикани од потпишувањето на Договорот за декриминализација на клеветата, за „Утрински весник“ одговараат на шест прашања за состојбите во медиумите

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |