Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
27.06.2012, 15:24
(ЕП ВЕСТИ) Балотели како Кинг КонгСликата од „Газета дело спорт“ во Италија предизвика скандал, бидејќи поголемиот дел од јавноста ја сфати како расистичка

Италијанскиот весник „Газета дело спорт“ на своите страници излезе со карикатураа на која е насликан Марио Балотели во стилот на Кинг Конг, џиновскиот мајмун качен на врвот на највисоката кула во САД. Сликата во Италија предизвика скандал, бидејќи поголемиот дел од јавноста ја сфати како расистичка. Направената грешка на авторот Валерија Марини веднаш ја поправија уредниците на весникот, кои се извинија и соопштија дека ова можеби и не е најдоброто дело на авторот.

Хрватска казнета со уште 30.000 евра

УЕФА го казни Хрватскиот фудбалски сојуз со дополнителни 30.000 евра поради неспортското однесување на хрватските навивачи на Европското првенство во Европа. Казната е поради фрлањето запалливи материи на теренот за време на мечот со Шпанија. Таа е трета парична санкција за „коцкестите“ од УЕФА, откако претходно беа казнети со 25.000 и со 80.000 евра поради нередите што ги предизвикаа фановите на средбите со Република Ирска на 10 јуни (3:1) и со Италија на 14 јуни (1:1) во Позњан.

Насри им се извини на фановите

Играчот од средниот ред на „триколорите“ Самир Насри јавно се извини за навредите што ги упати кон новинарот на француската национална телевизија по поразот и елиминацијата од Шпанија во четвртфиналето на ЕП.

„Жал ми е што некои од моите зборови ги шокираа навивачите, посебно децата. Сакам да играм за Франција и имам голема почит за навивачите. Се' друго е лична работа меѓу мене и неколку новинари, која ќе ја објаснам кога ќе дојде време за тоа“, напишал Насри на својот профил на социјалната мрежа Твитер.

На фудбалерот на Манчестер Сити му се заканува двегодишна суспензија за настап во дресот на Франција.

Манџукиќ нов играч на Баерн Минхен

По одличните настапи на ЕП, Хрватот Марио Манџукиќ се пресели во редовите на германскиот гигант Баерн Минхен за 13 милиони евра. Во спортивна насока, пак, во Волфсбург замина неговиот сонародник Ивица Олиќ.

Манџукиќ на „Алијанц арена“ ќе мине четири години, а по сезона ќе заработува околу 3,5 милиони евра. Со овој трансфер, тој стана четвртиот најплатен хрватски фудбалер во историјата. Повеќе од него се платени само Лука Модриќ (Тотенхем), Ведран Ќорлука (Манчестер Сити) и Едуардо да Силва (Арсенал).

Борусија (Д) - Вердер во првото коло на Бундес-лигата

Првакот на Германија, Борусија Дортмунд, во првото коло од новата сезона во Бундес-лигата ќе игра со Вердер, а вицешампионот и финалистот во ЛШ, Баерн Минхен, ќе се сретне со новиот прволигаш Гројтер Фирт. Новата фудбалска сезона во Германија ќе стартува на 24 август, а натпреварите од првото коло ќе се играат и на 25 и 26 август. Водечките германски клубови во последните неколку сезони Борусија Дортмунд и Баерн Минхен ќе се сретнат во 15. коло. Овој меч ќе се игра или на 30 ноември или на 1/2 декември.

Статијата е прочитана 698 пати.

Испрати коментар(ЕП ВЕСТИ) Бејл во Тотенхем до 2016 година
Тричковски претставен во Бриж
Првите два пика на драфтот од Кентаки
Филип Ивановски две години во Астана
Иво Карловиќ ги обвини судиите на Вимблдон за „грабеж“
Македонија поразена и на втората контролка со Порторико
Надал елиминиран уште во второто коло на Вимблдон
(ЕП 2012) Италија финалист, Балотели и пресуди на Германија
Половина фаворитки на Вимблдон во аут
(ЕП ВЕСТИ) Оставка на холандскиот селектор Ван Марвајк
Лондон „печен“ за трка во Формула 1
(ЕП 2012) Германија - Италија, судир на две големи фудбалски династии
Македонските кошаркари поразени од Порторико
Шпанија прв финалист на ЕП 2012
Милошевиќ нов тренер на Силекс
„Фед-екс“ не запира на Вимблдон
Лери Бирд се повлече од Индијана
Алонсо блиску до рекордот на Шумахер
(ЕП 2012) Ибериски двобој за финалето
МЗТ Скопје станува акционерско друштво
Крај уште на почетокот за Бердих
Шевченко избира меѓу пензија и САД
(ЕП ВЕСТИ) Две години суспензија за Самир Насри?
Шундовски ја презеде Констанца
Дрогба доаѓа во Барселона?!
(ЕП 2012) Илиевски - Најдобрите се во полуфиналето
Илчо Ѓорѓиевски најсериозен кандидат за претседател на ФФМ
Серафимоски нов претседател на АФМ
Ѓоковиќ лесно со Фереро, Венус во аут
Почина 23-годишен поранешен член на Ливерпул и Бетис
Поволна ждрепка за нашите претставници во Лига Европа
Вардар го доби БАТЕ Борисов во квалификациите за ЛШ
Кошаркарите успешни на вториот тест во САД
Гетлин побрз од Геј на 100 м
Вимблдон шлаг на сезоната
(ЕП 2012) Пеналите кобни за Англија
Алонсо ја разби низата со различни победници
(ЕП 2012) Борбеноста против тактиката
(ЕП 2012) Французите немаа клуч за шпанската тика-така
Македонија домаќин на ЕП за ракометарки до 17 години
Иницијативниот одбор постигна договор со ФФМ околу одржување на Собранието
Германската и грчката амбасадорка заедно гледаа фудбал
(ЕП 2012) Грчкиот бункер распарчен, Германија во полуфинале
Ракометарките добија тешка група на ЕП 2012
Управниот Одбор на ФФМ поднесе оставка
Мајами со шампионски прстен!
(ЕП 2012) Германија ќе им наплаќа на Грците во Гдањск„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 31°C

Ведро

Сабота
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 17°C

Недела
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Полемика-Новинарството се дави во контејнер со смрдливо ѓубре
Новинарките Мирка Велиновска и Билјана Секуловска по повод последните бранувања во медиумскиот простор предизвикани од потпишувањето на Договорот за декриминализација на клеветата, за „Утрински весник“ одговараат на шест прашања за состојбите во медиумите

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |