Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
27.06.2012, 16:01

„Фед-екс“ не запира на ВимблдонРоже Федерер се пласира во третото коло по убедливиот триумф на Фоњини од Италија со 6:1, 6:3, 6:2

Швајцарецот Роже Федерер се пласира во третото коло на Вимблдон по убедливиот триумф над Италијанецот Фабио Фоњини со 6:1, 6:3, 6:2. Негов нареден противник ќе биде подобриот од мечот меѓу Французинот Жулиен Бенето (29 носител) и Американецот Мајкл Расел. Втората пречка во Лондон ја минаа и Хуан Монако кој во четири сета го елиминира Французинот Шарди со 6:2, 3:6, 6:3, 7:6 и Флоријан Маер. Германецот го совлада сонародникот Печнер со 3:6, 3:6, 6:4, 6:2, 6:4.

Бранителката на тронот Петра Квитова се пласира во второто коло на женскиот дел од Гренд слемот. Чешката тенисерка на стартот ја порази Акгул Аманмурадова со 6:4, 6:4 иако во воведниот сет имаше негатива од 1:4. Како причина за тоа ја наведе нервозата.

„Ова е првпат да бранам титула на Гренд слем турнир. Сакам да ги израдувам луѓето, но не одеше лесно. Среќна сум што, сепак, останав мирна и не паничев во важните моменти. Ми беше голема чест што повторно играв на централниот терен“, изјави Квитова.

Нешто помалку проблеми имаше шестата носителка Серена Вилијамс која со 6:2, 6:4 беше подобра од Барбора Захвалова Стрицова од Чешка. За Американката ова беше прв настап по неочекуваната елиминација во првото коло на Ролан Гарос. Единствени носителки за кои заврши учеството на лондонската трева се Доминика Цибулкова (13 носителка) од Словачка која загуби од Закопалова од Чешка со 6:4, 6:1, Кики Бертенс ја мина Луси Сафарова (19 носителка) со 6:3, 6:0, а Светлана Кузнецова (32 носителка) се пресели на трибините по поразот од Јанина Викмаер од Белгија со 6:2, 6:3.

Вимблдон резултати

Мажи, 2. коло: Федерер (3., Швајцарија) - Фоњини (Италија) 6:1, 6:3, 6:2; Монако (15., Аргентина) - Шарди (Франција) 6:2, 3:6, 6:3, 7:6; Ф. Маер (31., Германија) - Печнер (Германија) 3:6, 3:6, 6:4, 6:2, 6:4;

Мажи, 1. коло: Мелцер (Австрија) - Вавринка (25., Швајцарија) 3:6, 7:6, 2:6, 6:4, 8:6; Раониќ (21., Канада) - Хиралдо (Колумбија) 6:4, 6:4, 6:4; Надал (2., Шпанија) - Белучи (Бразил) 7:6, 6:2, 7:3; Мари (4., В. Британија) - Давиденко (Русија) 6:1, 6:1, 6:4; Цонга (5., Франција) - Хјуит (Австралија) 6:3, 6:4, 6:4; Томиќ (30., Австралија) - Гофен (Белгија) 3:6, 6:3, 6:4, 6:4; Дел Потро (9., Аргентина) - Хасе (Холандија) 6:4, 3:6, 7:6, 7:5; Андерсон (32., Ј. Африка) - Димитров (Бугарија) 7:5, 7:6, 6:7, 6:3; Нишикори (19., Јапонија) - Кукушкин (Казахстан) 7:5, 6:3, 6:4; Чилиќ (16., Хрватска) - Стебе (Германија) 6:4, 3:6, 6:3, 6:2; Фиш (10., САД) - Хидалго (Шпанија) 7:6, 7:5, 7:6; Лопез (14., Шпанија) - Ниеминен (Финска) 7:6, 3:6, 7:6, 6:4; Алмагро (12., Шпанија) - Роши (Белгија) 6:7, 3:6, 7:6, 6:2, 6:4; Колшрајбер (27., Германија) - Хас (Германија) 3:6, 7:6, 6:7, 7:6, 6:2;

Жени, 1. коло: Закопалова (Чешка) - Цибулкова (13., Словачка) 6:4, 6:1; Ивановиќ (14., Србија) - Мартинез (Шпанија) 6:3, 3:6, 6:3; Гергес (22., Германија) - Пер (Израел) 6:2, 6:2; Ерани (10., Италија) - Вандевеге (САД) 6.1, 6.3; Квитова (4., Чешка) - Аманмурадова (Узбекистан) 6:4, 6:4; Звонарева (12., Русија) - Бартел (Германија) 2:6, 7:6, 6:4; Азаренка (2., Белорусија) - Фалкони (Италија) 6:1, 6:4; С. Вилијамс (6., САД) - Стрицова (Чешка) 6:2, 6:4; Скијавоне (24., Италија) - Робсон (В. Британија) 2:6, 6:4, 6:4; Бертенс (Холандија) - Сафарова (19., Чешка) 6:3, 6:0; Пављученкова (31., Русија) - Арвидсон (Шведска) 6:1, 6:2; Бартоли (9., Франција) - Делаква (Австралија) 6:2, 6:4; Винчи (21., Италија) - Барти (Австралија) 6:2, 6:4; Гаригес (26., Шпанија) - Халеп (Романија) 3:6, 6:1, 6:2; МекХејл (28., САД) - Конта (В. Британија) 6:7, 6:2, 10:8; Женг (25., Кина) - Дибуа (Канада) 4:6, 6:4, 6:3; Викмаер (Белгија) - Кузнецова (32., Русија) 6:2, 6:3.


Статијата е прочитана 464 пати.

Испрати коментар(ЕП ВЕСТИ) Бејл во Тотенхем до 2016 година
Тричковски претставен во Бриж
��рвите два пика на драфтот од Кентаки
Филип Ивановски две години во Астана
Иво Карловиќ ги обвини судиите на Вимблдон за „грабеж“
Македонија поразена и на втората контролка со Порторико
Надал елиминиран уште во второто коло на Вимблдон
(ЕП 2012) Италија финалист, Балотели и пресуди на Германија
Половина фаворитки на Вимблдон во аут
(ЕП ВЕСТИ) Оставка на холандскиот селектор Ван Марвајк
Лондон „печен“ за трка во Формула 1
(ЕП 2012) Германија - Италија, судир на две големи фудбалски династии
Македонските кошаркари поразени од Порторико
Шпанија прв финалист на ЕП 2012
Милошевиќ нов тренер на Силекс
Лери Бирд се повлече од Индијана
(ЕП ВЕСТИ) Балотели како Кинг Конг
Алонсо блиску до рекордот на Шумахер
(ЕП 2012) Ибериски двобој за финалето
МЗТ Скопје станува акционерско друштво
Крај уште на почетокот за Бердих
Шевченко избира меѓу пензија и САД
(ЕП ВЕСТИ) Две години суспензија за Самир Насри?
Шундовски ја презеде Констанца
Дрогба доаѓа во Барселона?!
(ЕП 2012) Илиевски - Најдобрите се во полуфиналето
Илчо Ѓорѓиевски најсериозен кандидат за претседател на ФФМ
Серафимоски нов претседател на АФМ
Ѓоковиќ лесно со Фереро, Венус во аут
Почина 23-годишен поранешен член на Ливерпул и Бетис
Поволна ждрепка за нашите претставници во Лига Европа
Вардар го доби БАТЕ Борисов во квалификациите за ЛШ
Кошаркарите успешни на вториот тест во САД
Гетлин побрз од Геј на 100 м
Вимблдон шлаг на сезоната
(ЕП 2012) Пеналите кобни за Англија
Алонсо ја разби низата со различни победници
(ЕП 2012) Борбеноста против тактиката
(ЕП 2012) Французите немаа клуч за шпанската тика-така
Македонија домаќин на ЕП за ракометарки до 17 години
Иницијативниот одбор постигна договор со ФФМ околу одржување на Собранието
Германската и грчката амбасадорка заедно гледаа фудбал
(ЕП 2012) Грчкиот бункер распарчен, Германија во полуфинале
Ракометарките добија тешка група на ЕП 2012
Управниот Одбор на ФФМ поднесе оставка
Мајами со шампионски прстен!
(ЕП 2012) Германија ќе им наплаќа на Грците во Гдањск

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 31°C

Ведро

Сабота
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 17°C

Недела
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Полемика-Новинарството се дави во контејнер со смрдливо ѓубре
Новинарките Мирка Велиновска и Билјана Секуловска по повод последните бранувања во медиумскиот простор предизвикани од потпишувањето на Договорот за декриминализација на клеветата, за „Утрински весник“ одговараат на шест прашања за состојбите во медиумите

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |