Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
24.06.2012, 17:25

Алонсо ја разби низата со различни победници

Шпанецот во трката во Валенсија го забележа својот втор триумф сезонава

Возачот на Ферари, Фернандо Алонсо, стигна до втората победа сезонава во возбудливата трка во Валенсија, која се возеше за Големата награда на Европа во Формула 1. Со тоа Шпанецот ја прекина низата од седум трки со исто толку различни победници сезонава. Веднаш зад него се најде Финецот од Лотус, Кими Раиконен, а место на пиедесталот имаше и за седумкратниот светски шампион, Германецот Михаел Шумахер од Мерцедес.

Бранителот на титулата Себастијан Фетел од Ред бул мораше да се откаже во 34. круг поради проблеми со болидот. Слична судбина го снајде и пилотот на Мекларен, Луис Хамилтон, кој два круга до крајот не успеа да ја задржи втората позиција, откако прво беше престигнат од Раиконен, а по судирот со Малдонадо предвреме ја заврши трката.

Алонсо пред своите навивачи успеа да се искачи и на највисокото место во генералниот пласман по пехот што им се случи на неговите најголеми конкуренти Хамилтон и Фетел. Шпанецот сега има 111 поени и се наоѓа пред Марк Вебер, кој по Валенсија на своето конто собра 91 бод. Трет е Хамилтон со 88.

Во битката кај тимовите Ред бул води со 176 бода, пред Мекларен со 137, трет е Лотус со 122, колку што има и Ферари на четвртата позиција. Карванот по две недели се сели во Велика Британија, каде што ќе се вози на патеката во Силверстоун.


Статијата е прочитана 703 пати.

Испрати коментар(ЕП 2012) Италија финалист, Балотели и пресуди на Германија
Половина фаворитки на Вимблдон во аут
(ЕП ВЕСТИ) Ост��вка на холандскиот селектор Ван Марвајк
Лондон „печен“ за трка во Формула 1
(ЕП 2012) Германија - Италија, судир на две големи фудбалски династии
Македонските кошаркари поразени од Порторико
Шпанија прв финалист на ЕП 2012
Милошевиќ нов тренер на Силекс
„Фед-екс“ не запира на Вимблдон
Лери Бирд се повлече од Индијана
(ЕП ВЕСТИ) Балотели како Кинг Конг
Алонсо блиску до рекордот на Шумахер
(ЕП 2012) Ибериски двобој за финалето
МЗТ Скопје станува акционерско друштво
Крај уште на почетокот за Бердих
Шевченко избира меѓу пензија и САД
(ЕП ВЕСТИ) Две години суспензија за Самир Насри?
Шундовски ја презеде Констанца
Дрогба доаѓа во Барселона?!
(ЕП 2012) Илиевски - Најдобрите се во полуфиналето
Илчо Ѓорѓиевски најсериозен кандидат за претседател на ФФМ
Серафимоски нов претседател на АФМ
Ѓоковиќ лесно со Фереро, Венус во аут
Почина 23-годишен поранешен член на Ливерпул и Бетис
Поволна ждрепка за нашите претставници во Лига Европа
Вардар го доби БАТЕ Борисов во квалификациите за ЛШ
Кошаркарите успешни на вториот тест во САД
Гетлин побрз од Геј на 100 м
Вимблдон шлаг на сезоната
(ЕП 2012) Пеналите кобни за Англија
(ЕП 2012) Борбеноста против тактиката
(ЕП 2012) Французите немаа клуч за шпанската тика-така
Македонија домаќин на ЕП за ракометарки до 17 години
Иницијативниот одбор постигна договор со ФФМ околу одржување на Собранието
Германската и грчката амбасадорка заедно гледаа фудбал
(ЕП 2012) Грчкиот бункер распарчен, Германија во полуфинале
Ракометарките добија тешка група на ЕП 2012
Управниот Одбор на ФФМ поднесе оставка
Мајами со шампионски прстен!
(ЕП 2012) Германија ќе им наплаќа на Грците во Гдањск

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Ведро

Петок
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 15°C

Сабота
Сончево
Макс: 36°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Полемика-Новинарството се дави во контејнер со смрдливо ѓубре
Новинарките Мирка Велиновска и Билјана Секуловска по повод последните бранувања во медиумскиот простор предизвикани од потпишувањето на Договорот за декриминализација на клеветата, за „Утрински весник“ одговараат на шест прашања за состојбите во медиумите

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |