Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
28.06.2012, 22:49
(ЕП 2012) Италија финалист, Балотели и пресуди на ГерманијаСо двата гола на напаѓачот на Манчестер сити, „азурите" ги елиминираа „панцерите" (2:1) и обезбедија дуел со Шпанија за титулата на ЕП

Италија ја совлада Германија со 2:1 во вториот полуфинален меч на Европското фудбалско првенство и во големото финале во недела во Киев ќе игра против бранителот на тронот Шпанија. Марио Балотели беше човекот што им пресуди на "панцерите" вечерва. Постигна два гола во 20 минута и во 36 минута и ги поведе "азурите" во пресметката за континенталната круна. Единствениот за Германците беше дело на Езил од пенал во третата минута од судиското продолжение. Италија сосема заслужено триумфира вечерва, нејзините репрезентативци се издигнаа над себе, покажаа дека можат да се носат со секаков притисок, докажаа дека се најсилни кога се ранети (во случајот со скандалот со лажирање на натпревари на Апенините) и ја прекина низа од 15 победи едноподруго на Германците.

Интересни први 45 минути ни' понудија Германците и Италијанците во битката кој ќе се обиде да ја детронизира "фуријата". Воведот и' припадна на Германија чии репрезентативци веројатно истрчаа на тревникот со концепција да постигнат гол во раната фаза. Хумелс ја имаше првата закана по корнер во 5 минута, но Буфон со помош на Пирло ја исконтролира ситуацијата. Во 13 минута се обиде и Крос кој биеше крај голот, една минута подоцна и Ројс ги тестира нишанските справи, за среќа на Буфон топката профуче над неговиот гол. И кога нема да се искористат сопствените шанси, следува казна. Балотели погоди со глава за радост на Италијанците по акцијата во која учествуваа Кјелини и Касано во улога на асистент. Кедира се амбицира да ја анулира позитивата на "азурите" во 35 минута меѓутоа неговиот проектил заврши крај голот. Притоа еден од италијанските играчи ја закачи топката, а Германците добија корнер. Се преселија речиси сите во казнениот простор во кој царуваше Буфон, но без ефект. Тоа, пак, ги чинеше вторпат да тргнат од центарот на игралиштето. Топката стигна до Пирло кој упати прецизна дијагонала во нападот кон Балотели кој на фантастичен начин го искористи "гостувањето" на германските штопери пред голот на Италија при прекинот. Напаѓачот на Манчестер сити одлично да "залепи" топката за себе, направи чекор и без размислување испорача "бомба" што одново заврши зад грбот на Ноер.

По паузата Германија повеќе немаше што да чува. Тргна во мисија да се обиде да спаси тоа што може да се спаси меѓутоа се' што сторија нејзините фудбалери беше попусто. Лев презеде ризичен потег и во нападот кон Клосе и Гомеш го придодаде и Милер со што се отвори простор за составот на Прандели преку контранапади да го дотолче противникот. Маркисио во 74 минута можеше да одигра и поколективно и да ги "вработи" Ди Натале наместо да солира. Две минути подоцна пресликана ситуација, но Дијаманти се лизна, па Германците можеа да здивнат. И не за долго. Во 80 минута Ди Натале поведе контра, излезе сам пред Ноер и пропушти идеална прили��а за трет гол во меч, втор за него на шампионатот. До крајот Германците успеаја само да го ублажат поразот по прецизно изведениот пенал на Озил во втората минута од судиското надополнување, откако претходно со рака во шеснаесетникот играше Балзарети. (С.Д.)Статијата е прочитана 1429 пати.

Испрати коментар(ЕП ВЕСТИ) Бејл во Тотенхем до 2016 година
Тричковски претставен во Бриж
Првите два пика на драфтот од Кентаки
Филип Ива��овски две години во Астана
Иво Карловиќ ги обвини судиите на Вимблдон за „грабеж“
Македонија поразена и на втората контролка со Порторико
Надал елиминиран уште во второто коло на Вимблдон
Половина фаворитки на Вимблдон во аут
(ЕП ВЕСТИ) Оставка на холандскиот селектор Ван Марвајк
Лондон „печен“ за трка во Формула 1
(ЕП 2012) Германија - Италија, судир на две големи фудбалски династии
Македонските кошаркари поразени од Порторико
Шпанија прв финалист на ЕП 2012
Милошевиќ нов тренер на Силекс
„Фед-екс“ не запира на Вимблдон
Лери Бирд се повлече од Индијана
(ЕП ВЕСТИ) Балотели како Кинг Конг
Алонсо блиску до рекордот на Шумахер
(ЕП 2012) Ибериски двобој за финалето
МЗТ Скопје станува акционерско друштво
Крај уште на почетокот за Бердих
Шевченко избира меѓу пензија и САД
(ЕП ВЕСТИ) Две години суспензија за Самир Насри?
Шундовски ја презеде Констанца
Дрогба доаѓа во Барселона?!
(ЕП 2012) Илиевски - Најдобрите се во полуфиналето
Илчо Ѓорѓиевски најсериозен кандидат за претседател на ФФМ
Серафимоски нов претседател на АФМ
Ѓоковиќ лесно со Фереро, Венус во аут
Почина 23-годишен поранешен член на Ливерпул и Бетис
Поволна ждрепка за нашите претставници во Лига Европа
Вардар го доби БАТЕ Борисов во квалификациите за ЛШ
Кошаркарите успешни на вториот тест во САД
Гетлин побрз од Геј на 100 м
Вимблдон шлаг на сезоната
(ЕП 2012) Пеналите кобни за Англија
Алонсо ја разби низата со различни победници
(ЕП 2012) Борбеноста против тактиката
(ЕП 2012) Французите немаа клуч за шпанската тика-така
Македонија домаќин на ЕП за ракометарки до 17 години
Иницијативниот одбор постигна договор со ФФМ околу одржување на Собранието
Германската и грчката амбасадорка заедно гледаа фудбал
(ЕП 2012) Грчкиот бункер распарчен, Германија во полуфинале
Ракометарките добија тешка група на ЕП 2012
Управниот Одбор на ФФМ поднесе оставка
Мајами со шампионски прстен!
(ЕП 2012) Германија ќе им наплаќа на Грците во Гдањск„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 31°C

Ведро

Сабота
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 17°C

Недела
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Полемика-Новинарството се дави во контејнер со смрдливо ѓубре
Новинарките Мирка Велиновска и Билјана Секуловска по повод последните бранувања во медиумскиот простор предизвикани од потпишувањето на Договорот за декриминализација на клеветата, за „Утрински весник“ одговараат на шест прашања за состојбите во медиумите

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |