Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
24.06.2012, 10:30
(ЕП 2012) Борбеноста против тактикатаМечот во Киев, вечерва ќе покаже дали Италија или Англија ќе ја комплетира полуфиналната четворка на ЕП

Уште една фудбалска класика ќе го заокружи надигрувањето за место во полуфиналето на ЕП 2012. Англија и Италија ќе се пресметаат за првпат по пауза од 10 години кога одиграа пријателски меч што го добија „азурите“ со 2:1 на гости. Нема фаворити ниту извесни прогнози. Впрочем, тоа што уште на три дена пред мечот се зборуваше за тренирање пенали покажува кое е најочекуваното сценарио на овој четвртфинален меч.

Момците на Чезаре Прандели имаа повеќе време за одмор, па дури и за ексцентрични прошетки. Италијанскиот селектор го исполни ветувањето и во средата, во три часот наутро, ја поведе репрезентацијата на пешачење до локален манастир, оддалечен 21 километар. Но, можеби, Божјата помош повеќе ќе им биде потребна на нивните противници. Англичаните имаат очајни бројки со дури седум порази на 10 четвртфинални натпревари, било на европско или на светско првенство. Интересно е тоа што „Гордиот албион“ никогаш досега не остварил три победи на еден европски шампионат не сметајќи ги натпреварите кои завршиле со пенали. Победа против Италија би го скршила проклетството меѓутоа ретки се самоуверените оптимисти во Англија бидејќи нивната репрезентација нема успех против некоја од светските велесили уште од триумфот над Аргентина на СП во 2002 година. Се израдуваа за момент што ќе ја избегнат Шпанија, поради првото место во групата Д, но еуфоријата спласна бидејќи Италија е само помало зло.

Италијанците загубиле само на два елиминациски меча во последните 24 години, не сметајќи ги дуелите што завршиле со пенали, ниту финалето на ЕП во 2000 година. Важат за мајстори за тактика и калкулирање и затоа во историјата мноху посилни биле во нокаут мечевите, отколку во групните натпревари. Овој пат многу стручњаци се согласија дека овој состав и овој селектор се можеби и посилни од светскиот првак во 2006 година. Сепак, селекцијата ќе биде ослабена за Џорџо Кјелини кој заработи повреда против Ирска и нема да ја санира на време. Негова замена ќе биде клупскиот колега од Јувентус, Леонардо Бонучи.

Кај Англија владее позитивна атмосфера и поради успешната групна фаза, но и поради успешното враќање на Вејн Руни. Тоа што Тио Волкот влезе во второто полувреме против Украина, покажува дека е подготвен и веројатно ќе стартува во мечот со Италијанците.

Италијанците последен пат биле меѓу најдобрата четворка на едно ЕП во 2000, додека Англија го памети полуфиналето од 1996 година. Натпреварот ќе се игра в недела, од 20:45 часот, на „Олимпискиот стадион“ во Киев, а „награда“ за победникот е дуел со Германија. (М.К.)Статијата е прочитана 324 пати.

Испрати коментарПоловина фаворитки на Вимблдон во аут
(ЕП ВЕСТИ) Оставка на холандскиот селектор Ван Марвајк
Лондон „печен“ за трка во Формула 1
(ЕП 2012) Германија - Италија, судир на две големи фудбалски династии
Македонските кошаркари поразени од Порторико
Шпанија прв финалист на ЕП 2012
Милошевиќ нов тренер на Силекс
„Фед-екс“ не запира на Вимблдон
Лери Бирд се повлече од Индијана
(ЕП ВЕСТИ) Балотели како Кинг Конг
Алонсо блиску до рекордот на Шумахер
(ЕП 2012) Ибериски двобој за финалето
МЗТ Скопје станува акционерско друштво
Крај уште на почетокот за Бердих
Шевченко избира меѓу пензија и САД
(ЕП ВЕСТИ) Две години суспензија за Самир Насри?
Шундовски ја презеде Констанца
Дрогба доаѓа во Барселона?!
(ЕП 2012) Илиевски - Најдобрите се во полуфиналето
Илчо Ѓорѓиевски најсериозен кандидат за претседател на ФФМ
Серафимоски нов претседател на АФМ
Ѓоковиќ лесно со Фереро, Венус во аут
Почина 23-годишен поранешен член на Ливерпул и Бетис
Поволна ждрепка за нашите претставници во Лига Европа
Вардар го доби БАТЕ Борисов во квалификациите за ЛШ
Кошаркарите успешни на вториот тест во САД
Гетлин побрз од Геј на 100 м
Вимблдон шлаг на сезоната
(ЕП 2012) Пеналите кобни за Англија
Алонсо ја разби низата со различни победници
(ЕП 2012) Французите немаа клуч за шпанската тика-така
Македонија домаќин на ЕП за ракометарки до 17 години
Иницијативниот одбор постигна договор со ФФМ околу одржување на Собранието
Германската и грчката амбасадорка заедно гледаа фудбал
(ЕП 2012) Грчкиот бункер распарчен, Германија во полуфинале
Ракометарките добија тешка група на ЕП 2012
Управниот Одбор на ФФМ поднесе оставка
Мајами со шампионски прстен!
(ЕП 2012) Германија ќе им наплаќа на Грците во Гдањск

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 21°C

Ведро

Четврток
Ведро
Макс: 30°C, Мин: 13°C

Петок
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 15°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Полемика-Новинарството се дави во контејнер со смрдливо ѓубре
Новинарките Мирка Велиновска и Билјана Секуловска по повод последните бранувања во медиумскиот простор предизвикани од потпишувањето на Договорот за декриминализација на клеветата, за „Утрински весник“ одговараат на шест прашања за состојбите во медиумите

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |