Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
28.06.2012, 12:30

Претставата „Госпоѓица Јулија“ од Стриндберг премиерно во МНТ

Претставата „Госпоѓица Јулија“ од Август Стриндберг во режија на Саулиус Варнас, вечер премиерно ќе биде изведена во Македонскиот народен театар во рамки на Фестивалот Скопско лето

Уметничкиот директор на МНТ, Дејан Пројковски на прес-конференција рече дека „Госпоѓица Јулија“ е продолжување на нивните заложби и стратегија за железен репертоар на МНТ по теркот на националните европски театарски куќи кои го негуваат тој, како што истакна, таканаречен железен репертоар.

- Во изминатите две години се покажа дека концептот за создавање железен репертоар и создавање на големи важни дела и театарски претстави наидува на одличен прием кај публиката што е само потврда дека сме го избрале вистинскиот пат. „Госпоѓица Јулија“ од Стриндберг е едно од капиталните дела светската драматургија. Актерската екипа и режисерот направија една голема и значајна претстава за МНТ, посочи Пројковски.

Претставата, рече тој, има еден специфичен сценски израз кој ќе биде големо освежување не само за нашиот репертоар туку и воопшто за МНТ.

Режисерот Саулиус Варнас од Литванија, кој работел во повеќе држави и е добитник на повеќе награди, истакна дека му претставува задоволство да работи во една нова земја.

- Не сум роб на литературата, секогаш сакам да креирам нешто ново, да избирам тимови. За мојата работа многу е важно движењето на сцената, текстот како музика или како звук и боите кои се појавуваат на сцената кои треба да бидат како музика. Сите елементи кои ги набројав мора да бидат како некаков вид композиција. Кога ќе се спојат сите овие елементи треба да биде нешто што е неочекувано, рече Варнас.

Појасни дека Стриндберг има напишано околу 60 дела кои се преведени на германски јазик и додаде дека во нив тој говори за борбата меѓу мажот и жената.

Во претставата настапуваат актерите Дарја Ризова, Ѓорѓи Јолевски и Звезда Ангеловска. Сценографијата и костимите се на Јурате Рачинскаитае.



Статијата е прочитана 190 пати.

Испрати коментар



Адел очекува бебе
Се разведоа Том Круз и Кејти Холмс
Карла Бруни повторно бремена!
Гостиварката Анета Стојковска - Мис на Македонија 2012
Кинеската астронаутка се врати на Земјата
„Самсон и Далила“ и изложби на Богдан Богдановиќ на „Скопско лето“
Нино Величковски дипломираше соло пеење
„pH неутрална за животот и смртта“ од Лидија Димковска објавена на словенечки
Слободата во културата треба да се освојува секојдневно
Мјузиклот „Ева Перон“ го отвори седмиот „Битфест“
„Гугл“ го претстави таблетот Nexus Seven
(ФОТО) Подводен моден свет на врела чаршиска калдрма
Почина режисерката и сценаристка Нора Ефрон
(ФОТО) Возбудлива компилација на артисти на „Скопје Гори“
„Глас на светлината“ - втор регионален концерт на слепите лица
Промовиран порталот КупиКнига.мк
Со мјузиклот „Ева Перон“ започнува „Бит фест“
Стартот на „Охридско лето“ со над 150 уметници на сцена
Џеј Ло не оди никаде без лична WC даска
(ВИДЕО) „Орбитал“ и „Паблик енеми“ вечерва на „Скопје гори“
Никола Маџиров учествува на Поетската олимпијада во Лондон
Македонскиот јазик го бранат светски лингвисти
Краткиот филм „Бардо“ награден во Романија
Промоција на Македонија во Полска
До септември ќе заврши изградбата на Спомен куќата на Ататурк
Се ожени ракометарот Филип Миркуловски
Мадона ја стерилизира облеката за да не и украдат ДНК примерок
Промовирани нови 24 наслови од проектот „Превод на 1.000 стручни книги“
Промоција на 24 наслови од проектот „Превод на 1.000 стручни книги“
Kомедија, рок-класика и хорска музика на „Скопско лето“
„Аргентинска лекција“ - најдобар филм во главната селекција на „МакеДокс“
(ФОТО) Јубилејот на Елизабета Втора одбележен и во Скопје
Принцот Вилијам наполни 30 години и доби 10 милиони фунти
„Њуз нет“ со свое „глобално издание“
Џони Деп ќе и остави 155 милиони долари на Ванеса Паради
(ВИДЕО) Нов гаф на „Мајкрософт“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


 
Време
Скопје, 31°C

Ведро

Сабота
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 17°C

Недела
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Полемика-Новинарството се дави во контејнер со смрдливо ѓубре
Новинарките Мирка Велиновска и Билјана Секуловска по повод последните бранувања во медиумскиот простор предизвикани од потпишувањето на Договорот за декриминализација на клеветата, за „Утрински весник“ одговараат на шест прашања за состојбите во медиумите

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |