Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
27.06.2012, 12:24

Промовиран порталот КупиКнига.мк

Порталот беше поставен пред три месеци и досега нуди над 10.000 книги на македонски, српски, албански и на англиски јазик, од над 500 издавачи

Компанијата iVote денеска го промовираше порталот www.KupiKniga.mk, каде може да се купат сите книги од сите домашни издавачи, но и од регионот, и тие да бидат доставени на адреса. Порталот беше поставен пред три месеци и досега нуди над 10.000 книги на македонски, српски, албански и на англиски јазик, од над 500 издавачи, македонски и странски. Распоредени се во 92 категории од повеќе од 6.000 автори.

- Идејата се роди пред шест месеци со цел да се олесни пристапот до книгата и читателите да не ја бараат од книжарница во книжарница, особено тие од внатрешноста на државата, каде што сега се половина од нарачките. Останатите 50 отсто се барања од Скопје, рече Томислав Зографски од iVote, македонска софтверска компанија, специјализирана за развој на сигурни интернет решенија.

Тој посочи дека купувањето од порталот е сигурно, едноставно и со поволни цени. Купувачите избираат книга, плаќаат со кредитна или дебитна картичка и книгата им се испорачува. Најевтина е препорачаната испорака, 99 денари, а има и брза испорака во соработка со ДХЛ. За книги од Македонија се чека 4-5 работни дена, а за изданија од Србија до три недели. За нарачки над 990 денари, испораката на книгите е бесплата за цела Македонија.

Некои домашни издавачи се согласиле да бидат дел од опцијата „Прелистај’’ што ја нуди порталот, каде што може да се прочитаат првите 20-ина страници од книгата.

За три месеци имало 167.000 прегледи на веб-порталот и над 1.500 регистрирани читатели.


Статијата е прочитана 758 пати.

Испрати коментарКонцерт на „Нокаут“ во Битола на 11 јули
Радмила Мавровска - мис бикини 2012
Награда за „Волшебна Македонија“ во Лече
Заврши снимањето на „Соба со пијано“
Изложба на ликовни автори од Македонија во Софија
Отворен петтиот Фестивал на француски филм во Охрид
Адел очекува бебе
Се разведоа Том Круз и Кејти Холмс
Карла Бруни повторно бремена!
Гостиварката Анета Стојковска - Мис на Македонија 2012
Кинеската астронаутка се врати на Земјата
„Самсон и Далила“ и изложби на Богдан Богдановиќ на „Скопско лето“
Нино Величковски дипломираше соло пеење
„pH неутрална за животот и смртта“ од Лидија Димковска објавена на словенечки
Слободата во културата треба да се освојува секојдневно
Мјузиклот „Ева Перон“ го отвори седмиот „Битфест“
„Гугл“ го претстави таблетот Nexus Seven
Претставата „Госпоѓица Јулија“ од Стриндберг премиерно во МНТ
(ФОТО) Подводен моден свет на врела чаршиска калдрма
Почина режисерката и сценаристка Нора Ефрон
(ФОТО) Возбудлива компилација на артисти на „Скопје Гори“
„Глас на светлината“ - втор регионален концерт на слепите лица
Со мјузиклот „Ева Перон“ започнува „Бит фест“
Стартот на „Охридско лето“ со над 150 уметници на сцена
Џеј Ло не оди никаде без лична WC даска
(ВИДЕО) „Орбитал“ и „Паблик енеми“ вечерва на „Скопје гори“
Никола Маџиров учествува на Поетската олимпијада во Лондон
Македонскиот јазик го бранат светски лингвисти
Краткиот филм „Бардо“ награден во Романија
Промоција на Македонија во Полска
До септември ќе заврши изградбата на Спомен куќата на Ататурк
Се ожени ракометарот Филип Миркуловски
Мадона ја стерилизира облеката за да не и украдат ДНК примерок
Промовирани нови 24 наслови од проектот „Превод на 1.000 стручни книги“
Промоција на 24 наслови од проектот „Превод на 1.000 стручни книги“
Kомедија, рок-класика и хорска музика на „Скопско лето“
„Аргентинска лекција“ - најдобар филм во главната селекција на „МакеДокс“
(ФОТО) Јубилејот на Елизабета Втора одбележен и во Скопје
Принцот Вилијам наполни 30 години и доби 10 милиони фунти
„Њуз нет“ со свое „глобално издание“
Џони Деп ќе и остави 155 милиони долари на Ванеса Паради
(ВИДЕО) Нов гаф на „Мајкрософт“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


 
Време
Скопје, 24°C

Делумно облачно

Понеделник
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 16°C

Вторник
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 15°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

(ИНТЕРВЈУ) Најприроден е патот во кој нема калкулација
„Нашата кинематографија ги насочува младите автори да бидат конформисти“, вели Владимир Блажевски, режисер и сценарист...
(ИНТЕРВЈУ) По Хрватска, ЕУ ќе се занимава со својот опстанок
„Македонија има проблем со економската стратегија“, оценува Алберт Маес, претседател на Европскиот центар за мир и разво...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |