Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
25.06.2012, 13:53
До септември ќе заврши изградбата на Спомен куќата на АтатуркВо селото Коџаџик веќе се конзервирани и реставрирани старите, постоечки ѕидови во приземјето и е направена карабината на приземниот дел

Охрид - Реализацијата на проектот „Спомен куќа и роднинската куќа на родителите на Мустафа Кемал Ататурк“ во дебарската област Центар Жупа, односно селото Коџаџик, се одвива според предвидениот план и динамика. Проектот се реализира од страна на Министерството за култура во соработка со турската агенција за соработка и координација-ТИКА. Веќе се конзервирани и реставрирани старите, постоечки ѕидови во приземјето и е направена карабината на приземниот дел.

Според планираното, целокупниот проект треба да биде завршен до септември оваа година. Министерството за транспорт и врски веќе го изгради предвидениот пат од центарот на селото Коџаџик до Спомен куќата. По изградбата на објектот се очекува особено зголемено присуството на туристи од Република Турција. Истовремено тоа ќе биде нов импулс на добрите македонско- турски односи во сите сфери.

Изминатиов викенд во посета на објектот беше министерката за култура Елизабета Канческа - Милевска, заедно со заменик претседателот на турската Влада Беќир Боздаг. Притоа Канческа - Милевска оцени дека со реализацијата на проектот за реконструкција на родната куќа на семејството Ататурк ќе се зацврсти пријателството кое постои помеѓу Македонија и Турција и ќе биде силен аргумент во промоцијата на меѓукултурниот дијалог. „Овој проект е од особено значење за Владата на Македонија и за граѓаните на нашата држава, бидејќи името на големиот Кемал Ататурк е трајна и нераскинлива врска помеѓу нашите две земји“, нагласува Канческа - Милевска.

Добрите пријателски односи меѓу двете држави и двата народа ги нагласи и турскиот вицепремиер Боздаг. Република Македонија и Република Турција се две пријателски држави. Сите реализирани проекти укажуваат дека нашите народи се навистина тесно поврзани меѓусебе“, вели Боздаг.

Изминатиов викенд, Канческа - Милевска и Боздаг ги промовираа и трите комплетно реконструирани споменици на културата од Османлискиот период во Македонија: Воска амамот, теќето на Зејнел Абедин паша и турбето на Синан Челеби на Имарет во Охрид, како доказ за грижата во негувањето на заедничките вредности создавани во минатото. (В.М)

Статијата е прочитана 831 па��и.

Испрати коментарАдел очекува бебе
Се разведоа Том Круз и Кејти Холмс
Карла Бруни повторно бремена!
Гостиварката Анета Стојковска - Мис на Македонија 2012
Кинеската астронаутка се врати на Земјата
„Самсон и Далила“ и изложби на Богдан Богдановиќ на „Скопско лето“
Нино Величковски дипломираше соло пеење
„pH неутрална за животот и смртта“ од Лидија Димковска објавена на словенечки
Слободата во културата треба да се освојува секојдневно
Мјузиклот „Ева Перон“ го отвори седмиот „Битфест“
„Гугл“ го претстави таблетот Nexus Seven
Претставата „Госпоѓица Јулија“ од Стриндберг премиерно во МНТ
(ФОТО) Подводен моден свет на врела чаршиска калдрма
Почина режисерката и сценаристка Нора Ефрон
(ФОТО) Возбудлива компилација на артисти на „Скопје Гори“
„Глас на светлината“ - втор регионален концерт на слепите лица
Промовиран порталот КупиКнига.мк
Со мјузиклот „Ева Перон“ започнува „Бит фест“
Стартот на „Охридско лето“ со над 150 уметници на сцена
Џеј Ло не оди никаде без лична WC даска
(ВИДЕО) „Орбитал“ и „Паблик енеми“ вечерва на „Скопје гори“
Никола Маџиров учествува на Поетската олимпијада во Лондон
Македонскиот јазик го бранат светски лингвисти
Краткиот филм „Бардо“ награден во Романија
Промоција на Македонија во Полска
Се ожени ракометарот Филип Миркуловски
Мадона ја стерилизира облеката за да не и украдат ДНК примерок
Промовирани нови 24 наслови од проектот „Превод на 1.000 стручни книги“
Промоција на 24 наслови од проектот „Превод на 1.000 стручни книги“
Kомедија, рок-класика и хорска музика на „Скопско лето“
„Аргентинска лекција“ - најдобар филм во главната селекција на „МакеДокс“
(ФОТО) Јубилејот на Елизабета Втора одбележен и во Скопје
Принцот Вилијам наполни 30 години и доби 10 милиони фунти
„Њуз нет“ со свое „глобално издание“
Џони Деп ќе и остави 155 милиони долари на Ванеса Паради
(ВИДЕО) Нов гаф на „Мајкрософт“Pepi, 25.06.2012 15:24:22
Nie znaeme na kogo da mu oddademe pocit i koj ni e prijatel! Na Turcija i nejzinite vodaci, koi 500 godini ne drzea pod ropstvo! Alal da vi e! Aplauz molam!
centar zupa, 25.06.2012 16:13:19
prviot kamen temelnik bese postaven 16.8.2009 pa ovoj bese ftori kamen temelnik posto ministerkata bese so lopata vo race smi cekale 3 god ce cekame uste 3 za tretiot kamen temelnik
Geteborg, 25.06.2012 19:11:59
Sigurno deka i Ataturk ke izleze so makedonski koreni, i taka ke imame uste eden patriot poeke.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


 
Време
Скопје, 31°C

Ведро

Сабота
Сон��ево
Макс: 34°C, Мин: 17°C

Недела
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Полемика-Новинарството се дави во контејнер со смрдливо ѓубре
Новинарките Мирка Велиновска и Билјана Секуловска по повод последните бранувања во медиумскиот простор предизвикани од потпишувањето на Договорот за декриминализација на клеветата, за „Утрински весник“ одговараат на шест прашања за состојбите во медиумите

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |