Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
28.06.2012, 14:39
Лондон „печен“ за трка во Формула 1„Тајмс“ пишува дека Берни Еклстоун ќе инвестира 35 милиони фунти во планот за кој вели дека „ќе биде фантастичен, добар за Лондон, добар за Англија - многу подобар од Олимпијадата“

Лондон е на добар пат да организира улична трка во Формула 1, во која патеката би поминувала покрај некои од најпознатите заштитни знаци на британската престолнина. Весникот „Тајмс“ пишува дека првиот човек на овој спорт Берни Еклстоун ќе инвестира 35 милиони фунти во планот за кој тој вели дека „ќе биде фантастичен, добар за Лондон, добар за Англија - многу подобар од Олимпијадата“. Предложената патека долга 3,2 милји би поминувала покрај објекти како Бакингемската палата, Трафалгар сквер и Биг Бен. Весникот тврди дека трката веднаш ќе му стане конкурент на Монако како најпривлечна во календарот.

Еклстоун, според „Тајмс“, очајно се обидува да ја направи лондонската трка стварност, толку многу што ќе понуди самиот тој да ја промовира, нечуена понуда во време кога владите низ светот се подготвени да платат 30 милиони фунти за правото да организираат гран-при. Милијардерот на возраст од 81 година, кој во моментов е во центарот на вниманието откако банкарот кому тој му плати 10 милиони фунти заврши в затвор со обвинение за корупција, тврди дека трката ќе се исплати самата себе, привлекувајќи 120.000 гледачи и донесувајќи и' до 100 милиони фунти на британската економија.

Лондон беше домаќин на демонстративен настан со предзнакот на Формула 1 во 2004 година, во кој болидите се тркаа нагоре и надолу покрај Пикадили. Секој иден гран-при во Лондон би морал да биде дополнение за Големата награда на Велика Британија, со оглед на тоа дека Силверстоун има долгорочен договор.

Статијата е прочитана 411 пати.

Испрати коментар(ЕП ВЕСТИ) Бејл во Тотенхем до 2016 година
Тричковски претставен во Бриж
Првите два пика на драфтот од Кентаки
Филип Ивановски две години во Астана
Иво Карловиќ ги обвини судиите на Вимблдон за „грабеж“
Македонија поразена и на втората контролка со Порторико
Надал елиминиран уште во второто коло на Вимблдон
(ЕП 2012) Италија финалист, Балотели и пресуди на Германија
Половина фаворитки на Вимблдон во аут
(ЕП ВЕСТИ) Оставка на холандскиот селектор Ван Марвајк
(ЕП 2012) Германија - Италија, судир на две големи фудбалски династии
Македонските кошаркари поразени од Порторико
Шпанија прв финалист на ЕП 2012
Милошевиќ нов тренер на Силекс
„Фед-екс“ не запира на Вимблдон
Лери Бирд се повлече од Индијана
(ЕП ВЕСТИ) Балотели како Кинг Конг
Алонсо блиску до рекордот на Шумахер
(ЕП 2012) Ибериски двобој за финалето
МЗТ Скопје станува акционерско друштво
Крај уште на почетокот за Бердих
Шевченко избира меѓу пензија и САД
(ЕП ВЕСТИ) Две години суспензија за Самир Насри?
Шундовски ја презеде Констанца
Дрогба доаѓа во Барселона?!
(ЕП 2012) Илиевски - Најдобрите се во полуфиналето
Илчо Ѓорѓиевски најсериозен кандидат за претседател на ФФМ
Серафимоски нов претседател на АФМ
Ѓоковиќ лесно со Фереро, Венус во аут
Почина 23-годишен поранешен член на Ливерпул и Бетис
Поволна ждрепка за нашите претставници во Лига Европа
Вардар го доби БАТЕ Борисов во квалификациите за ЛШ
Кошаркарите успешни на вториот тест во САД
Гетлин побрз од Геј на 100 м
Вимблдон шлаг на сезоната
(ЕП 2012) Пеналите кобни за Англија
Алонсо ја разби низата со различни победници
(ЕП 2012) Борбеноста против тактиката
(ЕП 2012) Французите немаа клуч за шпанската тика-така
Македонија домаќин на ЕП за ракометарки до 17 години
Иницијативниот одбор постигна договор со ФФМ околу одржување на Собранието
Германската и грчката амбасадорка заедно гледаа фудбал
(ЕП 2012) Грчкиот бункер распарчен, Германија во полуфинале
Ракометарките добија тешка група на ЕП 2012
Управниот Одбор на ФФМ поднесе оставка
Мајами со шампионски прстен!
(ЕП 2012) Германија ќе им наплаќа на Грците во Гдањск

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 31°C

Ведро

Сабота
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 17°C

Недела
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Полемика-Новинарството се дави во контејнер со смрдливо ѓубре
Новинарките Мирка Велиновска и Билјана Секуловска по повод последните бранувања во медиумскиот простор предизвикани од потпишувањето на Договорот за декриминализација на клеветата, за „Утрински весник“ одговар��ат на шест прашања за состојбите во медиумите

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |