Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
28.06.2012, 09:27
Македонските кошаркари поразени од ПорторикоВо претпоследниот контролен натпревар пред настапот на Олимпиксите квалификации, кошаркарската репрезентација на Македонија загуби на гостувањето кај Порторико со 96:77

Натпреварот кој се одигра ноќеска во арената „Колосео“ во Сан Хуан имаше изедначен почеток, но по 5.минута домаќините почнаа резултатски да се одлепуваат. Избраниците на Марјан Лазовски постојано беа во ситуација да го бркаат водството на противникот, а слабата одбрана и лошата реализација на „црвено-жолтите“ беа причините Македонија на полувреме да замине со негатива од 20 поени (31:51).

Второто полувреме добро почна за нашите репрезентативци, кои со серија од 11:2 намалија на 60:49, но следуваа поени во низа за Порторико со што беше одбиен обидот на Македонците да фатат резултатски приклучок.

Перо Антиќ со 19 поени и 8 скокови беше најефикасен во нашиот состав, а Лестер Бо Мекејлеб, за кого ова беше прва средба од подготовките, додаде уште 13 поени, 5 асистенции, 4 скокови и 2 украдени топки. Во листата на стрелци се запишаа и Владо Илиевски (12 поени, 4/6 за тројка), Тодор Гечевски (12 поени, 4 скокови), Војдан Стојановски (10 поени, 3 скокови, 3 асистенции), Предраг Самарџиски (9 поени, 5 скокови) и Дамјан Стојановски (2 поени, 5 скокови).

Вториот меч во „Колосео“ арената помеѓу Порто Рико и Македонија е закажан за ноќта петок кон сабота во 2 часот и 30 минути по македонско време. Тој натпревар ќе биде последна контроллка за двете репрезентации пред настапот на квалификацискиот олимписки турнир во Каракас, Венецуела.Статијата е прочитана 1719 пати.

Испрати коментар(ЕП ВЕСТИ) Бејл во Тотенхем до 2016 година
Тричковски претставен во Бриж
Првите два пика на драфтот од Кентаки
Филип Ивановски две години во Астана
Иво Карловиќ ги обвини судиите на Вимблдон за „грабеж“
Македонија поразена и на втората контролка со Порторико
Надал елиминиран уште во второто коло на Вимблдон
(ЕП 2012) Италија финалист, Балотели и пресуди на Германија
Половина фаворитки на Вимблдон во аут
(ЕП ВЕСТИ) Оставка на холандскиот селектор Ван Марвајк
Лондон „печен“ за трка во Формула 1
(ЕП 2012) Германија - Италија, судир на две големи фудбалски династии
Шпанија прв финалист на ЕП 2012
Милошевиќ нов тренер на Силекс
„Фед-екс“ не запира на Вимблдон
Лери Бирд се повлече од Индијана
(ЕП ВЕСТИ) Балотели како Кинг Конг
Алонсо блиску до рекордот на Шумахер
(ЕП 2012) Ибериски двобој за финалето
МЗТ Скопје станува акционерско друштво
Крај уште на почетокот за Бердих
Шевченко избира меѓу пензија и САД
(ЕП ВЕСТИ) Две години суспензија за Самир Насри?
Шундовски ја презеде Констанца
Дрогба доаѓа во Барселона?!
(ЕП 2012) Илиевски - Најдобрите се во полуфиналето
Илчо Ѓорѓиевски најсериозен кандидат за претседател на ФФМ
Серафимоски нов претседател на АФМ
Ѓоковиќ лесно со Фереро, Венус во аут
Почина 23-годишен поранешен член на Ливерпул и Бетис
Поволна ждрепка за нашите претставници во Лига Европа
Вардар го доби БАТЕ Борисов во квалификациите за ЛШ
Кошаркарите успешни на вториот тест во САД
Гетлин побрз од Геј на 100 м
Вимблдон шлаг на сезоната
(ЕП 2012) Пеналите кобни за Англија
Алонсо ја разби низата со различни победници
(ЕП 2012) Борбеноста против тактиката
(ЕП 2012) Французите немаа клуч за шпанската тика-така
Македонија домаќин на ЕП за ракометарки до 17 години
Иницијативниот одбор постигна договор со ФФМ околу одржување на Собранието
Германската и грчката амбасадорка заедно гледаа фудбал
(ЕП 2012) Грчкиот бункер распарчен, Германија во полуфинале
Ракометарките добија тешка група на ЕП 2012
Управниот Одбор на ФФМ поднесе оставка
Мајами со шампионски прстен!
(ЕП 2012) Германија ќе им наплаќа на Грците во Гдањск

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 31°C

Ведро

Сабота
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 17°C

Недела
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Полемика-Новинарството се дави во контејнер со смрдливо ѓубре
Новинарките Мирка Велиновска и Билјана Секуловска по повод последните бранувања во медиумскиот простор предизвикани од потпишувањето на Договорот за декриминализација на клеветата, за „Утрински весник“ одговараат на шест прашања за состојбите во медиумите

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |