Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
28.06.2012, 17:49

Половина фаворитки на Вимблдон во аут

Вожњачки поразена на стартот од Австријката Пашек, Стосур и Ли запрени во второто коло

Каролина Вожњачки од Данска, Саманта Стосур од Австралија и На Ли од Кина кои важеа за фаворитки за финале на Вимблдон, па и за освојување трофеј, изненадувачки го завршија настапот на гренд-слемот во Лондон уште во раната фаза.

Австријката Тамира Пашек ја креира најголемата сензација во третиот натпреварувачки ден на турнирот за продолжување на својата неверојатна низа на победи. Минатата недела триумфира во Истбурн каде што пристигна во лоша форма, а во дуелот од првото коло на Вимблдон ја елиминира Вожњачки, поранешна прва светска тенисерка, со 5:7, 7.6, 6:4. Притоа спаси и две меч-топки во вториот сет.

„Двапати ја погодуваше линијата во моменти кога имав две меч-топки. Ризикуваше и тоа е тоа. Чувството не е убаво кога ќе се загуби натпревар по две неискористени меч-топки. Никој нема да се сеќава на квалитетите во овој дуел, туку само на победничката“, рече Вожњачки.

Стосур, пак, доживеа разочарувачки пораз (6:2, 0:6, 6:4) од Холанѓанката Аранча Рус во второто коло.

„Пред мечот бев свесна дека Стосур не игра на трева како што знае обично, но не играм ниту јас. Во вториот сет му одзеде сервис уште во првиот гем. Со така добри тенисерки како Стосур мора да се одржите во рамноправна позиција бидејќи тие играат се' подобро и подобро. Пресудно во третиот сет беше да се освои првиот гем“, вели Рус.

Настапот на годинашниот Вимблдон заврши и за На Ли од Кина (11 носителка) која беше поразена од Романката Сорана Кирстеа со 6:3, 6:4. Хедер Вотсон стана првата Британка што успеала да се пласира во третото коло на Вимблдон по пауза од 10 години по победата на Џејми Хемптон од САД со 6:1, 6:4.

Резултати од второто коло, жени: Стевенс (САД) - Четковска (23., Чешка) 7:6, 4:6, 6:3; Лисицки (15., Германија) - Јовановски (Србија) 3:6, 6:2, 8:6; Звонарева (12., Шпанија) 6:1, 3:6, 6:1; Клајстерс (Белгија) - Хлавачкова (Чешка) 6:3, 6:3; А. Радванска (3., Полска) - Веснина (Русија) 6:2, 6:1; Кирстеа (Романија) - Ли (11., Кина) 6:3, 6:4; Кириленко (17., Русија) - Лино Домингеш (Шпанија) 6:1, 6:2; Пенг (30., Кина) - Морита (Јапонија) 7.6, 6:3; Рус (Холандија) - Стосур (5., Австралија) 6:2, 0:6, 6:4. Прво коло: Пашек (Австрија) - Вожњачки (7., Данска) 5:7, 7:6, 6:4.

Мажи, второ коло: Ѓоковиќ (1., Србија) - Харисон (САД) 6:4, 6:4, 6:4; Алмагро (12., Шпанија) - Рафин (Франција) 6:2, 5:7, 6:2, 6:4; Гаске (18., Франција) - Бемелманс (Белгија) 6:3, 6:4, 6:4; Бенето (29., Франција) - Расел (САД) 7:6, 2:6, 6:4, 7:5; Јужњи (26., Русија) - Сервантес (Шпанија) 6:1, 6:3, 6:4; Типсаревиќ (8., Србија) - Свитинг (САД) 5:7, 7:5, 6:4, 6:2; Нишикори (19., Јапонија) - Сера (Франција) 6:3, 7:5, 6:2.


Статијата е прочитана 526 пати.

Испрати коментар(ЕП ВЕСТИ) Бејл во Тотенхем до 2016 година
Тричковски претставен во Бриж
Првите два пика на драфтот од Кентаки
Филип Ивановски две години во Астана
Иво Карловиќ ги обвини судиите на Вимблдон за „грабеж“
Македонија поразена и на втората контролка со Порторико
Надал елиминиран уште во второто коло на Вимблдон
(ЕП 2012) Италија финалист, Балотели и пресуди на Германија
(ЕП ВЕСТИ) Оставка на холандскиот селектор Ван Марвајк
Лондон „печен“ за трка во Формула 1
(ЕП 2012) Германија - Италија, судир на две големи фудбалски династии
Македонските кошаркари поразени од Порторико
Шпанија прв финалист на ЕП 2012
Милошевиќ нов тренер на Силекс
„Фед-екс“ не запира на Вимблдон
Лери Бирд се повлече од Индијана
(ЕП ВЕСТИ) Балотели како Кинг Конг
Алонсо блиску до рекордот на Шумахер
(ЕП 2012) Ибериски двобој за финалето
МЗТ Скопје станува акционерско друштво
Крај уште на почетокот за Бердих
Шевченко избира меѓу пензија и САД
(ЕП ВЕСТИ) Две години суспензија за Самир Насри?
Шундовски ја презеде Констанца
Дрогба доаѓа во Барселона?!
(ЕП 2012) Илиевски - Најдобрите се во полуфиналето
Илчо Ѓорѓиевски најсериозен кандидат за претседател на ФФМ
Серафимоски нов претседател на АФМ
Ѓоковиќ лесно со Фереро, Венус во аут
Почина 23-годишен поранешен член на Ливерпул и Бетис
Поволна ждрепка за нашите претставници во Лига Европа
Вардар го доби БАТЕ Борисов во квалификациите за ЛШ
Кошаркарите успешни на вториот тест во САД
Гетлин побрз од Геј на 100 м
Вимблдон шлаг на сезоната
(ЕП 2012) Пеналите кобни за Англија
Алонсо ја разби низата со различни победници
(ЕП 2012) Борбеноста против тактиката
(ЕП 2012) Французите немаа клуч за шпанската тика-така
Македонија домаќин на ЕП за ракометарки до 17 години
Иницијативниот одбор постигна договор со ФФМ околу одржување на Собранието
Германската и грчката амбасадорка заедно гледаа фудбал
(ЕП 2012) Грчкиот бункер распарчен, Германија во полуфинале
Ракометарките добија тешка група на ЕП 2012
Управниот Одбор на ФФМ поднесе оставка
Мајами со шампионски прстен!
(ЕП 2012) Германија ќе им наплаќа на Грците во Гдањск

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 31°C

Ведро

Сабота
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 17°C

Недела
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Полемика-Новинарството се дави во контејнер со смрдливо ѓубре
Новинарките Мирка Велиновска и Билјана Секуловска по повод последните бранувања во медиумскиот простор предизвикани од потпишувањето на Договорот за декриминализација на клеветата, за „Утрински весник“ одговараат на шест прашања за состојбите во медиумите

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен мага��ин |