Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
25.06.2012, 12:51
Кошаркарите успешни на вториот тест во САД„Црвено-жолтите“ славеа со 97:87 на втората средба со комбинираниот универзитетски состав

Македонската кошаркарска репрезентација го зебележа вториот триумф во подготовителниот период за квалификацискиот турнир за Летните олимписки игри, којќе се одржи од 2 до 8 јули во Венецуела. Избраниците на селекторот Марјан Лазовски на втората средба во Атланта против комбинираниот универзитетски состав славеа со 97:87.

Како и во првиот меч, број еден во македонскиот состав беше Тодор Гечевски, кој постигна 22 коша. Одлично одигра и Дамјан Стојановски, кој забележа 15 поени, а капитенот Предраг Самарџиски оствари 14 поени.

Двоцифрен ефект имаа и Перо Антиќ, Војдан Стојановски и Ѓорѓи Чековски, кои постигнаа по 10 коша.

„И пред заминувањето кажав дека резултатите од овие натпревари ни се во втор план. Тука сме за уигрување, за одржување и за подигнување на формата и, секако, за привикнување на условите, кои се различни од европските земји. Мислам дека во Атланта одигравме квалитетни средби. Екипата од ден во ден изгледа се' подобро и ќе продолжиме во тој ритам и во Порторико. Нашата центарска линија беше импресивна, посебно во вториот меч, во кој Антиќ и Гечевски одлично соработуваа, а многу придонесе и Самарџиски, како и сите останати кошаркари“, изјави Лазовски, кому му остануваат уште осум дена за максимална подготовка за квалификациите за ОИ во Лондон.

Покрај победата, радува веста дека од вчера на македонската кошаркарска експедиција и' се приклучи последниот патник за Каракас, Лестер Бо Мекејлеб. Кошаркарите од денеска се во Порторико, каде што на 27 и 28 јуни во Сан Хуан ќе ги имаат последните два теста пред стартот на вистинското - Каракас. (М.К.)

Статијата е прочитана 1061 пати.

Испрати коментар(ЕП ВЕСТИ) Бејл во Тотенхем до 2016 година
Тричковски претставен во Бриж
Првите два пика на драфтот од Кентаки
Филип Ивановски две години во Астана
Иво Карловиќ ги обвини судиите на Вимблдон за „грабеж“
Македонија поразена и на втората контролка со Порторико
Надал елиминиран уште во второто коло на Вимблдон
(ЕП 2012) Италија финалист, Балотели и пресуди на Германија
Половина фаворитки на Вимблдон во аут
(ЕП ВЕСТИ) Оставка на холандскиот селектор Ван Марвајк
Лондон „печен“ за трка во Формула 1
(ЕП 2012) Германија - Италија, судир на две големи фудбалски династии
Македонските кошаркари поразени од Порторико
Шпанија прв финалист на ЕП 2012
Милошевиќ нов тренер на Силекс
„Фед-екс“ не запира на Вимблдон
Лери Бирд се повлече од Индијана
(ЕП ВЕСТИ) Балотели како Кинг Конг
Алонсо блиску до рекордот на Шумахер
(ЕП 2012) Ибериски двобој за финалето
МЗТ Скопје станува акционерско друштво
Крај уште на почетокот за Бердих
Шевченко избира меѓу пензија и САД
(ЕП ВЕСТИ) Две години суспензија за Самир Насри?
Шундовски ја презеде Констанца
Дрогба доаѓа во Барселона?!
(ЕП 2012) Илиевски - Најдобрите се во полуфиналето
Илчо Ѓорѓиевски најсериозен кандидат за претседател на ФФМ
Серафимоски нов претседател на АФМ
Ѓоковиќ лесно со Фереро, Венус во аут
Почина 23-годишен поранешен член на Ливерпул и Бетис
Поволна ждрепка за нашите претставници во Лига Европа
Вардар го доби БАТЕ Борисов во квалификациите за ЛШ
Гетлин побрз од Геј на 100 м
Вимблдон шлаг на сезоната
(ЕП 2012) Пеналите кобни за Англија
Алонсо ја разби низата со различни победници
(ЕП 2012) Борбеноста против тактиката
(ЕП 2012) Французите немаа клуч за шпанската тика-така
Македонија домаќин на ЕП за ракометарки до 17 години
Иницијативниот одбор постигна договор со ФФМ околу одржување на Собранието
Германската и грчката амбасадорка заедно гледаа фудбал
(ЕП 2012) Грчкиот бункер распарчен, Германија во полуфинале
Ракометарките добија тешка група на ЕП 2012
Управниот Одбор на ФФМ поднесе оставка
Мајами со шампионски прстен!
(ЕП 2012) Германија ќе им наплаќа на Грците во Гдањск

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 31°C

Ведро

Сабота
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 17°C

Недела
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Полемика-Новинарството се дави во контејнер со смрдливо ѓубре
Новинарките Мирка Велиновска и Билјана Секуловска по повод последните бранувања во медиумскиот простор предизвикани од потпишувањето на Договорот за декриминализација на клеветата, за „Утрински весник“ одговараат на шест прашања за состојбите во медиумите

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |