Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
28.06.2012, 14:42
(ЕП ВЕСТИ) Оставка на холандскиот селектор Ван МарвајкБарселона успеа да го доведе левиот бек на шпанската репрезентација и довчерашен играч на Валенсија, Жорди Алба, кој во следните пет години ќе го носи дресот на Каталонците

По дебаклот на холандската репрезентација на ЕП со три пораза во групната фаза, тренерот на „лалињата“ Берт ван Марвајк се повлече од функцијата. Пред одлуката да си замине, Ван Марвајк изјави дека Ван дер Варт, Хунтелар, Кајт и Хајтинга нема да играат во националниот тим додека тој е селектор на Холандија. Голем дел од холандската јавност смета дека токму ваквата изјава беше причина сојузот да ја прекине соработката со него.

„Ван Марвајк одлично си ја заврши работата на СП 2010, кога не' одведе речиси на врвот. Ова е тажен момент за сите нас, но мораме да бидеме реални“, истакна заменикот-директор на Фудбалскиот сојуз на Холандија, Берт ван Оствен.

Ван Марвајк дојде на кормилото на „портокаловите“ по оставката на Марко ван Бастен во 2008 година.

Жорди Алба пет години во Барселона

Барселона успеа да го донесе во своите редови левиот бек на шпанската репрезентација и довчерашен играч на Валенсија, Жорди Алба, кој во следните пет години ќе го носи дресот на Каталонците. Договорот е вреден 14 милиони евра, а единствено што преостанува се лекарските прегледи.

Во моментов Алба настапува на ЕП во Полска и Украина, а по успехот во пенал-рулетот со Португалија, Шпанија ќе игра во големото финале. Селекторот Висенте дел Боске се очекува, како и досега, Алба да го стави во почетниот состав и во финалето в недела.

Рекордна ТВ-гледаност на полуфиналето

Првиот полуфинален натпревар на ЕП меѓу светскиот и европски шампион Шпанија и Португалија го следеле рекорден број на телевизиски гледачи во Шпанија. Дури 18.141.000 гледачи го следеле пенал-рулетот, продолженијата 16.485.000, а основните 90 минути пред малите екрани ги проследиле 14 милиони гледачи.

Билиќ го донесе Ќорлука во Локомотив

Хрватскиот репрезентативец Ведран Ќорлука премина од лондонскиот клуб Тотенхем во руски Локомотив, чиј нов тренер е досегашниот селектор на „коцкестите“ Славен Билиќ. Ќорлука со рускиот клуб потпиша тригодишен договор, но финансиските детали не се објавени.

„Ведран е дефанзивец од светска класа, поседува голем квалитет и одличен е во скок-играта. Имаше уште неколку понуди, но Ќорлука се реши за Локомотив. И самиот тој ни помогна околу преговорите со челниците на Тотенхем“, пишува во соопштението на Локомотив.

Ќорлука за Тотенхем во претходните четири години одигра 81 првенствен натпревар, во кои постигна еден гол. За Хрватска има 57 настапи, во кои забележа три п��годока.

Бекам изоставен од британскиот тим за ОИ

Поранешниот капитен на англиската репрезентација Дејвид Бекам нема да биде во составот на Велика Британија на Олимписките игри во Лондон. Фудбалерот на возраст од 37 години не беше земен предвид од селекторот Стјуарт Пирс, кој изјави дека претпочита да земе играчи што играат во Европа. Бекам настапува за Лос Анџелес Галакси во американската фудбалска лига, а последен пат на европско тло играш во 2010 година, кога ги бранеше боите на Милан.

Во тимот на Велика Британија не се земени ниту поранешните колеги на Бекам, Велшанецот Рајан Гигс од Манчестер јунајтед, неговиот сонародник и играч на Ливерпул, Крег Белами, ниту, пак, одбранбениот фудбалер на Манчестер Сити, Мајк Ричардс.Статијата е прочитана 382 пати.

Испрати коментар(ЕП ВЕСТИ) Бејл во Тотенхем до 2016 година
Тричковски претставен во Бриж
Првите два пика на драфтот од Кентаки
Филип Ивановски две години во Астана
Иво Карловиќ ги обвини судиите на Вимблдон за „грабеж“
Македонија поразена и на втората контролка со Порторико
Надал елиминиран уште во второто коло на Вимблдон
(ЕП 2012) Италија финалист, Балотели и пресуди на Германија
Половина фаворитки на Вимблдон во аут
Лондон „печен“ за трка во Формула 1
(ЕП 2012) Германија - Италија, судир на две големи фудбалски династии
Македонските кошаркари поразени од Порторико
Шпанија прв финалист на ЕП 2012
Милошевиќ нов тренер на Силекс
„Фед-екс“ не запира на Вимблдон
Лери Бирд се повлече од Индијана
(ЕП ВЕСТИ) Балотели како Кинг Конг
Алонсо блиску до рекордот на Шумахер
(ЕП 2012) Ибериски двобој за финалето
МЗТ Скопје станува акционерско друштво
Крај уште на почетокот за Бердих
Шевченко избира меѓу пензија и САД
(ЕП ВЕСТИ) Две години суспензија за Самир Насри?
Шундовски ја презеде Констанца
Дрогба доаѓа во Барселона?!
(ЕП 2012) Илиевски - Најдобрите се во полуфиналето
Илчо Ѓорѓиевски најсериозен кандидат за претседател на ФФМ
Серафимоски нов претседател на АФМ
Ѓоковиќ лесно со Фереро, Венус во аут
Почина 23-годишен поранешен член на Ливерпул и Бетис
Поволна ждрепка за нашите претставници во Лига Европа
Вардар го доби БАТЕ Борисов во квалификациите за ЛШ
Кошаркарите успешни на вториот тест во САД
Гетлин побрз од Геј на 100 м
Вимблдон шлаг на сезоната
(ЕП 2012) Пеналите кобни за Англија
Алонсо ја разби низата со различни победници
(ЕП 2012) Борбеноста против тактиката
(ЕП 2012) Французите немаа клуч за шпанската тика-така
Македонија домаќин на ЕП за ракометарки до 17 години
Иницијативниот одбор постигна договор со ФФМ околу одржување на Собранието
Германската и грчката амбасадорка заедно гледаа фудбал
(ЕП 2012) Грчкиот бункер распарчен, Германија во полуфинале
Ракометарките добија тешка група на ЕП 2012
Управниот Одбор на ФФМ поднесе оставка
Мајами со шампионски прстен!
(ЕП 2012) Германија ќе им наплаќа на Грците во Гдањск

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 31°C

Ведро

Сабота
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 17°C

Недела
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Полемика-Новинарството се дави во контејнер со смрдливо ѓубре
Новинарките Мирка Велиновска и Билјана Секуловска по повод последните бранувања во медиумскиот простор предизвикани од потпишувањето на Договорот за декриминализација на клеветата, за „Утрински весник“ одговараат на шест прашања за состојбите во медиумите

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |