Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
25.06.2012, 14:01
Промоција на Македонија во ПолскаСо презентација на убавините на Охридското езеро во полскиот неделник „Swiat i Ludzie” (Свет и луѓе) започна кампањата за промоција на Македонија во оваа земја

Охрид - Во еден од најпопуларните неделни магазини во Полска „Swiat i Ludzie“ („Свет и луѓе”), претставени се убавините на Охридското езеро, на 6 страници, со што и официјално започна кампањата за промоција на Македонија во оваа земја, организирана од проектот „Маcedonia Loves You“. Претставувањето е во рамките на серијалот „Патувања од соништата“, а главниот фокус на промоцијата е убавината на древната природа на Охридското езеро и богатото македонско културно наследство од античко време, преку средновековието до модерните културни фестивали.

Магазинот „Swiat i Ludzie“ е со просечна неделна продажба од 300.000 примероци, а негов издавач е една од најмоќните медумски групации во Полска и во Европа, Бауер Медиа, која во своја сопственост има и влијателни радио, магазини и весници, телевизија и он -лајн медиумски брендови.

Кампањата за промоција на Македонија во Полска ќе продолжи и следните месеци. За таа цел, посочениот проект покани пријатели во Полска, новинари и медиумски експерти, да се приклучат на кампањата, што доведе до формирање на неформална лоби група за Македонија. Во јули е планирана презентацијата на Националниот парк „Пелистер” на еден од најпопуларните портали во Полска. Кампањата ќе кулминира на есен со ново празнично издание на веб - страницата на проектот, ќе се прославува петгодишнината од неговото постоење и уште еднаш ќе се презентира Македонија со прекрасни фотографии и македонска поезија.

Проектот „Macedonia Loves You” започна во 2007 година и оттогаш преку низа настани ја промовира убавината на Македонија, пријателството и разбирањето меѓу луѓето. Во рамките на проектот е и наградата „Најдобар промотор на Македонија“. (В.М)

Статијата е прочитана 359 пати.

Испрати коментарАдел очекува бебе
Се разведоа Том Круз и Кејти Холмс
Карла Бруни повторно бремена!
Гостиварката Анета Стојковска - Мис на Македонија 2012
Кинеската астронаутка се врати на Земјата
„Самсон и Далила“ и изложби на Богдан Богдановиќ на „Скопско лето“
Нино Величковски дипломираше соло пеење
„pH неутрална за животот и смртта“ од Лидија Димковска објавена на словенечки
Слободата во културата треба да се освојува секојдневно
Мјузиклот „Ева Перон“ го отвори седмиот „Битфест“
„Гугл“ го претстави таблетот Nexus Seven
Претставата „Госпоѓица Јулија“ од Стриндберг премиерно во МНТ
(ФОТО) Подводен моден свет на врела чаршиска калдрма
Почина режисерката и сценаристка Нора Ефрон
(ФОТО) Возбудлива компилација на артисти на „Скопје Гори“
„Глас на светлината“ - втор регионален концерт на слепите лица
Промовиран порталот КупиКнига.мк
Со мјузиклот „Ева Перон“ започнува „Бит фест“
Стартот на „Охридско лето“ со над 150 уметници на сцена
Џеј Ло не оди никаде без лична WC даска
(ВИДЕО) „Орбитал“ и „Паблик енеми“ вечерва на „Скопје гори“
Никола Маџиров учествува на Поетската олимпијада во Лондон
Македонскиот јазик го бранат светски лингвисти
Краткиот филм „Бардо“ награден во Романија
До септември ќе заврши изградбата на Спомен куќата на Ататурк
Се ожени ракометарот Филип Миркуловски
Мадона ја стерилизира облеката за да не и украдат ДНК примерок
Промовирани нови 24 наслови од проектот „Превод на 1.000 стручни книги“
Промоција на 24 наслови од проектот „Превод на 1.000 стручни книги“
Kомедија, рок-класика и хорска музика на „Скопско лето“
„Аргентинска лекција“ - најдобар филм во главната селекција на „МакеДокс“
(ФОТО) Јубилејот на Елизабета Втора одбележен и во Скопје
Принцот Вилијам наполни 30 години и доби 10 милиони фунти
„Њуз нет“ со свое „глобално издание“
Џони Деп ќе и остави 155 милиони долари на Ванеса Паради
(ВИДЕО) Нов гаф на „Мајкрософт“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


 
Време
Скопје, 31°C

Ведро

Сабота
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 17°C

Недела
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Полемика-Новинарството се дави во контејнер со смрдливо ѓубре
Новинарките Мирка Велиновска и Билјана Секуловска по повод последните бранувања во медиумскиот простор предизвикани од потпишувањето на Договорот за декриминализација на клеветата, за „Утрински весник“ одговараат на шест прашања за состојбите во медиумите

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |