Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Македонија
05.07.2012, 17:27

Градовите загадени, Лазарополе рај за белите дробови

Во Скопје, Велес, Кавадарци, Кичево, Кочани...се дише најлошиот воздух загаден со сулфур и азотдиоксид, суспендирани честички и тешки метали

Сања НаумовскаНа чист воздух одете во Лазарополе, а побегнете што подалеку од урбаните средини. Планинското село е едно од најчистите места во земјата, во кое се забележуваат најниските вредности на сите загадувачи на воздухот кои се мерат во нашата земја. Според податоците кои ги содржи Националниот план за заштита на амбиенталниот воздух, изработен од Министерството за животна средина, најлошо се дише во Скопје, Кочани, Кичево, Велес, Кавадарци и другите урбани средини. Состојбата е подобра во лето, а полоша во зима, кога турбо работат најголемите причинители на загадувањата, енергетскиот сектор, индустријата, транспортот, но и земјоделските активности и отпадот. Состојбата е особено критична во градовите каде што егзистираат поголемите индустриски капацитети. Лошиот воздух, полн со сулфурдиоксид, јаглеродмоноксид, суспендирани честички, тешки метали предизвикува и голем број болести, регистрирани токму кај жителите на урбаните средини.

Дека Лазарополе е идеално прибежиште за обновување на белите дробови потврдуваат податоците од Националниот план во кој ова место има најниска просечна годишна концентрација на сулфурдиоксид, азотдиоксид и суспендирани честички. Во Кочани се измерени речиси шестпати поголеми вредности на сулфур диоксид, а во Кичево речиси триесет пати повеќе присуство на азотдиоксид. Најголема концентрација на честички има во скопско Лисиче, четирипати повеќе отколку од Лазарополе.

Според Светската здравствена организација, урбаното аерозагадување е директна причина за повеќе од 2 милиони предвремени смртни случаи во светот. Од здравствената организација советуваат дека загадениот внатрешен воздух во затворени простории е исто штетен како и издувните гасови од автомобилите или оџаците на фабриките. Тие треба да се избегнуваат со почести престои на планини и други чисти средини.

Македонија, како една од земјите во развој, подолго време страда од модерната болест која го следи технолошкиот развој и концентрирањето на луѓето во градовите. Така, според податоците презентирани во Националниот план, во Кавадарци и во Јегуновце се измерени критични вредности на арсен, а во овој град се надминати граничните вредности и на концентрациите на никел. Овој метал во загрижувачки количини е измерен и во Скопје и во Велес. Горниот праг на оценување, според Националниот план, го надминуваат и количините на кадмиум, и тоа повторно во Кавадарци, Скопје и Велес.

Убедливо најголем непријател на чистиот воздух во градовите се производните капацитети за електрична и топлинска енергија од кои се емитираат 88 проценти од јаглеродниот диоксид. Производството на струја и топлинска енергија се рекордери и во испуштањето азотни оксиди во воздухот, а не се занемарливи ниту емисиите од патниот сообраќај.

Податоците во Националниот план потврдуваат дека „Макстил“, „Скопски легури“, „Фени“, „Силмак“ се најголемите произведувачи на суспендирани честички во воздухот. Нивното зголемено присуство предизвикува дури и смртни случаи.

„Кога концентрацијата на суспендирани честички би се намалила за пет микрограми на кубен метар, бројот на смртни случаи годишно ќе се намали за 13, а со намалување на концентрацијата за 20 микрограми на кубен метар, би се избегнале дури 117 смртни случаи“, вели Славјанка Пејчиновска- Андонова, консултант во Министерството за животна средина.

Според Националниот план, Македонија до 2015 година за заштита на амбиентниот воздух ќе треба да инвестира над 400 милиони евра.

„Здравјето нема цена. Не треба да се усвојуваат планови без финансиски импликации врз државата или врз локалната самоуправа, како и врз индустријата“, вели Драган Ѓорѓев од Републичкиот завод за здравствена заштита.


Статијата е прочитана 2459 пати.

Испрати коментарНеготинци останаа жедни за вода
Со какво осигурување да се оди на одмор?Jas, 06.07.2012 03:36:40
Kade se podatocite za Bitola???
Iv-Skopje, 06.07.2012 08:02:13
Gluposti!!! Ke sme investirale vo pozdrava zivotna sredina??? Komu mu e potrebno toa? Daj da si erektirame uste 10-tina 30-metarski spomenici i da si umirame dostoinstveno vo ubavata gletka!
Кавадарци е тоа што беше Велес, 06.07.2012 09:45:41
Во болницата во Кавадарци се одржа некое советување за персоналот, каде главна тема била рапидниот раст на заболените од рак. Па така, 850 нови дијагнози за канцер има само во последната година дена, особено изразени се тешките метали во крвта кај младите до 12 години. Сега наводно местат подобар филтер во Фени, но само отидете во селата околу Фени и снимајте ја почвата и зеленчуците, нема да можете да си поверувате на очите. Истото го јадеме на трпезите во Кавадарци.
vera, 06.07.2012 13:16:42
Pa od Skopje pozagadeno nema. Vo maj bev vo Prilep i Stip segde e pocisto nego vo Skopje. Go zadusija gradot so gradenjeto na spomenici i barokno skopje a za zelezara sto ispustase smog da ne zborime. I ke kazat Lisice e najzagadeno. Nekoj nekogo dupi ?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 27°C

Ведро

Недела
Ведро
Макс: 36°C, Мин: 19°C

Понеделник
Ведро
Макс: 38°C, Мин: 19°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО ВЕСТ) Џамија - супермаркет
(ИНТЕРВЈУ) Кралицата е многу либерална
„Верувам во ослободувањето, тоа е дел од моето патување“, изјави британската актерка Хелен Мирен во интервјуто за „Утрин...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |