Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Економија
22.07.2012, 20:51

Митревски: Социјалната слика не е толку лоша

Во земјава економско-социјалната состојба не е толку лоша како што некој сака да ја прикаже. Ако беше така, немаше да има ваков социјален мир како што сега постои. Ова се дел од поентите во интервјуто на првиот човек на Сојузот на синдикатите на Македонија, дадено за радиото „Слободна Европа“.

Според него, самиот факт што во Македонија не се случиле помасовни протести, зборува за респектирање на позициите на синдикатот како социјален партнер. „Ако направите анализа во опкружувањето, а да не зборувам за Европа, речиси насекаде има намалување и на работни места, некаде и до 30 отсто, а отприлика меѓу 20 и 30 отсто има намалување и на платите. Значи, не дозволивме три многу значајни сегменти да бидат под удар на кризата, што е, пак, резултат на еден добро искреиран социјален дијалог“, вели претседателот на синдикатот.

Тој наведува неколку аргументи кои, според него, покажуваат дека социјалната сцена не е таква каква што сака да се прикаже. „Ако направиме една анализа каква била позицијата на работникот претходно, а каква е сега, и ако се земе предвид дека во меѓувреме го донесовме и Законот на минималната плата кој обезбеди поголема егзистенција за над 65 илјади работници, и ако имаме предвид дека не дозволивме поголемо нарушување на пензискиот систем, на платниот систем, па и на водењето на платните политики, тоа доволно зборува дека социјалната сцена сепак не е таква како што се сака да се прикаже. Бидејќи, ако била таква каква што се прикажува или некој се обидува да ја прикаже, сигурно дека немаше да има ваков социјален мир или ваков баланс меѓу интересите на трудот и на капиталот... Јас не велам дека навистина немаме сложена економска состојба, напротив, имаме многу сложена состојба, но сепак, во рамки на мерките кои се предвидени, вклучително и она што го бараме заедно со социјалните партнери, па и најновите мерки во делот на кредитите, како и најавите за сериозни инвестиции..., дава надеж дека ќе го избегнеме она што значи лоша состојба“, објаснува Митревски.

Како гледа на обвинувањата дека е наклонет кон владејачката гарнитура? „Начинот на кој ќе се изменаџира таа соработка може да биде поврзан со индустриски конфликти и на тој начин да се решаваат или воопшто да не се решаваат проблемите... Порано за жал тоа не беше присутно и можеби е затоа таа слика дека синдикатот секогаш мора, и да е добро, сепак да изјавува дека не е добро. Значи мора да ја менуваме таа слика, да ја менуваме таа свест и да бидеме институционално вклучени, за разлика од тоа што порано не бевме“, смета првиот човек на ССМ. (Ек.Р.)


Статијата е прочитана 898 пати.

Испрати коментарБез еколошка дозвола нема да се копа злато од „Иловица“
Груевскиjovan, 23.07.2012 00:07:49
Situacijata e uste polosa od sto mislime. Ovde se uste narodov ima nekakva gordost pa sram mu e da izlezi javno da protestira i da kaze: gladen sum, nemam za smetki, decata gi prativ vo stranstvo po brodovi i plantazi za da donesat nesto za zivot.
Itar Pejo, 23.07.2012 00:12:57
Rabotnicite koi sto gi stiti vakov sindikat ne treba da se grizat za svojata idnina. Gazdite uste pomalku.
kocancanec, 23.07.2012 01:45:23
kaj ziveete vie gospodine mitrevski vo makedonija li ziveete prosetajte se malku do kocani da videte mladite kolku se ocajni i bez rabota i cekaat bugarski pasosi za da emigriraat oti mnogu ubavo se zivee tuka
dani, 23.07.2012 03:59:23
bla bla bla a bre kolku pari ti dale za edna vakva izjava? a bre makedonecot ne izlaga na ulici makar i da crkne ama ke vidis slednite izbori ke pokazat kolku sme zadovolni od ovaa vlast
Crn, 23.07.2012 06:41:28
Da ne znaev deka si covece na vladata, ke mislev deka si lud
karlos, 23.07.2012 07:46:46
koj e ovoj ???od kade e??? da ne padnal od Mars ????
Трпе, 23.07.2012 08:07:15
Добро кажано дека СИТИОТ НА ГЛАДНИОТ НЕ МУ ВЕРУВА.Лесно му е наМитревски ,широко му е околу вратот.Да го прашаме него како би опстанувал со плата од 150 до 250 евра.Немало протести во РМ и тоа било заклучок дека сепакквалитетно се живее.Господине кој ги јадеш работничките плати дали си запознаен дека некои членови на одредени синдикати не смет да протестират.И менталитетот на македонскиот народ е ваков што очекува се некој друг даму ја заврши работата.Во развиените земји се протестира за покачување на цни од 1% и намалување на плати за 3 до 5% а и има што да се намалува.Кајнас нема каде подолу.
Bitolcanec, 23.07.2012 09:03:28
Vakov pretsedatel na sindikat imashe samo vo SAD vo vremeto na Al Kapone. Ovaj Sindikalec podrzan od najgolemite kriminalci vo Bitola t.n. Rambovcia tie normalno podrzani od strukturi na vlasta, ja vodat sindikalnata politika na rabotniciti. Stramota
сузе, 23.07.2012 14:02:23
Знае ли овој во која земја живее и чиј синдикат води?
goran, 23.07.2012 14:55:06
Gospodinov e totalno nadvor od realnosta, ili rajat od umot. sostojbata ne da e losa i katastrofalna ami betar e od toa. Ali sigurno i samiot ne veruva i se smee na ova sto go izjavuva
Александар, 23.07.2012 15:50:04
ќе дадам реплика со изјавата на Шпанскиот врв со 15% подобри бројки од нашите. Изјавија дека бројките им се КАТАСТРОФАЛНИ! Значи ако тие имаат катастрофални бројки, треба господинов да се повика и да се праша: Која му е референтната точка? Европа или Сирија?
Од редовен читател, 23.07.2012 17:05:14
Да не погрешил овој човек, мислејќи можеби на скандинавските земји, каде социјалната слика и не е така лоша, или пак на Луксембург?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 26°C

Делумно облачно

Четврток
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 18°C

Петок
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Остануваат уште 2 дена до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Инвазија на гламурозни убавици во Лондон
Најлуксузните светски јахти го полнат Кралското пристаниште во британската престолнина како ексклузивни посетители за вр...
Едно од „најзелените“ дела на архитектурата
Повеќе од 100 олимпијци паднаа на допинг
И официјално - Бекам на отворањето на Игрите
Светските лидери и холивудските ѕвезди на отворањето на ОИ
Малезиски олимпијци можат да го одложат рамазанскиот пост
На олимпиското мени - од пиле млеко

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |