Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
28.05.2012, 12:29
Уште едно признание за краткиот филм „Години на самотија“Филмот на Филип Кондовски доби специјално признание на Меѓународен фестивал во Украина

На престижното осмо издание на Меѓународниот телевизиски и радио фестивал во Севастопо, Украина, посветен на војната под наслов „Победивме заедно“, меѓу 150 учесници од 30 земји за прв пат учествуваа и автори од Македонија. Фестивалот се одржа од 8 до 10 мај под покровителство на високи државни институции, меѓу кои и Министреството за одбрана на Украина, Евроазиската Академија за радио и телевизија и други.

Краткиот игран филм на Филип Кондовски, „Години на самотија“, е награден со специјално признание за „ висока ликовна култура во изразувањето на самобитноста на македонскиот живот���. Во овој филм, без зборови, настапуваат македонските актери: Драган Довлев, Ѕвезда Анѓеловска, Висар Вишка и Сашка Димитровска, а во улогата на детето, малиот М. Митровски.

Филмот, кој е посветен на трагиката на војните и погубното влијание на судбината на женета и на поколенијата, е во продукција на „Дрим Фектори“, а е финансиран од Министерството на култура на Македонија. Инаку, „Години на самотија“ веќе е добитник на награда на Приштинскиот филмски фестивал „9/11“, како и на 13-тиот „Телефорум“ минатата година во Москвана, на кој Филип Кондовски беше избран и за член на Евроазиската Академија за телевизија и радио. (Т.И.)

Статијата е прочитана 397 пати.

Испрати коментарПраизведба на „Змејовата невеста“ во прилепскиот театар
Триумф на македонските филмови на „Астерфест“
„Оф-фест“ продолжува да носи музика од сите континенти
Овации за Симон Трпчески и од норвешката публика
Бијонсе изгубила 27 килограми за 4 месеци
Миранда од „Сексот и градот“ се ожени
„Бардо" освои две награди на „Астерфест"
Мето Јовановски со „Еден Пикасо“ награден во Бугарија
„Бурановски бабушки“ ќе градат црква со парите од Евросонг
„Златна палма“ за „Љубов“ на Михаил Ханеке
Филмот за племето Мурси ги засрами Европјаните
Македонка победи на „Мис Балкан 2012“
В година повторно на Евровизија
„Зад ридовите" и „Љубов" фаворити за „Златна палма"
Шведска победник на Евровизија, Калиопи дванаесетта
(ФОТО) Србија ни подари копија од златна маска од Требениште

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИ

  


Site Meter


Време
Скопје, 17°C

Претежно облачно

Среда
Делумно облачно
Макс: 24°C, Мин: 11°C

Четврток
Сончево
Макс: 27°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |