Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
28.05.2012, 15:51
Грчки историчар бара помош од Путин за ВранишковскиГрчкиот професор по историја на словенските цркви и декан на Теолошкиот факултет при Аристотеловиот универзитет во Солун, Михаил Тритос, испратил писмо до претседателот на Руската федерација, Владимир Путин, со кое бара тој да се заложи „за што поскоро ослободување на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополитот скопски г.г. Јован“.

Тритос побарал од рускиот претседател да го спаси Вранишковски од натамошно идржување на затворската казна, но и да се заложи за, како што се наведува, прекин на државниот прогон врз него.

Професорот Тритос во писмото навел дека со казната од 2,6 години затвор на Вранишковски ми бил заведен посебен режим кој предвидувал забрана за посети, но и дека нему не му била дозволена причест и за Велигден. Тритос смета дека власта грубо се меша во владеењето на правото, со цел, како што се наведува, да се изврши психолошки притисок врз Вранишковски и да му се уништи и телесното здравје. (Љ.С.)
Статијата е прочитана 2595 пати.

Испрати коментарМит Ромни кандидат на републиканците за претседател на САД
Уште 98 лица загинаа вчера во Сирија
Собранието ќе ја продолжи расправата за ребаланс на Буџетот
Најмалку 22 мртви во земјотресот во Италија
СДСМ
Собранието нема да одржи итна седница за НАТО и ЕУ
Работниците и газдите да не одат на суд
СДСМ ќе поднесе иницијатива за Национална стратегија за медиуми
Оригинален документ од предлогот на Нимиц во 2005 година
Отворена манифестацијата „Денови на занаетчиството 2012“
Нов бран и во ДУИ
Во администрацијата ќе се воведе систем заснован на компетенции
Царината доби опрема вредна 30.000 долари
Рекорд во Германија - Сонцето замени 20 нуклеарни централи
Собранието расправа по ребалансот на Буџетот за 2012
Данци со сомалиско потекло уапени поради тероризам
Случаен минувач ранет во скопски Аеродром
Нов земјотрес во Италија, бројот на загинати расте
Црвенковски - Груевски во 2005 одби предлог - Republic of Macedonia
Собранието ја отфрли интерпелацијата за Ставрески
Џемс Бонд од нашиот сокак
Грчките вили пресолени за македонски купувачи
Агрокомбинатот „Џумајлија“ во претстечајна постапка
Светот е бесен по масакрот во Сирија
Ставрески - Економијата три пати подoбра од времето на СДСМ
Тешки криминалци во грчката „Златна зора“
Тешко повреден македонски државјанин во сообраќајка во Србија
СДСМ предлага мерки за реформа на јавната администрација
Иванов - Можеме да бидеме горди на македонските војници
Предавања на медицинскиот тим на „Аџибадем Систина"
Жена загина во експлозија на бомба на пазар во Бихаќ
„Темјаника“ на „Тиквеш“ доби бронзен медал во Лондон
Во сообраќајна несреќа во Индија загинаа 27 луѓе
Грчките новинари стапија во 24-часовен штрајк
Државата дава под закуп 8.703 хектари земјоделско земјиште
По поразот, Тадиќ се готви за премиер
Европско решение на спорот за името
Собранието ќе расправа за интерпелација на Ставрески
Уапсен член на АНА кој планирал атентати во Македонија и Косово
Го бркал соседот со секира за паркинг-место
На Прометеј му облекоа гаќи
Пусиќ - Поради стабилноста на регионот мора да се разговара за проширување на НАТО
Гостиварец загинал по удар во ѕид со автомобил
Осум цивили загинале во воздушен напад на НАТО во Авганистан
Тешки кражби во црвквите „Св. Петка“ и „Св. Ѓорѓи“ во Младо Нагоричане
Вооружен напаѓач уби две лица во Финска
Европско движење - ЕУ веднаш да почне пристапни преговори со Македонија
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт Еверестbranko, 28.05.2012 16:16:21
samo sutka za lopovite pa i za popovite e isto ,
patriot, 28.05.2012 18:01:04
Kriminalot si e kriminal bez ogled od kogo e izvrsen i podlezi na krivicno goneje.Ne mozi ,,trojanskiot konj na grckite i srpskite klerofasisti i milenik na vselenskata patrijarsija da vedri i oblaci niz Makedonija kako sto toj saka i mu e po kef. A baranjeto pomos od Putin e priznanie za sopstveniot poraz od politikata sto tie samite ja kreiraja za sozdavanje paralelna crkva vo Makedonija, scenario veke odamna videno na ovie prostori, kade grckite andarti so srpskite cetnici zareja i paleja niz Makedonija. Ako im e tolku zal za Vraniskovski zasto ne si go izbraa za arhiepiskop na GPC ili zasto ne go vklucija vo potesniot izbor za patrijarh na SPC.Tuka popustanje nema zatoa sto pred zakonot site sme ednakvi a so kriminalcite i predavnicite se znae kako se postapuva vo site zemji.
Stojko, 28.05.2012 20:53:23
Samo nego go fatija, bree...??? A drugi popovi? Se utepaa od smetki davanje?
Колку си дрзок грчки новинару, 28.05.2012 21:35:24
Исто како оној Калиопи што ја малтретираше. Гледај си го фашизмот главо полна со лаги омраза ксенофобија. Оди таму демократу фашистички провери дали е регистриран Домот за култура на Македонците во Лерин.
NACRT REZOLUCIJA na GSON potrebna kako reshenie, 29.05.2012 00:15:59
NACRT REZOLUCIJA Imajki predvid ONGS Rezolucija 197/III, od 1948 godina so koja se prifaka Sovetodavnoto Mislenje na MSP od 28. maj 1948.g, Imajki predvid Sovetodavnoto Mislenje na MSP od 28. maj 1948.g, posebno tolkuvanje na dopolnitelnite uslovi za prijem na kandidat vo OON, Konstairajki deka pregovorite okolu definiran problem od Rez.817 na SBON i 47/225 na ONGS ne dale dosega nikakov sustinski rezultat, Konstairajki deka pri priemot na kandidat se postaveni dopolnitelnite uslovi nadvor od clen 4. od Povelbata, spored definicijata od Sovetodavnoto Mislenje na MSP od 28. maj 1948.g, , i spored ONGS Rezolucija 197/III, od 1948 godina, Pocituvajki gi principi i normi sodrzani vo clenovite 2. i 4. od Povelbata na ON, Donesuva odluka da drzava koja dosega nosese denominacijata Bivsa Jugoslovenska Republika Makedonija , spored odlukata 47/225 na ONGS, nastavuva svoeto clenstvo vo OON, so svoeto ustavno ime Republika Makedonija.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИ

  


Site Meter


Време
Скопје, 17°C

Претежно облачно

Среда
Делумно облачно
Макс: 24°C, Мин: 11°C

Четврток
Сончево
Макс: 27°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |