Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
27.05.2012, 13:24
Пусиќ: Поради стабилноста на регионот мора да се разговара за проширување на НАТОИзборот на новиот претседател на Србија, Томислав Николиќ, била една од темите на неодамна завршениот самит на НАТО во Чикаго, потврди хрватската министерка за надворешни работи

Хрватската министерка за надворешни работи Весна Пусиќ, на самитот што се одржа минатата седмица во Чикаго, говорејќи за ситуацијата и за земјите во регионот на Југоисточна Европа, се заложила за продолжување на процесот на проширување а Алијансата, пишува денеска хрватскиот весник „Јутарњи лист“.

Изборот на новиот претседател на Србија, Томислав Николиќ, била една од темите на неодамна завршениот самит на НАТО во Чикаго, потврди Пусиќ за весникот.

Иако на дневен ред биле две доминантни теми - ситуацијата во Авганистан и односот со државите партнери, политичките аналитичари тврдат дека темата проширување се наметнала сама по себе, откако се дознало дека на претседателските избори во Србија е „избран радикалниот националист“ Томислав Николиќ, пишува „Јутарњи лист“.

- Почетната позиција на САД, па и на речиси сите членки на НАТО, била на овој самит да не се расправа за проширувањето. Меѓутоа, ние и пред почетокот на состанокот сметавме дека е потребно нешто да се каже за продолжување на процесот на проширување, изјави Пусиќ.

- На ниво на министри за надворешни работи организиран е состанок со земјите - аспиранти за членство: Македонија, Босна и Херцеговина, Црна Гора и Грузија. Во своето излагање предупредив дека во регионот, поради изборот на Николиќ е создадена нова ситуација, што секако не се знае какви ќе бидат последиците од промената на власта во Србија, но тоа секако налага за темата проширување да се расправа и на ова заседание, додаде Пусиќ за „Јутарњи лист“.

Шефот на хрватската дипломатија истакна дека Хрватска ја поддржува идејата за прием на Македонија, БиХ и Црна Гора во НАТО, бидејќи тоа ќе придонесе за стабилизација на односите и безбедноста во регионот. Таа го поддржува и членството на Грузија, но, како што кажа, „акцентот бил ставен на овие три држави, блиски на Хрватска“.

- Членството на Црна Гора не е доведено во прашање бидејќи земјата ги исполни сите услови, терба да се пружи нова шанса на Македонија, која речиси беше примена во членство, како и тоа дека треба да се активира Акцискиот план кој БиХ го доби на самитот во Талин, додаде Пусиќ.

- Овие држави во различни фази се приближија кон членство, но секоја во свои рамки постигна напредок кој треба да се забележи и соодветно да се реагира промовирајќи ги на патот кон членството. Често се става знак на еднаквост меѓу ЕУ и НАТО сојузот, иако се работи за во целост различни организации. За да бидете примени во ЕУ, мора да исполните голем број услови, а во преговарачкиот процес напредувате ако ги задоволувате критериумите. Во НАТО се влегува според начелно задоволување на критериумите, но и поради зголемување на стабилноста и безбедноста на некое подрачје, заклучува шефот на хрвтската дипломатија во интервјуто за „Јутарњи лист“.


Статијата е прочитана 846 пати.

Испрати коментарМит Ромни кандидат на републиканците за претседател на САД
Уште 98 лица загинаа вчера во Сирија
Собранието ќе ја продолжи расправата за ребаланс на Буџетот
Најмалку 22 мртви во земјотресот во Италија
СДСМ
Собранието нема да одржи итна седница за НАТО и ЕУ
Работниците и газдите да не одат на суд
СДСМ ќе поднесе иницијатива за Национална стратегија за медиуми
Оригинален документ од предлогот на Нимиц во 2005 година
Отворена манифестацијата „Денови на занаетчиството 2012“
Нов бран и во ДУИ
Во адм��нистрацијата ќе се воведе систем заснован на компетенции
Царината доби опрема вредна 30.000 долари
Рекорд во Германија - Сонцето замени 20 нуклеарни централи
Собранието расправа по ребалансот на Буџетот за 2012
Данци со сомалиско потекло уапени поради тероризам
Случаен минувач ранет во скопски Аеродром
Нов земјотрес во Италија, бројот на загинати расте
Црвенковски - Груевски во 2005 одби предлог - Republic of Macedonia
Собранието ја отфрли интерпелацијата за Ставрески
Џемс Бонд од нашиот сокак
Грчките вили пресолени за македонски купувачи
Агрокомбинатот „Џумајлија“ во претстечајна постапка
Светот е бесен по масакрот во Сирија
Грчки историчар бара помош од Путин за Вранишковски
Ставрески - Економијата три пати подoбра од времето на СДСМ
Тешки криминалци во грчката „Златна зора“
Тешко повреден македонски државјанин во сообраќајка во Србија
СДСМ предлага мерки за реформа на јавната администрација
Иванов - Можеме да бидеме горди на македонските војници
Предавања на медицинскиот тим на „Аџибадем Систина"
Жена загина во експлозија на бомба на пазар во Бихаќ
„Темјаника“ на „Тиквеш“ доби бронзен медал во Лондон
Во сообраќајна несреќа во Индија загинаа 27 луѓе
Грчките новинари стапија во 24-часовен штрајк
Државата дава под закуп 8.703 хектари земјоделско земјиште
По поразот, Тадиќ се готви за премиер
Европско решение на спорот за името
Собранието ќе расправа за интерпелација на Ставрески
Уапсен член на АНА кој планирал атентати во Македонија и Косово
Го бркал соседот со секира за паркинг-место
На Прометеј му облекоа гаќи
Гостиварец загинал по удар во ѕид со автомобил
Осум цивили загинале во воздушен напад на НАТО во Авганистан
Тешки кражби во црвквите „Св. Петка“ и „Св. Ѓорѓи“ во Младо Нагоричане
Вооружен напаѓач уби две лица во Финска
Европско движење - ЕУ веднаш да почне пристапни преговори со Македонија
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт Еверест„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИ

  


Site Meter


Време
Скопје, 17°C

Претежно облачно

Среда
Делумно облачно
Макс: 24°C, Мин: 11°C

Четврток
Сончево
Макс: 27°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |