Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
28.05.2012, 10:19
Собранието ќе расправа за интерпелација на СтаврескиНа дневен ред на 34. собраниска седница е и дополнетиот предлог за изменување и дополнување на Буџетот на Република Македонија за 2012 година

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја започне 34. седница на која како прва точка на дневен ред е интерпелацијата за работата на вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески поднесена од пратениците од опозицијата.

На дневен ред на оваа седница се и дополнетиот предлог за изменување и дополнување на Буџетот на Република Македонија за 2012 година, во второ читање, како и Предлог на закон за изменување на Законот за шумарска и ловна инспекција, предлозите на законите за изменување и дополнување на Законот за договорен залог и на Законот за правното наследство на Република Македонија на членството во Меѓународниот монетарен фонд, двата во второ читање.

Во рамки на 34.седница пратениците треба да се изјаснат и за дополнетите предлози на закони за изменување и дополнување на Законот за игрите на среќа и за забавните игри и на Законот за здравствена задолжница, двата во второ читање, како и за Предлог на закон за легализација на јавните исправи во меѓународниот промет, во второ читање и на Предлог на закон за ратификација на Договорот меѓу Владата на Република Македонија и Швајцарскиот сојузен совет за преземање на лица кои престојуваат без дозвола.

На дневен ред се и Предлог на закон за прогласување на споменичката целина на Крушево за културно наследство од особено значење, во прво читање, Извештајот за работата на Судскиот совет на Република Македонија за 2011 година, Годишен извештај за работата на Советот на јавните обвинители на Република Македонија за 2011 година, Барање за давање на автентично толкување на член 47 став 2 од Законот за стечај, поднесено од пратеникот Соња Мираковска и Барање за давање на автентично толкување на член 11 од Законот за радиодифузната дејност, поднесено од пратеникот Малиша Станковиќ.

Пратениците ќе расправаат и за предлозите на законите за изменување и дополнување на Законот за државните награди, на Законот за катастар на недвижности и на Законот за образование на возрасните, сите во второ читање. Ќе биде разгчедано и барањето за давање на автентично толкување на член 18 од Законот за пензиското и инвалидското осигурување, поднесено од пратеникот Миле Пачемски.Статијата е прочитана 400 пати.

Испрати коментарМит Ромни кандидат на републиканците за претседател на САД
Уште 98 лица загинаа вчера во Сирија
Собранието ќе ја продолжи расправата за ребаланс на Буџетот
Најмалку 22 мртви во земјотресот во Италија
СДСМ
Собранието нема да одржи итна седница за НАТО и ЕУ
Работниците и газдите да не одат на суд
СДСМ ќе поднесе иницијатива за Национална стратегија за медиуми
Оригинален документ од предлогот на Нимиц во 2005 година
Отворена манифестацијата „Денови на занаетчиството 2012“
Нов бран и во ДУИ
Во администрацијата ќе се воведе систем заснован на компетенции
Царината доби опрема вредна 30.000 долари
Рекорд во Германија - Сонцето замени 20 нуклеарни централи
Собранието расправа по ребалансот на Буџетот за 2012
Данци со сомалиско потекло уапени поради тероризам
Случаен минувач ранет во скопски Аеродром
Нов земјотрес во Италија, бројот на загинати расте
Црвенковски - Груевски во 2005 одби предлог - Republic of Macedonia
Собранието ја отфрли интерпелацијата за Ставрески
Џемс Бонд од нашиот сокак
Грчките вили пресолени за македонски купувачи
Агрокомбинатот „Џумајлија“ во претстечајна постапка
Светот е бесен по масакрот во Сирија
Грчки историчар бара помош од Путин за Вранишковски
Ставрески - Економијата три пати подoбра од времето на СДСМ
Тешки криминалци во грчката „Златна зора“
Тешко повреден македонски државјанин во сообраќајка во Србија
СДСМ предлага мерки за реформа на јавната администрација
Иванов - Можеме да бидеме горди на македонските војници
Предавања на медицинскиот тим на „Аџибадем Систина"
Жена загина во експлозија на бомба на пазар во Бихаќ
„Темјаника“ на „Тиквеш“ доби бронзен медал во Лондон
Во сообраќајна несреќа во Индија загинаа 27 луѓе
Грчките новинари стапија во 24-часовен штрајк
Државата дава под закуп 8.703 хектари земјоделско земјиште
По поразот, Тадиќ се готви за премиер
Европско решение на спорот за името
Уапсен член на АНА кој планирал атентати во Македонија и Косово
Го бркал соседот со секира за паркинг-место
На Прометеј му облекоа гаќи
Пусиќ - Поради стабилноста на регионот мора да се разговара за проширување на НАТО
Гостиварец загинал по удар во ѕид со автомобил
Осум цивили загинале во воздушен напад на НАТО во Авганистан
Тешки кражби во црвквите „Св. Петка“ и „Св. Ѓорѓи“ во Младо Нагоричане
Вооружен напаѓач уби две лица во Финска
Европско движење - ЕУ веднаш да почне пристапни преговори со Македонија
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт Еверестpile, 28.05.2012 11:20:27
Licno ne ocekuvam doblest od vladeackoto mnozinstvo da glasa za interpelacijata na Ministerot za finansii taka da rodbinsko familijarnata vrska vo ovaa nenarodna Vlada ke prodolzji.Opozicijata seriozno da razmisli za predlog za Ustavni izmeni za nemanje mozjnost za zastapenost na familijarni vrski vo Vladata kako i rodninski vrski kako so clenovi na Vladata i drugi funkcioneri na visoki pozicii vo Drzjavata,zasto rezultatite od familijarnoto vladeenje Makedonskite gragjani veke dlaboko gi cuvstvuvaat.Pomosta na aktuelnata Vlada od strana na Makedonskite gragjani im e neophodna, DA SI ODDAT od vlast,pomala steta za Drzjavata.DOSTA IM BESE
Ostavka, 28.05.2012 12:25:25
Zoki, svesni sme koj naredi da se drzavata tolku zadolzi, a se poradi budalashtini i hirovi, no ti ne se sprotivstavi na toa i zatoa mora da si odish. Sudskite igri pokasno, koga ovaa nenarodna vlast ke padne. Ova ti e prilika da se kolku-tolku izvlechesh. Naravno, tie nema bash taka lesno da te pushtat, bidejki mafijashkite zakoni i presudi se poznati, no probaj nekako. Za dobroto na Makedonija! A i svoe.
katica, 28.05.2012 13:21:38
Vo bilo koja druga drzava, dosega na kloci ke bea isfrleni site nedovetni kvazi ministri. A toj na slikata, mozebi mu treba i pregled.
Трпе, 28.05.2012 19:22:26
Незнам кој му најде мана на чоекот.За илузионизам си го бива.Без мистер мр Рејтинг во двојка неможит да функционират.Спомениците од бронза им се риквизити за поголем грабеж на овој ваков таков народ.Тие го тепат и им ги земат парите од џеб а народот се смее.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИ

  


Site Meter


Време
Скопје, 17°C

Претежно облачно

Среда
Делумно облачно
Макс: 24°C, Мин: 11°C

Четврток
Сончево
Макс: 27°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |