Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
30.08.2012, 12:25
Интерактивна инсталација на грчката уметница Леа Петру
Инсталацијата се базира на светска мапа со димензии 3м х 5м, која содржи 500 сиво обоени квадрати

Од 1 до 20 септември, мултимедијалниот центар „Мала станица“ ќе биде просторот каде што ќе биде изложена интерактивна инсталација на грчката визуелна уметница Леа Петру. Инсталацијата се базира на светска мапа со димензии 3м х 5м, која содржи 500 сиво обоени квадрати. Петстотини квадратни картички се испратени до визитинг-листата на Националната галерија на Македонија и врачени на луѓе од градот Скопје. Гостите се поканети да ја обојат квадратната картичка и да го посетат мултимедијалниот центар „Мала станица“ со цел да ги постават каде било на колективната целосно обоена сложувалка. Боењето на светската мапа ќе биде константна позиција на течение за времетраењето на изложбата и финалниот имиџ целосно ќе зависи од посетителите и од нивната волја да бидат интерактивни.

Специјално дизајниран лифлет ќе биде им поделен на сите посетители на галеријата, каде што тие можат да прочитаат повеќе за самото дело и да го вбројат нивното место од 500 парчиња. Куратор на изложбата е Ана Франговска. (Т.И.)

Статијата е прочитана 261 пати.

Испрати коментарИ Македонија на Саемот на книгата во Москва
Спој на необични колумни со уметнички фотографии
Макед��нија избира најпопуларни евергрин композиции
На Неделата на дизајн во Скопје гостуваат британски дизајнери
ХП ги претстави новите модерни алатки
Добри критики за Дејан Лилиќ во Венеција
Шише со порака пронајдено во Северно Море по 98 години
Центарот „Интерарт“ се претставува на Саемот за танц во Дизелдорф
Три македонски филма ќе се развиваат на „Браќа Манаки“
(ФОТО) Американка опседната со чевли
Меѓународниот филмски фестивал „Future Shorts“ во Куманово
Расел Бренд и Гери Халивел во љубовна романса
Дејан Лилиќ - Не очекувам награди
Изложба на наградените дела од „Арт директорс клуб“ од Њујорк
Мира Наир ја отвора Венеција
(ФОТО) Дејвид Моралес го наполни Широк сокак
Македонија на 13. Венециско биенале на архитектурата
Најстарата корисничка на Фејсбук има 101 година
„Железна уметност“ на Трајко Дурчовски во Охрид
Лауреатот Монгани Вали Сероте почесен член на ДПМ
Заврши 51. издание на Струшките вечери на поезијата
Роџер Мур - Даниел Крег е најдобриот Џеjмс Бонд досега
Петтиот „Пиволенд“ од 29 август до 2 септември
(ФОТО) Жешко затворање на манифестацијата „Битола отворен град“
Доделување на наградите на 51. издание на Струшките вечери на поезијата

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 22°C

Делумно облачно

Петок
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 15°C

Сабота
Сончево
Макс: 33°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Кинезите вложуваат во ореви
Кинезите ги инвестираат парите во некои прилично чудни работи, имено во ореви. Вртењето на ореви во дланката ја стимулир...
Недостигот од вода ќе ги натера луѓето да станат вегетаријанци
Хидролозите предупредуваат дека за производство на месо се троши пет до десет пати повеќе вода отколку за производство н...
Шише со порака пронајдено во Северно Море по 98 години
Во него имало поштенска картичка од пет пени, сума која денеска има безначајна вредност, но пред еден век била примамлив...
(ФОТО) Американка опседната со чевли
Дарлин Флајн (57) од Калифорнија има неверојатна колекција од 16.400 чифта чевли, со што го урна сопствениот рекорд за н...
600 острови на пазарот низ светот
Дали приватните острови излегуваат од мода? Елита ги напушта своите луксузни острови, додека сопствениците наидуваат на ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |