Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
30.08.2012, 14:57

Центарот „Интерарт“ се претставува на Саемот за танц во ДизелдорфСкопје танцов театар вечерва ќе ја има германската премиера на „Човек во ходникот“

Културниот центар „Интерарт“ деновиве се претставува со свој штанд на престижниот светски Саем за танц во Дизелдорф, Германија. Саемот за танц во Диселдорф е една од најголемите светски манифестации во областа на танцот, на кој учествуваат голем број танцови компании, национални балети, фестивали, институти од целиот свет.

„За сите оние што се занимаваат со танц, сите патишта моментно водат кон Саемот за танц во Дизелдорф. Културниот центар ’Интерарт‘, со поддршка на Министерството за култура на Македонија, од 29 август до 1 септември ја претставува македонската современа танцова сцена и програмите што се одвиваат кај нас, како што се ’Танц фест Скопје‘, Скопје танцовата академија и се разбира, Скопје танцов театар“, вели Рисима Рисимкин, директорка на „Интерарт“.

Скопје танцов театар вечерва ќе ја има германската премиера на копродукцијата „Човек во ходникот“, во театарот „Културбункер“ во Келн. Претставата е копродукција со театарот ТКО од Келн, а режијата и кореографијата се на Рисима Рисимкин и Нада Кокотовиќ. Во претставата настапуваат танчарите на Скопје танцов театар: Матеја Киселичка, Адријана Данчевска и Валентино Апостоловски, како и Неџо Осман, Грит Бардовиц и Фунг Тунг од ТКО театарот. Работена е според мотиви од истоимениот роман на Маргерет Дира. Костимите се на Благој Мицевски, а асистент-репетитор е Ирена Лозинска. Оваа претстава е вклучена во брошурата на Саемот за танц, како придружна програма, и како што истакнува Рисимкин, со што е промовирана на највисоко ниво моментно.

Инаку, на Саемот за танц, годинава, според организаторите, има 40 отсто поголем број изложувачи од целиот свет, а во вечерните часови се одвива селектирана уметничка програма, со најдобрите продукции во изминативе две години. (Т.И.)


Статијата е прочитана 232 пати.

Испрати коментарИ Македонија на Саемот на книгата во Москва
Спој на необични колумни со уметнички фотографии
Македонија избира најпопуларни евергрин композиции
На Неделата на дизајн во Скопје гостуваат британски дизајнери
ХП ги претстави новите модерни алатки
Добри критики за Дејан Лилиќ во Венеција
Шише со порака пронајдено во Северно Море по 98 години
Три македонски филма ќе се развиваат на „Браќа Манаки“
(ФОТО) Американка опседната со чевли
Интерактивна инсталација на грчката уметница Леа Петру
Меѓународниот филмски фестивал „Future Shorts“ во Куманово
Расел Бренд и Гери Халивел во љубовна романса
Дејан Лилиќ - Не очекувам награди
Изложба на наградените дела од „Арт директорс клуб“ од Њујорк
Мира Наир ја отвора Венеција
(ФОТО) Дејвид Моралес го наполни Широк сокак
Македонија на 13. Венециско биенале на архитектурата
Најстарата корисничка на Фејсбук има 101 година
„Железна уметност“ на Трајко Дурчовски во Охрид
Лауреатот Монгани Вали Сероте почесен член на ДПМ
Заврши 51. издание на Струшките вечери на поезијата
Роџер Мур - Даниел Крег е најдобриот Џеjмс Бонд досега
Петтиот „Пиволенд“ од 29 август до 2 септември
(ФОТО) Жешко затворање на манифестацијата „Битола отворен град“
Доделување на наградите на 51. издание на Струшките вечери на поезијата

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 22°C

Делумно облачно

Петок
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 15°C

Сабота
Сончево
Макс: 33°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Кинезите вложуваат во ореви
Кинезите ги инвестираат парите во некои прилично чудни работи, имено во ореви. Вртењето на ореви во дланката ја стимулир...
Недостигот од вода ќе ги натера луѓето да станат вегетаријанци
Хидролозите предупредуваат дека за производство на месо се троши пет до десет пати повеќе вода отколку за производство н...
Шише со порака пронајдено во Северно Море по 98 години
Во него имало поштенска картичка од пет пени, сума која денеска има безначајна вредност, но пред еден век била примамлив...
(ФОТО) Американка опседната со чевли
Дарлин Флајн (57) од Калифорнија има неверојатна колекција од 16.400 чифта чевли, со што го урна сопствениот рекорд за н...
600 острови на пазарот низ светот
Дали приватните острови излегуваат од мода? Елита ги напушта своите луксузни острови, додека сопствениците наидуваат на ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |