Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
30.08.2012, 13:33
Три македонски филма ќе се развиваат на „Браќа Манаки“Во рамки на 4. „Сценаристичко катче“ избрани се пет проекти, меѓу кои се и Антонио Митриќески, Љупчо Тодоровски и Вардан Тозија

Проектите што ќе бидат дел од годинешното „Сценаристичко катче“, кое се одржува во рамки на Фестивалот на филмската камера „Браќа Манаки“ (од 15 до 21 септември), со цел да ги промовира и обучи филмските автори, доаѓаат од три земји. Станува збор за пет проекти, избрани на годинешниот конкурс, и тоа три од Македонија и по еден од Велика Британија и од Романија.

„Сценаристичкото катче“ оваа година се одржува по четврти пат, а вклучува одржување на работилници наменети за помош и обука на филмските автори во поглед на подготовката на сценаријата, како и во поглед на продукциските аспекти на филмовите.

Меѓу македонските филмови кои ќе се развиваат на оваа програма, во рамките на претстојниот 33. „Браќа Манаки“, се: „Децата на зимското сонце“ на Антонио Митриќески, „Безимени“ на Вардан Тозија и „Мајсторот“ на Љупчо Тодоровски - Упа. Британскиот проект е „Викенд во Газа“ на Базил Калил, а романскиот „Пејзаж со камила и мечка“ на Дениса Попа.

Програмата на „Сценаристичкото катче“ предвидува одржување на интензивна дводневна работилница, на која авторите ќе ги развиваат своите сценарија со познатиот доктор за сценарија, Анита Форхам од Холандија. А, исто така, предвидени се и еднодневни сесии со еден од највлијателните дизајнери, Рик Вермулен и со Себастијан Делои, кој ќе се осврне на продукциските аспекти на проектите.

Во оваа програма се доделуваат две награди, првата во износ од 1.500 евра, а втората во висина од 1.000 евра. Проектот е поддржан од Холандската амбасада и од Македонскиот филмски фонд.

Како што известуваат од „Браќа Манаки“, досега во рамките на „Сценаристичкото катче биле развиени 9 проекти, од кои два се веќе реализирани. Станува збор за: „Жената што си ги избриша солзите“ на Теона Митевска и „Утре денот доаѓа“ на Минг Ли Чанг. А три проекти се во претпродукциска и постпродукциска фаза, „Соба за пијано“ на Игор Иванов Изи од Македонија, „Мајкл Џексон“ на Дарко Лунгулов од Бугарија и „Баиконур“ на Веит Хелмер од Германија. (С.У.)

Статијата е прочитана 483 пати.

Испрати коментарИ Македонија на Саемот на книгата во Москва
Спој на необични колумни со уметнички фотографии
Македонија избира најпопуларни евергрин композиции
На Неделата на дизајн во Скопје гостуваат британски дизајнери
ХП ги претстави новите модерни алатки
Добри критики за Дејан Лилиќ во Венеција
Шише со порака пронајдено во Северно Море по 98 години
Центарот „Интерарт“ се претставува на Саемот за танц во Дизелдорф
(ФОТО) Американка опседната со чевли
Интерактивна инсталација на грчката уметница Леа Петру
Меѓународниот филмски фестивал „Future Shorts“ во Куманово
Расел Бренд и Гери Халивел во љубовна романса
Дејан Лилиќ - Не очекувам награди
Изложба на наградените дела од „Арт директорс клуб“ од Њујорк
Мира Наир ја отвора Венеција
(ФОТО) Дејвид Моралес го наполни Широк сокак
Македонија на 13. Венециско биенале на архитектурата
Најстарата корисничка на Фејсбук има 101 година
„Железна уметност“ на Трајко Дурчовски во Охрид
Лауреатот Монгани Вали Сероте почесен член на ДПМ
Заврши 51. издание на Струшките вечери на поезијата
Роџер Мур - Даниел Крег е најдобриот Џеjмс Бонд досега
Петтиот „Пиволенд“ од 29 август до 2 септември
(ФОТО) Жешко затворање на манифестацијата „Битола отворен град“
Доделување на наградите на 51. издание на Струшките вечери на поезијата

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 22°C

Делумно облачно

Петок
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 15°C

Сабота
Сончево
Макс: 33°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Кинезите вложуваат во ореви
Кинезите ги инвестираат парите во некои прилично чудни работи, имено во ореви. Вртењето на ореви во дланката ја стимулир...
Недостигот од вода ќе ги натера луѓето да станат вегетаријанци
Хидролозите предупредуваат дека за производство на месо се троши пет до десет пати повеќе вода отколку за производство н...
Шише со порака пронајдено во Северно Море по 98 години
Во него имало поштенска картичка од пет пени, сума која денеска има безначајна вредност, но пред еден век била примамлив...
(ФОТО) Американка опседната со чевли
Дарлин Флајн (57) од Калифорнија има неверојатна колекција од 16.400 чифта чевли, со што го урна сопствениот рекорд за н...
600 острови на пазарот низ светот
Дали приватните острови излегуваат од мода? Елита ги напушта своите луксузни острови, додека сопствениците наидуваат на ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |