Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
29.08.2012, 12:21

Изложба на наградените дела од „Арт директорс клуб“ од ЊујоркИзложбата вклучува 70-ина принтови од наградените дела, меѓу кои годинава се најдоа и дизајните на „Тојота“, „Њујорк тајмс“, „Кока кола“

Во Куршумли ан, во периодот од 4 до 10 септември, ќе биде поставена 90-та по ред патувачка изложба на „Арт директорс клубот“ (АДЦ) од Њујорк, како и 9-та изложба на АДЦ „Јанг ганс“ на млади автори. Оваа изложба, која е гостинка на „Недела на дизајнот“ во Скопје, вклучува 70-ина принтови од наградените дела, меѓу кои во 238 категории оваа година се најдоа и дизајните на „Тојота“, „Њујорк тајмс“, „Кока кола“, „ФедЕкс“, „Мајкрософт“ и други важни корпорации.

Официјален претставник на АДЦ за Македонија е дизајнерката Јана Ацевска, која со поддршка на Американската стопанска комора во Македонија и Американската амбасада во Скопје, како и маркетинг агенциите „Публицис“, „МекКен“, „Овејшн“ и „Футура 2/2“, наедно и ја подготвува патувачката изложба на АДЦ.

Инаку, АДЦ е непрофитна членска институција со седиште во Њујорк, САД, која од 1920-та година до денес распишува светски конкурс за избор на креативни решенија кои ги идентификуваат и слават најдобрите дизјан решенија во тековната година. Бројот на категории кои се распишуваат е 238, меѓудругото и печатени и електронски медиуми, графички дизајн, амбалажа, фотографија и илустрација, и исто така студентски дела. Победниците се претставуваат на свечениот настан во април во Њујорк. Наградените, пак, потоа се дел од патувачката изложба, што се презентира во Северна Америка, Европа, Азија и Јужна Америка.

Заедно со изложбата на АДЦ, ќе биде проектирана и дигитална верзија на наградените дела од 9-тото издание на програмата АДЦ „Јанг ганс“, конкурс за млади автори до 30 години.

Годинашната, 90-та АДЦ патувачка изложба ги опфаќа наградените со злато, сребро и бронза, кои беа избрани од интернационалното жири помеѓу илјадници пристигнати пријави од целиот свет. Изложените дела во различни содржински и концептуални рамки се одзиваат на многу феномени од современиот урбан простор во широко географско подрачје.

За време на изложбата, на 8 септември во Куршумли-ан, како дел од програмата на „Недела на дизајнот“ предавање ќе одржи Едуард Чеховин, професор на Академијата за дизајн во Љубљана, а воедно и добитник на престижната награда на АДЦ. Едуард Чеховин дипломирал графичка комуникација и типографија на отсекот за графички дизајн на факултетот за применета уметност во Белград. Добитник е на повеќе од 50 престижни меѓ��народни награди.

Изложбениот материјал по завршувањето на изложбата ќе биде дониран на една од високо образовните институции за дизајн во Скопје. (Т.И.)


Статијата е прочитана 202 пати.

Испрати коментарДобри критики за Дејан Лилиќ во Венеција
Шише со порака пронајдено во Северно Море по 98 години
Центарот „Интерарт“ се претставува на Саемот за танц во Дизелдорф
Три македонски филма ќе се развиваат на „Браќа Манаки“
(ФОТО) Американка опседната со чевли
Интерактивна инсталација на грчката уметн��ца Леа Петру
Меѓународниот филмски фестивал „Future Shorts“ во Куманово
Расел Бренд и Гери Халивел во љубовна романса
Дејан Лилиќ - Не очекувам награди
Мира Наир ја отвора Венеција
(ФОТО) Дејвид Моралес го наполни Широк сокак
Македонија на 13. Венециско биенале на архитектурата
Најстарата корисничка на Фејсбук има 101 година
„Железна уметност“ на Трајко Дурчовски во Охрид
Лауреатот Монгани Вали Сероте почесен член на ДПМ
Заврши 51. издание на Струшките вечери на поезијата
Роџер Мур - Даниел Крег е најдобриот Џеjмс Бонд досега
Петтиот „Пиволенд“ од 29 август до 2 септември
(ФОТО) Жешко затворање на манифестацијата „Битола отворен град“
Доделување на наградите на 51. издание на Струшките вечери на поезијата

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Ведро

Четврток
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 13°C

Петок
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Недостигот од вода ќе ги натера луѓето да станат вегетаријанци
Хидролозите предупредуваат дека за производство на месо се троши пет до десет пати повеќе вода отколку за производство н...
Шише со порака пронајдено во Северно Море по 98 години
Во него имало поштенска картичка од пет пени, сума која денеска има безначајна вредност, но пред еден век била примамлив...
(ФОТО) Американка опседната со чевли
Дарлин Флајн (57) од Калифорнија има неверојатна колекција од 16.400 чифта чевли, со што го урна сопствениот рекорд за н...
600 острови на пазарот низ светот
Дали приватните острови излегуваат од мода? Елита ги напушта своите луксузни острови, додека сопствениците наидуваат на ...
Ако Кина пропадне?!
На крајот и Кина почнува да „шлајфува“ - балонот во сферата на недвижностите почнува да напукнува, извозот се намалува, ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |