Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
30.08.2012, 13:26
Седумка од Лазаров за ЗамалекАтлетико Мадрид славеше со 29:25 и во денешното полуфинале на „Суперглоуб“ ќе игра со Ал Сад

Кирил Лазаров со своите седум гола беше најефикасен во редовите на Атлетико Мадрид, кој со победата од 29:25 над Замалек од Египет го освои првото место во групата А и во денешното полуфинале на светското првенство за ракометни клубови „Суперглоуб“ во Катар ќе се сретне со домашниот Ал Сад. Најдобриот македонски ракометар помина на теренот 45 минути и оствари ефект 7/9, од кои 3/3 од седмерци, а забележа и две асистенции. Но, најдобар стрелец на натпреварот беше Ахмед Мустафа од африканскиот шампион со 11 погодока.

И на оваа средба европскиот вицепрвак имаше проблеми во првото полувреме, кое го загуби со 15:12, а, бодрени од своите навивачи од трибините, Египќаните во вториот дел имаа водство и од 18:12, навестувајќи сензација. Но, ланскиот финалист прво израмни на 21:21, а потоа ја комплетира својата серија од 13:3 за само 14 минути со водство од 25:21 во 47 мин. Замалек направи уште еден обид со намалувањето на 27:24, но Шпанците со два гола потоа ги отстранија сите дилеми околу победникот.

Во другиот дуел од групата А катарски Ел Џаиш го совлада Методиста Сао Бернардо од Бразил со 30:27 и заврши трет. Во групата Б, според очекувањата, првото место го освои бранителот на трофејот Кил, кој го совлада Мудхар од Саудиска Арабија со 42:31, а втор заврши Ал Сад со победата од 34:25 над Сиднеј јуниверзити.

Во денешното разигрување за пласман од петтото до седмото место прво ќе се сретнат Методиста и Мудхар, по нив ќе играат Ел Џаиш и Сиднеј јуниверзити, а во вечерната програма се полуфиналните дуели Ал Сад - Атлетико Мадрид и Кил - Замалек. (Р.Д.)

Статијата е прочитана 578 пати.

Испрати коментарЛазаров го одведе Атлетико во финалето на „Супер Глоуб“
Јовановски - Горди сме на златото на Наковска Бикова, очекуваме нови успеси
(ФОТО) Наковска-Бикова параолимписки шампион!
Аман го победи Рудиша, Болт со нов рекорд во Цирих
Цонга се лизна против Клижан
Зета торпедирана во Ајндховен
Светски рекорд на Наковска-Бикова во стрелање со воздушен пиштол
Двоен триумф на шаховските селекции
Иниеста избран за најдобар фудбалер во Европа
Реал Мадрид со Сити, Борусија и Ајакс во „групата на смртта“
Каранфилов 22. со воздушен пиштол од 10 м
Клајстерс ја заврши кариерата во сингл
Спартак го преживеа пеколот во Истанбул
Партизан ќе се вади против Тромзо
Шахистите и покажаа заби на Унгарија
(ФОТО) Свечено отворање на 14. Параолимписки игри во Лондон
Шпанскиот Супер куп за Реал Мадрид
Се самоуби селекторот на руските одбојкарки, Овчеников
Лига на шампиони и Лига Европа на Макс ТВ
Ѓоковиќ безмилосен против Лоренци
Лазаров со Атлетико во полуфиналето на „Суперглоуб“
Шахистите убедливи на стартот на Олимпијадата
„Ел класико“ за првиот пехар во Шпанија
Лондон подготвен за параолимпијците
Ибраими и Тасевски без Лига на шампиони
Болт сака да истрча 200 м под 19 секунди
Новицки уште две години во НБА
Јовановски - Очекувам параолимпијците да се пласираат во финалето
Лазаров нерешлива енигма за Станиќ
Федерер го смета Ѓоковиќ за фаворит на Ју-Ес опен
Атлетико Мадрид убедлив против Атлетик Билбао
Почина атлетскиот судија погоден со копје во вратот
Јаневски ги врати Тасевски и Ристиќ во националниот тим
Модриќ во Реал Мадрид за 33 милиони фунти
Вардар го победи Тетекс и изби на второто место
Атлетски судија погоден со копје во грло
Наполи убедлив на стартот од Серија А
Шампионот во Премиер лигата освои бод на „Енфилд“
(ФОТО) Вејн Руни ја помина ноќта во болница
Трета победа за Челзи во Премиер лигата
Победа за Волфсбург на гостувањето кај Штутгарт
Јувентус со победа ја почна одбраната на титулата во Серија А
Првенецот на Ван Перси во сенка на повредата на Руни
Галијани во Мадрид преговара за Кака

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 22°C

Делумно облачно

Петок
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 15°C

Сабота
Сончево
Макс: 33°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Кинезите вложуваат во ореви
Кинезите ги инвестираат парите во некои прилично чудни работи, имено во ореви. Вртењето на ореви во дланката ја стимулир...
Недостигот од вода ќе ги натера луѓето да станат вегетаријанци
Хидролозите предупредуваат дека за производство на месо се троши пет до десет пати повеќе вода отколку за производство н...
Шише со порака пронајдено во Северно Море по 98 години
Во него имало поштенска картичка од пет пени, сума која денеска има безначајна вредност, но пред еден век била примамлив...
(ФОТО) Американка опседната со чевли
Дарлин Флајн (57) од Калифорнија има неверојатна колекција од 16.400 чифта чевли, со што го урна сопствениот рекорд за н...
600 острови на пазарот низ светот
Дали приватните острови излегуваат од мода? Елита ги напушта своите луксузни острови, додека сопствениците наидуваат на ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |