Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
29.08.2012, 13:09
Шахистите убедливи на стартот на ОлимпијадатаМакедонија го збриша Макао со 4-0, резултат со кој дамите се поразени од Индија

Според очекувањата, машката шаховска репрезентација на Македонија почна со максимална победа од 4-0, а женската со таков пораз на јубилејната 40. Олимпијада, која се одржува од 28 август до 10 септември во Истанбул. Мажите, според просечниот рејтинг на екипата од 2492 поени рангирани на 49. место меѓу 158 земји, го декласираа Макао, 125. на стартната табела. Жените, пак, 68. во конкуренција на 124 тима, беа лесен плен за шесторангираната Индија.

Нерамноправниот противник му овозможи на капитенот на машката селекција Драгољуб Јаќимовиќ на стартот да го изостави велемајсторот Владимир Георгиев (рејтинг 2566). Во негово отсуство задачата беспрекорно ја завршија ВМ Трајко Недев (2494) со црни фигури против Хексилон Пунонгбајан (2091) на првата табла, потоа ВМ Влатко Богдановски (2448) во дуелот со Ли Хуи (1958), интермајсторот Филип Панчевски (2461) против Жоел Селис Чанг (1810) и ИМ Атанас Кизов (2418) во партијата со Соломон Бернардино Селис (1989).

Без најдобрата македонска шахистка, ЖИМ Габриела Коскоска (2094), против Индијките капитулираа Бојана Бејатовиќ (1978) со бели фигури на првата табла против ВМ Харика Дронавали (2503), потоа Моника Стојковска (1939) против ИМ Еша Санџаи Караваде (2371), Драгана Николовска (1828) против ИМ Тања Сачдев (2379) и Симона Лакинска (1655) против ЖВМ Сваминатан Сумја (2271).

Најголемото изненадување на отворањето на машкиот турнир го приреди првиот и единствен боливиски велемајстор Освалдо Замбрана (2471), кој на првата табла го победи ВМ Сергеј Мовсесјан (2698) од Ерменија, ублажувајќи го поразот на својата земја од 3-1. Топ-фаворитот Русија брзо поведе со 3-0 против Доминиканска Република, но во една од најдолгите партии во првиот натпреварувачки ден ФИДЕ-мајсторот Вилијам Пунтие (2312) извлече реми против ВМ Евгениј Томашевски (2730).

Резултати од првото коло, мажи: Доминиканска Република - Русија 0,5-3,5; Украина - Ирак 4-0; Боливија - Ерменија 1-3; Унгарија - Киргистан 3-1; Јордан - САД 0-4; Кина - Замбија 3,5-0,5; Луксембург - Азербејџан 0-4; Франција - Зимбабве 4-0; Малезија - Холандија 1,5-2,5; Андора - Англија 0,5-3,5 итн. (Р.Д.)

Статијата е прочитана 229 пати.

Испрати коментарИниеста избран за најдобар фудбалер во Европа
Реал Мадрид со Сити, Борусија и Ајакс во „групата на смртта“
Каранфилов 22. со воздушен пиштол од 10 м
Клајстерс ја заврши кариерата во сингл
Спартак го преживеа пеколот во Истанбул
Седумка од Лазаров за Замалек
Партизан ќе се вади против Тромзо
Шахистите и покажаа заби на Унгарија
(ФОТО) Свечено отворање на 14. Параолимписки игри во Лондон
Шпанскиот Супер куп за Реал Мадрид
Се самоуби селекторот на руските одбојкарки, Овчеников
Лига на шампиони и Лига Европа на Макс ТВ
Ѓоковиќ безмилосен против Лоренци
Лазаров со Атлетико во полуфиналето на „Суперглоуб“
„Ел класико“ за првиот пехар во Шпанија
Лондон подготвен за параолимпијците
Ибраими и Тасевски без Лига на шампиони
Болт сака да истрча 200 м под 19 секунди
Новицки уште две години во НБА
Јовановски - Очекувам параолимпијците да се пласираат во финалето
Лазаров нерешлива енигма за Станиќ
Федерер го смета Ѓоковиќ за фаворит на Ју-Ес опен
Атлетико Мадрид убедлив против Атлетик Билбао
Почина атлетскиот судија погоден со копје во вратот
Јаневски ги врати Тасевски и Ристиќ во националниот тим
Модриќ во Реал Мадрид за 33 милиони фунти
Вардар го победи Тетекс и изби на второто место
Атлетски судија погоден со копје во грло
Наполи убедлив на стартот од Серија А
Шампионот во Премиер лигата освои бод на „Енфилд“
(ФОТО) Вејн Руни ја помина ноќта во болница
Трета победа за Челзи во Премиер лигата
Победа за Волфсбург на гостувањето кај Штутгарт
Јувентус со победа ја почна одбраната на титулата во Серија А
Првенецот на Ван Перси во сенка на повредата на Руни
Галијани во Мадрид преговара за Кака

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Ведро

Четврток
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 13°C

Петок
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Недостигот од вода ќе ги натера луѓето да станат вегетаријанци
Хидролозите предупредуваат дека за производство на месо се троши пет до десет пати повеќе вода отколку за производство н...
Шише со порака пронајдено во Северно Море по 98 години
Во него имало поштенска картичка од пет пени, сума која денеска има безначајна вредност, но пред еден век била примамлив...
(ФОТО) Американка опседната со чевли
Дарлин Флајн (57) од Калифорнија има неверојатна колекција од 16.400 чифта чевли, со што го урна сопствениот рекорд за н...
600 острови на пазарот низ светот
Дали приватните острови излегуваат од мода? Елита ги напушта своите луксузни острови, додека сопствениците наидуваат на ...
Ако Кина пропадне?!
На крајот и Кина почнува да „шлајфува“ - балонот во сферата на недвижностите почнува да напукнува, извозот се намалува, ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |