Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
29.08.2012, 12:19
„Ел класико“ за првиот пехар во ШпанијаРеал Мадрид и Барселона вечерва на „Сантијаго Бернабеу“ ќе го одиграат возвратниот натпревар од шпанскиот Супер Куп

Првиот пехар во новата фудбалска сезона во Шпанија ќе добие сопственик вечерва на „Сантијаго Бернабеу“, каде што Реал Мадрид и Барселона ќе го одиграат возвратниот натпревар од шпанскиот Супер Куп. Првиот дуел во каталонската престолнина заврши со победа од 3:2 на освојувачот на Копа дел Реј. Реал оттогаш долеа притисок и нервоза со поразот од 2:1 од соседот Хетафе, па ќе му биде дополнително тешко да го врати расположението и да ја анулира негативата од „Камп Ноу“.

„Тој натпревар треба што побргу да го заборавиме и да се сконцентрираме на наредниот. Следува Суперкупот, во кој ќе имаме идеална шанса да се прибереме и да ги заборавиме последните три меча“, изјави тренерот Жозе Мурињо по поразот од Хетафе, алудирајќи и на претходните два. „Кралевите“ немаат победа во новата сезона, во која одиграа без голови со Валенсија во првото коло, пред да загубат од Барселона и од Хетафе. Единствениот позитивен ветар во таборот е доаѓањето на Лука Модриќ и не е исклучено тој да дебитира вечерва. Единствената непознатица кај Реал е дали Пепе ќе се рехабилитира по потресот на мозокот во мечот со Валенсија.

Кај Барселона се' е на високо ниво по трите победи на стартот, а згора на тоа проработе и Меси со два гола против Осасуна викендот што помина. „Сезоната не можеше да почне подобро. Тимот е во одлична форма“, изјави Жерард Пике. Неизвесно е кој ќе му биде колега во одбраната вечерва, бидејќи Карлес Пујол доби скршеница на коска на лицето на мечот со Осасуна. Најверојатно ќе дебитира новото име во Барса, Алекс Сонг.

Натпреварот почнува во 22,30 часот.Статијата е прочитана 269 пати.

Испрати коментарИниеста избран за најдобар фудбалер во Европа
Реал Мадрид со Сити, Борусија и Ајакс во „групата на смртта“
Каранфилов 22. со воздушен пиштол од 10 м
Клајстерс ја заврши кариерата во сингл
Спартак го преживеа пеколот во Истанбул
Седумка од Лазаров за Замалек
Партизан ќе се вади против Тромзо
Шахистите и покажаа заби на Унгарија
(ФОТО) Свечено отворање на 14. Параолимписки игри во Лондон
Шпанскиот Супер куп за Реал Мадрид
Се самоуби селекторот на руските одбојкарки, Овчеников
Лига на шампиони и Лига Европа на Макс ТВ
Ѓоковиќ безмилосен против Лоренци
Лазаров со Атлетико во полуфиналето на „Суперглоуб“
Шахистите убедливи на стартот на Олимпијадата
Лондон подготвен за параолимпијците
Ибраими и Тасевски без Лига на шампиони
Болт сака да истрча 200 м под 19 секунди
Новицки уште две години во НБА
Јовановски - Очекувам параолимпијците да се пласираат во финалето
Лазаров нерешлива енигма за Станиќ
Федерер го смета Ѓоковиќ за фаворит на Ју-Ес опен
Атлетико Мадрид убедлив против Атлетик Билбао
Почина атлетскиот судија погоден со копје во вратот
Јаневски ги врати Тасевски и Ристиќ во националниот тим
Модриќ во Реал Мадрид за 33 милиони фунти
Вардар го победи Тетекс и изби на второто место
Атлетски судија погоден со копје во грло
Наполи убедлив на стартот од Серија А
Шампионот во Премиер лигата освои бод на „Енфилд“
(ФОТО) Вејн Руни ја помина ноќта во болница
Трета победа за Челзи во Премиер лигата
Победа за Волфсбург на гостувањето кај Штутгарт
Јувентус со победа ја почна одбраната на титулата во Серија А
Првенецот на Ван Перси во сенка на повредата на Руни
Галијани во Мадрид преговара за Кака

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Ведро

Четврток
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 13°C

Петок
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Недостигот од вода ќе ги натера луѓето да станат вегетаријанци
Хидролозите предупредуваат дека за производство на месо се троши пет до десет пати повеќе вода отколку за производство н...
Шише со порака пронајдено во Северно Море по 98 години
Во него имало поштенска картичка од пет пени, сума која денеска има безначајна вредност, но пред еден век била примамлив...
(ФОТО) Американка опседната со чевли
Дарлин Флајн (57) од Калифорнија има неверојатна колекција од 16.400 чифта чевли, со што го урна сопствениот рекорд за н...
600 острови на пазарот низ светот
Дали приватните острови излегуваат од мода? Елита ги напушта своите луксузни острови, додека сопствениците наидуваат на ...
Ако Кина пропадне?!
На крајот и Кина почнува да „шлајфува“ - балонот во сферата на недвижностите почнува да напукнува, извозот се намалува, ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |