Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
29.08.2012, 12:00
Лондон подготвен за параолимпијцитеВо британскиот главен град се е подготвено за почетокот на Параолимписките игри на кои ќе настапат 4.200 атлетирачи. Двајца Македонци ќе се натпреваруваат во стрелаштво

Во Лондон вечерва почнуваат 14. Параолимписки Игри, кои ќе траат до 9 септември, а на нив ќе учествуваат 4.200 спортисти од 160 земји, што е дури 19 повеќе отколку на последната параолимпијада во Пекинг во 2008 година.

На лондонските Игри првпат се појавуваат спортисти од 16 држави, меѓу кои Руанда и Северна Кореја.

На Параолимписките Игри учествуваат и двајца спортисти од Македонија, Оливера Наковска-Бикова и Ванчо Каранфилов. Тие ќе се натпреваруваат во пукање од воздушен пиштол, со спортски пиштол на 25 метри и со пиштол по слободен избор на 50 метри.

Во вечерашната церемонија на свеченото отворање предвидено е да учествуваат три илјади доброволци, стотина деца, како и стотина професионалци. На отворањето ќе присуствува и кралицата Елизабета, како и војводата и војводката од Кембриџ, принцот Вилијам и неговата сопруга Кетрин Мидлтон.

Претседателот на Организацискиот комитет на Игрите, лорд Коу изјави дека организаторите имале само еден ден одмор по завршувањето на Олимпијадата.

„Веднаш потоа започнавме со работа за организирање на овие Игри, за комплетно да ја завршиме обврската што ја презедовме пред седум години“, рече Коу.

Првите Паралимписки игри се одржани во Рим во 1960 година, само една недела по завршувањето на тогашната летна Олимпијада, што се одржа во италијанскиот главен град.


Статијата е прочитана 232 пати.

Испрати коментарИниеста избран за најдобар фудбалер во Европа
Реал Мадрид со Сити, Борусија и Ајакс во „групата на смртта“
Каранфилов 22. со воздушен пиштол од 10 м
Клајстерс ја заврши кариерата во сингл
Спартак го преживеа пеколот во Истанбул
Седумка од Лазаров за Замалек
Партизан ќе се вади против Тромзо
Шахистите и покажаа заби на Унгарија
(ФОТО) Свечено отворање на 14. Параолимписки игри во Лондон
Шпанскиот Супер куп за Реал Мадрид
Се самоуби селекторот на руските одбојкарки, Овчеников
Лига на шампиони и Лига Европа на Макс ТВ
Ѓоковиќ безмилосен против Лоренци
Лазаров со Атлетико во полуфиналето на „Суперглоуб“
Шахистите убедливи на стартот на Олимпијадата
„Ел класико“ за првиот пехар во Шпанија
Ибраими и Тасевски без Лига на шампиони
Болт сака да истрча 200 м под 19 секунди
Новицки уште две години во НБА
Јовановски - Очекувам параолимпијците да се пласираат во финалето
Лазаров нерешлива енигма за Станиќ
Федерер го смета Ѓоковиќ за фаворит на Ју-Ес опен
Атлетико Мадрид убедлив против Атлетик Билбао
Почина атлетскиот судија погоден со копје во вратот
Јаневски ги врати Тасевски и Ристиќ во националниот тим
Модриќ во Реал Мадрид за 33 милиони фунти
Вардар го победи Тетекс и изби на второто место
Атлетски судија погоден со копје во грло
Наполи убедлив на стартот од Серија А
Шампионот во Премиер лигата освои бод на „Енфилд“
(ФОТО) Вејн Руни ја помина ноќта во болница
Трета победа за Челзи во Премиер лигата
Победа за Волфсбург на гостувањето кај Штутгарт
Јувентус со победа ја почна одбраната на титулата во Серија А
Првенецот на Ван Перси во сенка на повредата на Руни
Галијани во Мадрид преговара за Кака

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Ведро

Четврток
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 13°C

Петок
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Недостигот од вода ќе ги натера луѓето да станат вегетаријанци
Хидролозите предупредуваат дека за производство на месо се троши пет до десет пати повеќе вода отколку за производство н...
Шише со порака пронајдено во Северно Море по 98 години
Во н��го имало поштенска картичка од пет пени, сума која денеска има безначајна вредност, но пред еден век била примамлив...
(ФОТО) Американка опседната со чевли
Дарлин Флајн (57) од Калифорнија има неверојатна колекција од 16.400 чифта чевли, со што го урна сопствениот рекорд за н...
600 острови на пазарот низ светот
Дали приватните острови излегуваат од мода? Елита ги напушта своите луксузни острови, додека сопствениците наидуваат на ...
Ако Кина пропадне?!
На крајот и Кина почнува да „шлајфува“ - балонот во сферата на недвижностите почнува да напукнува, извозот се намалува, ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |