Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
29.08.2012, 13:12
Лазаров со Атлетико во полуфиналето на „Суперглоуб“Три гола на најдобриот македонски ракометар во победата од 34:27 над Сао Бернардо

Кирил Лазаров и Атлетико Мадрид го обезбедија пласманот во полуфиналето на 6. „Суперглоуб“ во Катар, без оглед на веќерашниот последен дуел во групата А против Ал Замалек од Египет, кој решава само за првото место. Како и на стартот на светското првенство за ракометни клубови против Ел Џаиш од Катар, европскиот вицешампион и против најдобриот тим од Јужна Америка, Методиста Сао Бернардо од Бразил, ја бараше својата игра во првото полувреме, кое заврши нерешено 16:16, за во вториот дел да дојде до уверлива победа од 34:27. Тренерот Талант Душебаев на овој меч реши да ги одмори Николај Маркусен, Јонас Калман и Хулен Агинагалде, а Лазаров помина во игра 24 минути, во кои постигна три гола, од кои два од седмерец, и подели три асистенции. Најефикасен во победничката екипа беше Полјакот Мариуш Јуркиевич со шест гола, а во поразената Карлош Алберто Кастилјо со пет.

Во другиот меч од групата Ал Замалек, бодрен од голема група свои навивачи на трибините во Доха, по голема го совлада катарскиот претставник Ел Џаиш со 27:24. Со оваа победа Египќаните повторно се најдоа во полуфиналето, каде што беа и минатата година, а домашниот тим што настапува со покана од организаторот ги загуби шансите за пласман меѓу најдобрите четири екипи.

Другиот катарски тим Ал Сад ги задржа шансите за тоа со победата од 34:31 над Мудхар од Саудиска Арабија. Во полуфиналето веќе е европскиот првак Кил, кој го „демолира“ Сиднеј јуниверзити со 40:13.

Статијата е прочитана 306 пати.

Испрати коментарИниеста избран за најдобар фудбалер во Европа
Реал Мадрид со Сити, Борусија и Ајакс во „групата на смртта“
Каранфилов 22. со воздушен пиштол од 10 м
Клајстерс ја заврши кариерата во сингл
Спартак го преживеа пеколот во Истанбул
Седумка од Лазаров за Замалек
Партизан ќе се вади против Тромзо
Шахистите и покажаа заби на Унгарија
(ФОТО) Свечено отворање на 14. Параолимписки игри во Лондон
Шпанскиот Супер куп за Реал Мадрид
Се самоуби селекторот на руските одбојкарки, Овчеников
Лига на шампиони и Лига Европа на Макс ТВ
Ѓоковиќ безмилосен против Лоренци
Шахистите убедливи на стартот на Олимпијадата
„Ел класико“ за првиот пехар во Шпанија
Лондон подготвен за параолимпијците
Ибраими и Тасевски без Лига на шампиони
Болт сака да истрча 200 м под 19 секунди
Новицки уште две години во НБА
Јовановски - Очекувам параолимпијците да се пласираат во финалето
Лазаров нерешлива енигма за Станиќ
Федерер го смета Ѓоковиќ за фаворит на Ју-Ес опен
Атлетико Мадрид убедлив против Атлетик Билбао
Почина атлетскиот судија погоден со копје во вратот
Јаневски ги врати Тасевски и Ристиќ во националниот тим
Модриќ во Реал Мадрид за 33 милиони фунти
Вардар го победи Тетекс и изби на второто место
Атлетски судија погоден со копје во грло
Наполи убедлив на стартот од Серија А
Шампионот во Премиер лигата освои бод на „Енфилд“
(ФОТО) Вејн Руни ја помина ноќта во болница
Трета победа за Челзи во Премиер лигата
Победа за Волфсбург на гостувањето кај Штутгарт
Јувентус со победа ја почна одбраната на титулата во Серија А
Првенецот на Ван Перси во сенка на повредата на Руни
Галијани во Мадрид преговара за Кака

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Ведро

Четврток
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 13°C

Петок
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Недостигот од вода ќе ги натера луѓето да станат вегетаријанци
Хидролозите предупредуваат дека за производство на месо се троши пет до десет пати повеќе вода отколку за производство н...
Шише со порака пронајдено во Северно Море по 98 години
Во него имало поштенска картичка од пет пени, сума која денеска има безначајна вредност, но пред еден век била примамлив...
(ФОТО) Американка опседната со чевли
Дарлин Флајн (57) од Калифорнија има неверојатна колекција од 16.400 чифта чевли, со што го урна сопствениот рекорд за н...
600 острови на пазарот низ светот
Дали приватните острови излегуваат од мода? Елита ги напушта своите луксузни острови, додека сопствениците наидуваат на ...
Ако Кина пропадне?!
На крајот и Кина почнува да „шлајфува“ - балонот во сферата на недвижностите почнува да напукнува, извозот се намалува, ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |