Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
28.08.2012, 14:54
Јовановски: Очекувам параолимпијците да се пласираат во финалетоОливера Наковска-Бикова и Ванчо Каранфилов во Лондон ке се натпреваруваат во пукање со воздушен пиштол, со спортски пиштол од 25 метри, како и со пиштол по слободен избор на 50 метри

Бранимир Јовановски, тренер на македонските репрезентатвци во стрелаштво кои учествуваат на годинашните Параолимписки игри во Лондон денеска изјави дека очекува добри резултати и пласман во финалето.

- Очекувам македонските натпреварувачи да обезбедат пласман во финалните борби, барем во една од трите стрелачки дисциплини, изјави тренерот Јовановски.

Република Македонија на овие Игри што почнуваат утревечер со церемонијата на свеченото отворање на главниот Олимписки стадион во лондонскиот Олимписки Парк, ја претставуваат двајца спортисти. Оливера Наковска-Бикова и Ванчо Каранфилов во Лондон ке се натпреваруваат во пукање со воздушен пиштол, со спортски пиштол од 25 метри, како и со пиштол по слободен избор на 50 метри.

Тренерот Јовановски од Наковска-Бикова очекува да се најде во финалните борби во воздушен пиштол, додека од Каранфилов да оди во финалето во натпреварите во спортски пиштол од 25 метри.

Параолимписките игри во Лондон ќе траат до 9 септември, а на нив учествуаат 4.200 спортисти од 165 земји што е најмногу во досегашната историја на овие Игри.

Пред четири години на Игрите во Пекинг имаше спортисти од 146 земји.

За Параолимписките игри во британската јавност постои голем интерес иако тие се одржуваат само две недели по завршувањето на летната Олимпијада. Во продажба се пиштени 2,5 милиони влезници и се очекува сите да бидат продадени.

За Игрите во Пекинг имаше 1,8 милиони влезници, додека за Параолимписките игри во Атина во 2004 година 850.000. На церемонијата на свеченото отворање, знамето на Република Македонија ќе го носи Бранимир Јовановски.

Статијата е прочитана 166 пати.

Испрати коментарИниеста избран за најдобар фудбалер во Европа
Реал Мадрид со Сити, Борусија и Ајакс во „групата на смртта“
Каранфилов 22. со воздушен пиштол од 10 м
Клајстерс ја заврши кариерата во сингл
Спартак го преживеа пеколот во Истанбул
Седумка од Лазаров за Замалек
Партизан ќе се вади против Тромзо
Шахистите и покажаа заби на Унгарија
(ФОТО) Свечено отворање на 14. Параолимписки игри во Лондон
Шпанскиот Супер куп за Реал Мадрид
Се самоуби селекторот на руските одбојкарки, Овчеников
Лига на шампиони и Лига Европа на Макс ТВ
Ѓоковиќ безмилосен против Лоренци
Лазаров со Атлетико во полуфиналето на „Суперглоуб“
Шахистите убедливи на стартот на Олимпијадата
„Ел класико“ за првиот пехар во Шпанија
Лондон подготвен за параолимпијците
Ибраими и Тасевски без Лига на шампиони
Болт сака да истрча 200 м под 19 секунди
Новицки уште две години во НБА
Лазаров нерешлива енигма за Станиќ
Федерер го смета Ѓоковиќ за фаворит на Ју-Ес опен
Атлетико Мадрид убедлив против Атлетик Билбао
Почина атлетскиот судија погоден со копје во вратот
Јаневски ги врати Тасевски и Ристиќ во националниот тим
Модриќ во Реал Мадрид за 33 милиони фунти
Вардар го победи Тетекс и изби на второто место
Атлетски судија погоден со копје во грло
Наполи убедлив на стартот од Серија А
Шампионот во Премиер лигата освои бод на „Енфилд“
(ФОТО) Вејн Руни ја помина ноќта во болница
Трета победа за Челзи во Премиер лигата
Победа за Волфсбург на гостувањето кај Штутгарт
Јувентус со победа ја почна одбраната на титулата во Серија А
Првенецот на Ван Перси во сенка на повредата на Руни
Галијани во Мадрид преговара за Кака

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Ведро

Четврток
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 13°C

Петок
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Недостигот од вода ќе ги натера луѓето да станат вегетаријанци
Хидролозите предупредуваат дека за производство на месо се троши пет до десет пати повеќе вода отколку за производство н...
Шише со порака пронајдено во Северно Море по 98 години
Во него имало поштенска картичка од пет пени, сума која денеска има безначајна вредност, но пред еден век била примамлив...
(ФОТО) Американка опседната со чевли
Дарлин Флајн (57) од Калифорнија има неверојатна колекција од 16.400 чифта чевли, со што го урна сопствениот рекорд за н...
600 острови на пазарот низ светот
Дали приватните острови излегуваат од мода? Елита ги напушта своите луксузни острови, додека сопствениците наидуваат на ...
Ако Кина пропадне?!
На крајот и Кина почнува да „шлајфува“ - балонот во сферата на недвижностите почнува да напукнува, извозот се намалува, ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |