Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
30.08.2012, 14:23
Спартак го преживеа пеколот во ИстанбулМосковјани ремизираа 1:1 во реваншот со Фенербахче и се пласираа во групите од Лигата на шампионите

Русија доби уште еден претставник во групите од Лигата на шампионите, откако Спартак Москва синоќа одигра нерешено 1:1 во Истанбул и со вкупен резултат од 3:2 го исфрли Фенербахче. Гостите од Москва уште во 6. минута ги оладија навивачите на турскиот тим, кога Ари ефектно ја пренасочи топката во мрежата по прецизното додавање оддесно од Мекгиди. Да биде уште полошо за домашните, во 13. минута останаа и без Милош Красиќ, кој ја обнови повредата на задната ложа на левата нога, па мораше да биде заменет. „Фенер“ почна далеку поофанзивно во вториот дел, во кој дирекот му беше сојузник за да не заврши приказната порано, по што прво Топал ја погоди пречката со глава по добро изведениот корнер, а Соу во 69. минута, конечно, се најде на вистинското место. Одново корнер, одново одлично нафрлена топка, која откако беше упатена кон голот на Спартак стигна до Соу, а тој само минимално и' ја смени патеката на движење и го израмни резултатот. Сепак, до крајот немаше нов погодок, а тоа значеше место во групите од ЛШ за Спартак.

Динамо Киев за малку ќе направеше од готово-вересија против Борусија Менхенгладбах, и тоа пред своите навивачи. Тимот на македонскиот репрезентативец Горан Попов, кој повторно не беше во составот, имаше предност од 3:1 по првиот меч во Германија, но автоголот на Качериди во 70. минута и погодокот на Аранго седум минути подоцна и' дадоа крилја на Борусија. Нив ги пресече Идеје во 88. мин., по што гостите немаа сила за уште еден погодок, кој ќе им донесеше продолженија.

Лил премногу долго ја бараше својата шанса за да стигне до погодок на мечот против Копенхаген. Гостите повеќе размислуваа за тоа како да се одбранат отколку да нападнат и да создадат вистински проблем за Французите. За тоа се чекаше до финишот од првиот дел, бидејќи дури тогаш беше затресена мрежата на тимот од Данска. Акцијата која донесе гол одеше по десната страна, уфрлената топка во петерецот не ја изби одбраната на гостите, а Дин беше на вистинското место и успеа да ја смести во празниот гол, носејќи предност од 1:0 на одморот. Резултатот остана таков до крајот на натпреварот, а Де Мело во 105. мин. му донесе победа на Лил од 2:0 и пласман во групите од Лигата на шампионите.

КЛУЖ ГО ЕЛИМИНИРА БАЗЕЛ

Резултати од баражот за Лигата на шампионите: Селтик - Хелсингборг 2:0 (прв меч 2:0), Лил - Копенхаген 2:0 (0:1), Клуж - Базел 1:0 (2:1), Динамо Киев - Борусија Менхенгладбах 1:2 (3:1), Фенербахче - Спартак Москва 1:1 (1:2). Резултати ��д средата: Удинезе - Брага 4:5 на пенали (1:1), Андерлехт - АЕЛ 2:0 (1:2), Марибор - Динамо Загреб 0:1 (1:2), Хапоел Кирјат Шмона - БАТЕ Борисов 1:1 (0:2) и Панатинаикос - Малага 0:0 (0:2).Статијата е прочитана 414 пати.

Испрати коментарЛазаров го одведе Атлетико во финалето на „Супер Глоуб“
Јовановски - Горди сме на златото на Наковска Бикова, очекуваме нови успеси
(ФОТО) Наковска-Бикова параолимписки шампион!
Аман го победи Рудиша, Болт со нов рекорд во Цирих
Цонга се лизна против Клижан
Зета торпедирана во Ајндховен
Светски рекорд на Наковска-Бикова во стрелање со воздушен пиштол
Двоен триумф на шаховските селекции
Иниеста избран за најдобар фудбалер во Европа
Реал Мадрид со Сити, Борусија и Ајакс во „групата на смртта“
Каранфилов 22. со воздушен пиштол од 10 м
Клајстерс ја заврши кариерата во сингл
Седумка од Лазаров за Замалек
Партизан ќе се вади против Тромзо
Шахистите и покажаа заби на Унгарија
(ФОТО) Свечено отворање на 14. Параолимписки игри во Лондон
Шпанскиот Супер куп за Реал Мадрид
Се самоуби селекторот на руските одбојкарки, Овчеников
Лига на шампиони и Лига Европа на Макс ТВ
Ѓоковиќ безмилосен против Лоренци
Лазаров со Атлетико во полуфиналето на „Суперглоуб“
Шахистите убедливи на стартот на Олимпијадата
„Ел класико“ за првиот пехар во Шпанија
Лондон подготвен за параолимпијците
Ибраими и Тасевски без Лига на шампиони
Болт сака да истрча 200 м под 19 секунди
Новицки уште две години во НБА
Јовановски - Очекувам параолимпијците да се пласираат во финалето
Лазаров нерешлива енигма за Станиќ
Федерер го смета Ѓоковиќ за фаворит на Ју-Ес опен
Атлетико Мадрид убедлив против Атлетик Билбао
Почина атлетскиот судија погоден со копје во вратот
Јаневски ги врати Тасевски и Ристиќ во националниот тим
Модриќ во Реал Мадрид за 33 милиони фунти
Вардар го победи Тетекс и изби на второто место
Атлетски судија погоден со копје во грло
Наполи убедлив на стартот од Серија А
Шампионот во Премиер лигата освои бод на „Енфилд“
(ФОТО) Вејн Руни ја помина ноќта во болница
Трета победа за Челзи во Премиер лигата
Победа за Волфсбург на гостувањето кај Штутгарт
Јувентус со победа ја почна одбраната на титулата во Серија А
Првенецот на Ван Перси во сенка на повредата на Руни
Галијани во Мадрид преговара за Кака

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Делумно облачно

Петок
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 15°C

Сабота
Сончево
Макс: 33°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Кинезите вложуваат во ореви
Кинезите ги инвестираат парите во некои прилично чудни работи, имено во ореви. Вртењето на ореви во дланката ја стимулир...
Недостигот од вода ќе ги натера луѓето да станат вегетаријанци
Хидролозите предупредуваат дека за производство на месо се троши пет до десет пати повеќе вода отколку за производство н...
Шише со порака пронајдено во Северно Море по 98 години
Во него имало поштенска картичка од пет пени, сума која денеска има безначајна вредност, но пред еден век била примамлив...
(ФОТО) Американка опседната со чевли
Дарлин Флајн (57) од Калифорнија има неверојатна колекција од 16.400 чифта чевли, со што го урна сопствениот рекорд за н...
600 острови на пазарот низ светот
Дали приватните острови излегуваат од мода? Елита ги напушта своите луксузни острови, додека сопствениците наидуваат на ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |