Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
30.08.2012, 11:05

(ФОТО) Свечено отворање на 14. Параолимписки игри во Лондон

Параолимписките игри синоќа беа отворени во Лондон со спектакуларна свечена церемонија, посветена на британските достигнувања во разбирањето на Универзумот

Параолимписките Игри, кои ќе траат до 9 септември, синоќа беа отворени во Лондон со спектакуларна свечена церемонија, посветена на британските достигнувања во разбирањето на Универзумот, како и на многу честото врнежливо време, по што Велика Британија е позната во светот.

Теренот на главниот олимписки стадион, на кој се собраа 80 илјади гледачи, беше покриен со големи и живо обоени чадори, во една разиграна приредба во која учествуваа три илјади доброволци, меѓу кои многу глувонеми и инвалидизирани лица, потоа стотина деца и уште толку професионални артисти.Во улогата на водител на церемонијата на отворањето се појави познатиот британски глумец Ијан Мекелен, а како толкувач на достигнувањата од времето на Исак Њутн и неговите епохални откритија до најновите истражувања во ЦЕРН, учествуваше угледниот британски физичар Стивен Хоукинг, кој е тешко парализиран и врзан за специјално направена инвалидска количка.Годинешниве 14. Параолимписки игри ги отвори британската кралица Елизабета. Претседателот на Организацискиот комитет на лондонската летна Олимпијада и на Параолимписките Игри, лорд Коу, како и претседателот на Меѓународниот параолимпсики комитет (ИОЦ), Филип Кравен, ги поздравија спортистите и големиот број гости, меѓу кои влијателни и високи претставници на земјите учеснички, британскиот премиер Дејвид Камерон, како и претседателот на Меѓународниот олимписки комитет Жак Рог.

На овие Игри учествуваат 4.200 спортисти од 164 земји од сите континенти, кои 11 денови ќе се натпреваруваат во 21 спортска дисциплина.На лондонските Параолимпски игри учествува и Република Македоније со двајца спортисти: стрелачите Ванчо Каранфилов, кој е носител на сребрен медал од Игрите во Атина во 2004 година и Оливера Наковска-Бикова, европска шампионка и светска вицешампионка, уче��ник на Параолимпијадите во Атина и Пекинг. Во дефилето на спортистите, македонското знаме го носеше нивниот тренер Бранимир Јовановски.

Овие Игри не се дел од меѓународното олимписко движење и тие се сосема различна спортска манифестицаија, на која учествуваат инвалидизирани лица-спортисти, но целиот церемонијал на отворањето на Параолимпијадата се одвиваше според олимпискиот протокол.

Параолимпискиот факел во стадионот го донесе поранешниот британски маринец Џо Таунсенд, кој во Авганистан ги има загубено двете нозе, а огнот го запали најстариот британски параолимпиец 84-годишната Маргарет Мохан. Таа е носител на златен медал во стрелаштво од првата Параолимпијада одрззана во Рим во 1960 година.

Британските организатори тврдат дека Игрите се вратија во земјата каде се родени и од каде потекна идејата за параолимпизмот. Како „духовен татко“ на Игрите се смета британскиот неврохирург Лудвиг Гутман, кој пред 64 години за своите пациенти во болницата во која се опоравуваа тешко повредените воени ветарани од Втората светска војна, организираше спортски натпревари во инвалидски колички, како дел од нивната физичка и ментална рехабилитација. Овие „тераписки“ спортски натпревари се одржувале во време кога во Лондон во 1948 година траеше летната Олимпијада. Тие подоцна послужија како основа за покренување на параолимпиското движење.Статијата е прочитана 520 пати.

Испрати коментарЛазаров го одведе Атлетико во финалето на „Супер Глоуб“
Јовановски - Горди сме на златото на Наковска Бикова, очекуваме нови успеси
(ФОТО) Наковска-Бикова параолимписки шампион!
Аман го победи Рудиша, Болт со нов рекорд во Цирих
Цонга се лизна против Клижан
Зета торпедирана во Ајндховен
Светски рекорд на Наковска-Бикова во стрелање со воздушен пиштол
Двоен триумф на шаховските селекции
Иниеста избран за најдобар фудбалер во Европа
Реал Мадрид со Сити, Борусија и Ајакс во „групата на смртта“
Каранфилов 22. со воздушен пиштол од 10 м
Клајстерс ја заврши кариерата во сингл
Спартак го преживеа пеколот во Истанбул
Седумка од Лазаров за Замалек
Партизан ќе се вади против Тромзо
Шахистите и покажаа заби на Унгарија
Шпанскиот Супер куп за Реал Мадрид
Се самоуби селекторот на руските одбојкарки, Овчеников
Лига на шампиони и Лига Европа на Макс ТВ
Ѓоковиќ безмилосен против Лоренци
Лазаров со Атлетико во полуфиналето на „Суперглоуб“
Шахистите убедливи на стартот на Олимпијадата
„Ел класико“ за првиот пехар во Шпанија
Лондон подготвен за параолимпијците
Ибраими и Тасевски без Лига на шампиони
Болт сака да истрча 200 м под 19 секунди
Новицки уште две години во НБА
Јовановски - Очекувам параолимпијците да се пласираат во финалето
Лазаров нерешлива енигма за Станиќ
Федерер го смета Ѓоковиќ за фаворит на Ју-Ес опен
Атлетико Мадрид убедлив против Атлетик Билбао
Почина атлетскиот судија погоден со копје во вратот
Јаневски ги врати Тасевски и Ристиќ во националниот тим
Модриќ во Реал Мадрид за 33 милиони фунти
Вардар го победи Тетекс и изби на второто место
Атлетски судија погоден со копје во грло
Наполи убедлив на стартот од Серија А
Шампионот во Премиер лигата освои бод на „Енфилд“
(ФОТО) Вејн Руни ја помина ноќта во болница
Трета победа за Челзи во Премиер лигата
Победа за Волфсбург на гостувањет�� кај Штутгарт
Јувентус со победа ја почна одбраната на титулата во Серија А
Првенецот на Ван Перси во сенка на повредата на Руни
Галијани во Мадрид преговара за Кака

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 22°C

Делумно облачно

Петок
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 15°C

Сабота
Сончево
Макс: 33°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Кинезите вложуваат во ореви
Кинезите ги инвестираат парите во некои прилично чудни работи, имено во ореви. Вртењето на ореви во дланката ја стимулир...
Недостигот од вода ќе ги натера луѓето да станат вегетаријанци
Хидролозите предупредуваат дека за производство на месо се троши пет до десет пати повеќе вода отколку за производство н...
Шише со порака пронајдено во Северно Море по 98 години
Во него имало поштенска картичка од пет пени, сума која денеска има безначајна вредност, но пред еден век била примамлив...
(ФОТО) Американка опседната со чевли
Дарлин Флајн (57) од Калифорнија има неверојатна колекција од 16.400 чифта чевли, со што го урна сопствениот рекорд за н...
600 острови на пазарот низ светот
Дали приватните острови излегуваат од мода? Елита ги напушта своите луксузни острови, додека сопствениците наидуваат на ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |