Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
28.08.2012, 15:25
Новицки уште две години во НБА„Сметам дека и во овој состав сме кадарни да одиме докрај во шампионатот и да освоиме титула. Што се однесува до мојата кариера, планирам да играм и во наредните две години“, изјави Дирк Новицки

Ретки се оние професионални спортисти кои и во подоцнежните години имаат желба за играње на највисоко професионално ниво.

Типичен пример е ѕвездата на Далас Маверикс, Дирк Новицки, и покрај своите 34 години, сепак, уште две сезони ќе игра во НБА-лигата.

„Сметам дека и во овој состав сме кадарни да одиме докрај во шампионатот и да освоиме титула. Што се однесува до мојата кариера, планирам да играм и во наредните две години“, изјави Дирк Новицки.

Германецот преку социјалната мрежа Твитер им посвети цел еден ден на своите фанови, одговарајќи на најразлични прашања. Едно од најинтересните, секако, беше и она поврзано со Џејсон Тери ветеранот кој летово го напушти Тексас и потпиша за Бостон.

„Со Џејсон, секако, ќе останеме пријатели до крајот на животот. Минавме огромен период од кариерите заедно, а го освоивме и шампионскиот прстен, тоа што ги промени клупските бои воопшто нема да му наштети на нашиот приватен однос“ додаде Новицки.

Новицки ја мина целата своја НБА-кариера во тимот на Далас од моментот кога беше избран на драфтот во 1998 година како деветти пик. Покрај шампионаската титула, освоена во 2011 година, тој може да се пофали и со 11 учества на Ол-стар натпреварите, а беше четири пати избран во најдобрата НБА-петорка.

Статијата е прочитана 307 пати.

Испрати коментарИниеста избран за најдобар фудбалер во Европа
Реал Мадрид со Сити, Борусија и Ајакс во „групата на смртта“
Каранфилов 22. со воздушен пиштол од 10 м
Клајстерс ја заврши кариерата во сингл
Спартак го преживеа пеколот во Истанбул
Седумка од Лазаров за Замалек
Партизан ќе се вади против Тромзо
Шахистите и покажаа заби на Унгарија
(ФОТО) Свечено отворање на 14. Параолимписки игри во Лондон
Шпанскиот Супер куп за Реал Мадрид
Се самоуби селекторот на руските одбојкарки, Овчеников
Лига на шампиони и Лига Европа на Макс ТВ
Ѓоковиќ безмилосен против Лоренци
Лазаров со Атлетико во полуфиналето на „Суперглоуб“
Шахистите убедливи на стартот на Олимпијадата
„Ел класико“ за првиот пехар во Шпанија
Лондон подготвен за параолимпијците
Ибраими и Тасевски без Лига на шампиони
Болт сака да истрча 200 м под 19 секунди
Јовановски - Очекувам параолимпијците да се пласираат во финалето
Лазаров нерешлива енигма за Станиќ
Федерер го смета Ѓоковиќ за фаворит на Ју-Ес опен
Атлетико Мадрид убедлив против Атлетик Билбао
Почина атлетскиот судија погоден со копје во вратот
Јаневски ги врати Тасевски и Ристиќ во националниот тим
Модриќ во Реал Мадрид за 33 милиони фунти
Вардар го победи Тетекс и изби на второто место
Атлетски судија погоден со копје во грло
Наполи убедлив на стартот од Серија А
Шампионот во Премиер лигата освои бод на „Енфилд“
(ФОТО) Вејн Руни ја помина ноќта во болница
Трета победа за Челзи во Премиер лигата
Победа за Волфсбург на гостувањето кај Штутгарт
Јувентус со победа ја почна одбраната на титулата во Серија А
Првенецот на Ван Перси во сенка на повредата на Руни
Галијани во Мадрид преговара за Кака

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Ведро

Четврток
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 13°C

Петок
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Недостигот од вода ќе ги натера луѓето да станат вегетаријанци
Хидролозите предупредуваат дека за производство на месо се троши пет до десет пати повеќе вода отколку за производство н...
Шише со порака пронајдено во Северно Море по 98 години
Во него имало поштенска картичка од пет пени, сума која денеска има безначајна вредност, но пред еден век била примамлив...
(ФОТО) Американка опседната со чевли
Дарлин Флајн (57) од Калифорнија има неверојатна колекција од 16.400 чифта чевли, со што го урна сопствениот рекорд за н...
600 острови на пазарот низ светот
Дали приватните острови излегуваат од мода? Елита ги напушта своите луксузни острови, додека сопствениците наидуваат на ...
Ако Кина пропадне?!
На крајот и Кина почнува да „шлајфува“ - балонот во сферата на недвижностите почнува да напукнува, извозот се намалува, ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |