Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
29.08.2012, 11:37
Ибраими и Тасевски без Лига на шампиониНајдрамтично беше во Удине, каде што Брага славеше пласман во групната фаза по изведувањето пенали

Македонските фудбалски репрезентативци Агим Ибраими и Дарко Тасевски нема да играат во групната фаза од Лигата на шампионите, бидејќи нивните тимови се сопнаа на последната квалификациска пречка. Марибор на Ибраими загуби и во реваншот на свој терен против Динамо Загреб, овој пат со 1:0, откако во првата средба на „Максимир“ беше поразен со 2:1. Хапоел Кирјат Шмона на Тасевски, пак, дома одигра нерешено 1:1 со БАТЕ Борисов, а во првата средба во Белорусија загуби со 2:0. Ибраими беше стартер за словенечкиот првак и беше заменет во 70 минута, а Тасевски, кој новиот македонски селектор Чедомир Јаневски го врати во репрезентацијата за претстојните квалификации за Светското првенство 2014 во Бразил, ги одигра првите 63 минути против тимот што го елиминира Вардар и притоа доби жолт картон.

Динамо од Загреб вети напаѓачки фудбал и во Словенија, а тоа се потврди уште од стартот на средбата против Марибор. Мало невнимание на одбраната при нафрлената топка во 12 минута го чинеше пораз домашниот тим, бидејќи Тонел беше најснаодлив во мешаницата. Во финишот од првото полувреме можеше да се реши и комплетно прашањето за местото во групната фаза, а со тоа и да биде уништена и најмалата надеж за Марибор, но голот на Беќирај беше поништен поради офсајд.

Ленце во 67 минута ги разбуди надежите на Хапоел за подвиг против белорускиот шампион. Неизвесноста се развлече и во судиското надополнување, пред да згасне во четвртата минута, во кој Павлов ја потпиша елиминацијата на израелскиот тим.

Најдрамтично беше во Удине, каде што Брага славеше пласман во групната фаза по изведувањето пенали. Резултатот и по 120 минути игра остана 1:1, каков што беше и во првата средба во Португалија. Домаќинот поведе преку Армеро во 25 мин., а израмни Микаел во 72 мин. Пенал-серијата ја добија Португалците со 5:4.

Андерлехт се проби во групната фаза од ЛШ благодарение на Мбокани, кој постигна гол во 81 мин. од реваншот со АЕЛ, а Јаковенко во претпоследната минута само го потврди фактот дека Кипар ќе биде без тим во главниот дел од најсилното клупско натпреварување на стариот континент. АЕЛ во првиот меч победи со 2:1.

Малага го издржа возвратниот дуел со Панатинаикос без примен гол, па победата од 2:0 на домашен терен минатата седмица и' беше доволна за да ја продолжи европската одисеја.


Статијата е прочитана 606 пати.

Испрати коментарИниеста избран за најдобар фудбалер во Европа
Реал Мадрид со Сити, Борусија и Ајакс во „групата на смртта“
Каранфилов 22. со воздушен пиштол од 10 м
Клајстерс ја заврши кариерата во сингл
Спартак го преживеа пеколот во Истанбул
Седумка од Лазаров за Замалек
Партизан ќе се вади против Тромзо
Шахистите и покажаа заби на Унгарија
(ФОТО) Свечено отворање на 14. Параолимписки игри во Лондон
Шпанскиот Супер куп за Реал Мадрид
Се самоуби селекторот на руските одбојкарки, Овчеников
Лига на шампиони и Лига Европа на Макс ТВ
Ѓоковиќ безмилосен против Лоренци
Лазаров со Атлетико во полуфиналето на „Суперглоуб“
Шахистите убедливи на стартот на Олимпијадата
„Ел класико“ за првиот пехар во Шпанија
Лондон подготвен за параолимпијците
Болт сака да истрча 200 м под 19 секунди
Новицки уште две години во НБА
Јовановски - Очекувам параолимпијците да се пласираат во финалето
Лазаров нерешлива енигма за Станиќ
Федерер го смета Ѓоковиќ за фаворит на Ју-Ес опен
Атлетико Мадрид убедлив против Атлетик Билбао
Почина атлетскиот судија погоден со копје во вратот
Јаневски ги врати Тасевски и Ристиќ во националниот тим
Модриќ во Реал Мадрид за 33 милиони фунти
Вардар го победи Тетекс и изби на второто место
Атлетски судија погоден со копје во грло
Наполи убедлив на стартот од Серија А
Шампионот во Премиер лигата освои бод на „Енфилд“
(ФОТО) Вејн Руни ја помина ноќта во болница
Трета победа за Челзи во Премиер лигата
Победа за Волфсбург на гостувањето кај Штутгарт
Јувентус со победа ја почна одбраната на титулата во Серија А
Првенецот на Ван Перси во сенка на повредата на Руни
Галијани во Мадрид преговара за Кака

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Ведро

Четврток
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 13°C

Петок
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Недостигот од вода ќе ги натера луѓето да станат вегетаријанци
Хидролозите предупредуваат дека за производство на месо се троши пет до десет пати повеќе вода отколку за производство н...
Шише со порака пронајдено во Северно Море по 98 години
Во него имало поштенска картичка од пет пени, сума која денеска има безначајна вредност, но пред еден век била примамлив...
(ФОТО) Американка опседната со чевли
Дарлин Флајн (57) од Калифорнија има неверојатна колекција од 16.400 чифта чевли, со што го урна сопствениот рекорд за н...
600 острови на пазарот низ светот
Дали приватните острови излегуваат од мода? Елита ги напушта своите луксузни острови, додека сопствениците наидуваат на ...
Ако Кина пропадне?!
На крајот и Кина почнува да „шлајфува“ - балонот во сферата на недвижностите почнува да напукнува, извозот се намалува, ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |