Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
30.08.2012, 12:21

Шахистите и покажаа заби на УнгаријаМинимален пораз од четвртиот носител на Олимпијадата, дамите ја декласираа Малта

Македонските шахисти имаат за што да жалат во второто коло на јубилејната 40. Олимпијада во Истанбул, во кое загубија со 2,5-1,5 од четвртиот носител Унгарија, а беа на прагот на сензација. Мечот почна со пораз на првата табла за 49. селекција меѓу 158 состави на стартната табела, откако не помина обидот на велемајсторот Владимир Георгиев (рејтинг 2566) во отворањето со бели фигури да го изненади 16. на листата на ФИДЕ, ВМ Петар Леко (2737). Преостанатите три партии завршија нерешено, иако првиот што склучи реми со Унгарците, интермајсторот Филип Панчевски (2461), имаше надмоќна позиција против ВМ Ференц Беркеш (2685) на третата табла. По него ни ВМ Трајко Недев (2494) не виде победнички потег на втората табла против најдобро рангираната шахистка во светот, ВМ Јудит Полгар (2698), за на крајот и ИМ Атанас Кизов (2418) да го подели поенот со ВМ Чаба Балог (2668).

Поразот што можеше да се избегне ја спушти машката репрезентација на Македонија на 52. место со два меч-бода и со 5,5 поени освоени по табли. Нова можност за искачување на табелата беше синоќешниот дуел со Ирак.

Затоа, пак, македонскиот женски тим, рангиран на 68. место меѓу 124 земји, ја прокнижи првата победа, декласирајќи ја Малта (113.) со 3,5-0,5. ЖИМ Габриела Коскоска (2094) на првата табла ремизира со црни фигури со ЖФМ Оана Каруана (1821), а на другите три славеа Моника Стојковска (1939) против Филипина Борг (1836), Драгана Николовска (1828) во дуелот со Уранчимег Псаила и Симона Лакинска (1655) над Џејми Фаруџа. Пред синоќешната средба со Австралија, македонските шахистки беа 82. со два меч-бода и со 3,5 поени по табли.

Бранителот на титулата Украина го совлада Катар со 3-1, но ВМ Василиј Иванчук (2769) на првата табла загуби од ВМ Мохамед ал Модијаки (2542).

Резултати од второто коло, мажи: Катар - Украина 1-3; САД - Литванија 3,5-0,5; Азербејџан - Ирска 3,5-0,5; Перу - Франција 0,5-3,5; Индија - Турција 2016 3-1; Куба - ИЦСЦ 3,5-0,5; Костарика - Полска 0-4; Грција - Русија 1-3; Кина - Италија 3,5-0,5; Англија - Бразил 2,5-1,5 итн.

Табела: Словачка, САД, Азербејџан, Франција, Куба, Украина, Ерменија и Индија по 4 (8) итн.
Статијата е прочитана 421 пати.

Испрати коментарЛазаров го одведе Атлетико во финалето на „Супер Глоуб“
Јовановски - Горди сме на златото на Наковска Бикова, очекуваме нови успеси
(ФОТО) Наковска-Бикова параолимписки шампион!
Аман го победи Рудиша, Болт со нов рекорд во Цирих
Цонга се лизна против Клижан
Зета торпедирана во Ајндховен
Светски рекорд на Наковска-Бикова во стрелање со воздушен пиштол
Двоен триумф на шаховските селекции
Иниеста избран за најдобар фудбалер во Европа
Реал Мадрид со Сити, Борусија и Ајакс во „групата на смртта“
Каранфилов 22. со воздушен пиштол од 10 м
Клајстерс ја заврши кариерата во сингл
Спартак го преживеа пеколот во Истанбул
Седумка од Лазаров за Замалек
Партизан ќе се вади против Тромзо
(ФОТО) Свечено отворање на 14. Параолимписки игри во Лондон
Шпанскиот Супер куп за Реал Мадрид
Се самоуби селекторот на руските одбојкарки, Овчеников
Лига на шампиони и Лига Европа на Макс ТВ
Ѓоковиќ безмилосен против Лоренци
Лазаров со Атлетико во полуфиналето на „Суперглоуб“
Шахистите убедливи на стартот на Олимпијадата
„Ел класико“ за првиот пехар во Шпанија
Лондон подготвен за параолимпијците
Ибраими и Тасевски без Лига на шампиони
Болт сака да истрча 200 м под 19 секунди
Новицки уште две години во НБА
Јовановски - Очекувам параолимпијците да се пласираат во финалето
Лазаров нерешлива енигма за Станиќ
Федерер го смета Ѓоковиќ за фаворит на Ју-Ес опен
Атлетико Мадрид убедлив против Атлетик Билбао
Почина атлетскиот судија погоден со копје во вратот
Јаневски ги врати Тасевски и Ристиќ во националниот тим
Модриќ во Реал Мадрид за 33 милиони фунти
Вардар го победи Тетекс и изби на второто место
Атлетски судија погоден со копје во грло
Наполи убедлив на стартот од Серија А
Шампионот во Премиер лигата освои бод на „Енфилд“
(ФОТО) Вејн Руни ја помина ноќта во болница
Трета победа за Челзи во Премиер лигата
Победа за Волфсбург на гостувањето кај Штутгарт
Јувентус со победа ја почна одбраната на титулата во Серија А
Првенецот на Ван Перси во сенка на повредата на Руни
Галијани во Мадрид преговара за Какаkarokan, 30.08.2012 20:00:38
До г-динот,г-ѓата пишувач на текстот (зошто не е потпишан не ми е јасно):И јас се изненадив (дури и ги погледнав сите партии на интернет) од одличниот настап на нашата селекција против петорангираната , а не четврто рангирана ,како што пишувате (не земајте му го местото на Азербејџан) Унгарија.Мое мислење е дека и Атанас Кизов имаше надмоќна позиција против Чаба. п.с. Ако зад таа позиција беше случајно ВМ Магнус Карлсен ( не настапува за Норвешка),противникот ќе си поминеше како бос по трње,без разлика на неговата шаховска сила!!!!!!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 22°C

Делумно облачно

Петок
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 15°C

Сабота
Сончево
Макс: 33°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Кинезите вложуваат во ореви
Кинезите ги инвестираат парите во некои прилично чудни работи, имено во ореви. Вртењето на ореви во дланката ја стимулир...
Недостигот од вода ќе ги натера луѓето да станат вегетаријанци
Хидролозите предупредуваат дека за производство на месо се троши пет до десет пати повеќе вода отколку за производство н...
Шише со порака пронајдено во Северно Море по 98 години
Во него имало поштенска картичка од пет пени, сума која денеска има безначајна вредност, но пред еден век била примамлив...
(ФОТО) Американка опседната со чевли
Дарлин Флајн (57) од Калифорнија има неверојатна колекција од 16.400 чифта чевли, со што го урна сопствениот рекорд за н...
600 острови на пазарот низ светот
Дали приватните острови излегуваат од мода? Елита ги напушта своите луксузни острови, додека сопствениците наидуваат на ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |